Humboldt-Box Berlin

Pawilon informacyjny odbudowy pałacu miejskiego

Humboldt-Box (od Wilhelma i Aleksandra Humboldta, box – pudełko (ang.)) to pawilon informacyjny odbudowy pałacu miejskiego, usytuowany na Placu Zamkowym (Schlossplatz) na wprost Starego Muzeum (Altes Museum) przy Lustgarten. Wewnątrz można dowiedzieć się jak będzie wyglądał nowy pałac oraz co będzie się w nim znajdowało. Jeden z poziomów pawilonu (tzw. Sky-Lounge) przeznaczony jest do wynajęcia na imprezy, gale, konferencje itp., natomiast na samej górze znajduje się restauracja z tarasami widokowymi.

Pawilon został otwarty w 2011 roku, ma 28 metrów wysokości, pięć poziomów o całkowitej powierzchni użytkowej 3000 m². Asymetryczny kształt i biało-srebrne fasady z daleka przyciągają wzrok i budzą ciekawość wśród przechodzących turystów. Pod koniec 2013 roku liczbę odwiedzających szacowano na ponad 500 tysięcy. Budowa stała jednak pod znakiem zapytania, gdyż ze względu na równoległe prace przy linii metra, nie było odpowiedniego miejsca. Rozważano nawet umieszczenie centrum informacyjnego w pobliskim, historycznym Pałacu Następców Tronu (Kronprinzenpalais). Ostatecznie, w porozumieniu z BVG (Miejskim Zakładem Komunikacji) można było rozpocząć budowę w najbardziej wyeksponowanym miejscu, tuż przy ruchliwej ulicy na wprost Katedry Berlińskiej i kompleksu muzealnego. Pawilon zostanie rozebrany po zakończeniu odbudowy berlińskiego pałacu, prawdopodobnie w 2019 roku.

Na pierwszym poziomie znajduje się wystawa dotycząca historii, odbudowy i przyszłości pałacu. Historyczne ryciny i zdjęcia pozwalają zapoznać się z faktami z przeszłości i okolicznościami wysadzenia ruin zamku po drugiej wojnie światowej. Warte dłuższej chwili uwagi są makiety przedstawiające pałac w przedwojennym otoczeniu (bardzo ciekawa perspektywa do porównań) oraz model gmachu jaki właśnie powstaje. Ponadto, niewielka instalacja z wysuwanymi tablicami-piętrami dokładnie przybliża jakie instytucje i gdzie będą usytuowane w przyszłości w gmachu. Nie jest bowiem tajemnicą, że odbudowa berlińskiego pałacu miejskiego (Berliner Stadtschloss) to tak naprawdę budowa nowego gmachu z historycznymi fasadami i lokalizacją. Wnętrza nie będą odwzorowywać oryginalnego układu, a jedna z fasad (ta od strony rzeki Szprewy) będzie zupełnie nowoczesna. Historyczny odpowiednik, nadbudowywany w ciągu wieków, był nadto skomplikowany architektonicznie do odtworzenia. Na tym piętrze znajduje się również niewielkie okienko do obserwacji budowy (teraz to już i tak widać wielką, szarą, betonową ścianę), oryginalne fragmenty ozdób fasad wraz z informacjami o ich kosztownym i pracochłonnym odtworzeniu oraz ekran z krótkim filmem. Tutaj również można nabyć pamiątki, literaturę lub wrzucić parę euro do automatu z datkami na nowe fasady.

Kolejne piętra zajmują wystawy powstałe we współpracy z przyszłymi “lokatorami” pałacu. Są to Muzeum Etnologiczne, Muzeum Azjatyckiej Sztuki, Uniwersytet Humboldta oraz Centralna i Krajowa Biblioteka Berlina. Ekspozycje są interaktywne, mniej nastawione na konkretną wiedzę, a więcej na sposób ich prezentacji w rozumieniu nowoczesnej muzealnej pedagogiki. Humboldt-Lounge jest najlepszym miejscem w tej okolicy na deszczowe dni, można tu sobie wygodnie usiąść, poczytać książki (raczej nie po polsku), posłuchać muzyki czy obejrzeć filmy. Wszystko z szerokim, panoramicznym oknem z widokiem na Lustgarten.

Ostatnie piętro zajmuje restauracja Humboldt-Terassen. Wystrój stylizowany na barokowy, zdecydowanie dla amatorów różu, bieli i złota. Ceny średnie (główne dania kuchni niemieckiej 9,5-16,5€, pasta 8,5-9,5€), ale warto dotrzeć do tego poziomu ze względu na dostępne tarasy widokowe. Nie trzeba być gościem restauracji, by z nich skorzystać. Z południowego tarasu rozciąga się widok przede wszystkim na plac budowlany i polecany jest miłośnikom dźwigów, koparek, tudzież kolorowych kasków. Północny taras warto “zaliczyć” ze względu na najlepszą panoramę Alei pod Lipami (Unter den Linden) – niestety teraz trochę rozkopaną – Lustgarten i Katedrę Berlińską.

Humboldt-Box Berlin. Pawilon Informacyjny Odbudowy Pałacu Miejskiego

Tematyka: historia miasta, architektura, taras widokowy
Adres: Schlossplatz 5, 10178 Berlin
Telefon: +49 30 1805030707
Www: www.humboldt-box.com
Godziny otwarcia: codz. 10.00-19.00 (IV-XI), 10.00-18.00 (XII-III)
Wstęp: bezpłatny
Audio-guidy: tak, niemiecki

Dojazd
S-Bahn: S5, S7, S75 (Hackescher Markt)
Tramwaj: M4, M5, M6 (Spandauer Str./Marienkirche)
Bus: 100, 200 (Lustgarten)

Zobacz położenie Humboldt-Box na mapie Google.

historia miastaHohenzollernHumboldt-Boxodbudowa pałacu miejskiego w Berliniepałac cesarski w Berliniepałac miejski w BerlinieStadschloss Berlin
Comments (0)
Add Comment