Długa Noc Muzeów – przydatne wskazówki od przewodnika

Długa Noc Muzeów to impreza, której pierwsza edycja odbyła się w 1997 roku w Berlinie i którą z powodzeniem kopiują inne miasta oraz instytucje (np. Długa Noc Teatrów, Kościołów, Nauki, itd.). Idea jest prosta. Jeden bilet jest ważny do kilkudziesięciu placówek muzealnych od 18.00 w sobotę do 2.00 nad ranem w niedzielę. Czyni to razem osiem godzin zwiedzania, podczas których weźmiemy udział w koncertach, pokazach, odczytach czy dodatkowych oprowadzaniach z pracownikami naukowymi (tzw. Kuratorenführung).

Podczas Długiej Nocy pomiędzy muzeami krążą specjalne autobusy, są wyznaczone trasy, przystanki i godziny odjazdów. Na zakupiony bilet skorzystacie również z komunikacji miejskiej i to dłużej niż czas trwania akcji, bo już od 15.00 w sobotę do 5.00 nad ranem w niedzielę.

W 2021 roku Długa Noc Muzeów została ponownie odwołana. W 2022 roku jeśli się odbędzie, to 27 sierpnia.

Czy to się opłaca?

Zdecydowanie tak. Minusem są tylko straszne tłumy w mniejszych placówkach lub kolejki do tych bardziej popularnych. Jeśli ktoś chce maksymalnie wyciągnąć korzyści z możliwości tańszego zwiedzania w Berlinie, niech ma na uwadze kilka rzeczy.

Tańsze bilety

Bilety w przedsprzedaży są tańsze niż w dzień imprezy. Do dwóch tygodni przed Długą Nocą Muzeów zakupicie normalny bilet za 12€ zamiast 18€. Bilety dostępne są online lub w automatach biletowych komunikacji miejskiej.

Bezpłatne muzea

Najlepiej od razu wykluczyć muzea, które są bezpłatne w inne dni. Jeśli komuś zależy, może je odwiedzić w sobotę do 18.00 lub w niedzielę. Aktualizację muzeów na kolejny rok wstawiam zazwyczaj na przełomie lipca i sierpnia (informuję o tym na FB Przewodnik po Berlinie na Weekend). W 2019 roku (w 2020 i 2021 zostały odwołane) w programie berlińskiej nocy takich placówek było czternaście:

 • Abguss-Sammlung Antiker Plastik (Zbiór Antycznych Odlewów Gipsowych)
 • Anti-Kriegs-Museum (Muzeum Antywojenne)
 • Deutscher Dom (Katedra Niemiecka, wystawa o niemieckiej demokracji)
 • Gaslicht Kultur, e.V. (historyczne latarnie w parku Tiergarten)
 • Heimatmuseum Zehlendorf (muzeum lokalne dzielnicy Zehlendorf)
 • James Simon Galerie (Galeria Jamesa Simona, pawilon wejściowy Wyspy Muzeów)
 • Königliche Porzellan-Manufaktur Berlin (Królewska Manufaktura Porcelany)
 • Museum Knoblauchhaus (życie mieszczańskie XIX wieku)
 • Tieranatomisches Theater
 • Museum der Stille (Muzeum Ciszy)
 • Topographie des Terrors – Dokumentationszentrum (Centrum Dokumentacyjne Topografia Terroru)
 • Museum in der Kulturbrauerei (Muzeum w Browarze Kultury)
 • Tränenpalast (Pałac Łez – wystawa o życiu codziennym w NRD i dawnym przejściu granicznym na dworcu kolejowym Friedrichstrasse)
 • Urban Nation Museum for Urban Contemporary Art

Oczywiście trudno wymagać od kogoś spoza Berlina, by sprawdzał po kolei ceny biletów kilkudziesięciu placówek. Dlatego polecam śledzenie nowości na mojej stronie (Facebook).

Łączymy muzea w pobliżu

Wybierając muzeum warto zobaczyć, czy w pobliżu znajdują się kolejne placówki, które biorą udział w akcji. Podczas każdej muzealnej nocy są pewne centra, gdzie w odległości 5-10 minut spaceru położonych jest kilka muzeów. Przykład z 2017 roku: interesuje nas Muzeum Muru (Berlińskiego). Normalnie wstęp do niego wynosi 14,5€. Poświęcamy mu około godziny. Z tematyką podziału Berlina powiązane jest również pobliskie Centrum Zimnej Wojny (normalnie 5€, ok. pół godziny) oraz Panorama Muru Asisi (10€, 15 min). Dodatkowo możemy zajrzeć do Muzeum Trabanta (5€, 20 min). Stąd jest też niedaleko do Niemieckiego Muzeum Szpiegostwa (12€, 1 godzina) W ten sposób w trzy godziny odwiedziliśmy 4 placówki zaoszczędzając 28,5€. A to tylko przykład.

Podobne skupiska muzeów znajdują się przy Kulturforum (główny plac Długiej Nocy Muzeów) i w okolicy Wyspy Muzeów. Zobacz inne przykłady tras ułożonych przeze mnie.

Czas dojazdu

Planując wizytę w oddalonych od siebie muzeach, warto wziąć pod uwagę czas przejazdu oraz normalne ceny biletów wstępu. Może się okazać, że wstęp tam opłaca się w inne dni, a my nie stracimy dwóch godzin na dotarcie i powrót.

Atrakcje podczas nocy

Jeśli któraś placówka jest dla nas szczególnie interesująca, warto spojrzeć na jej program online lub w bezpłatnym informatorze. Prezentacje czy oprowadzanie przez przewodnika lepiej ograniczyć do jednego czy dwóch podczas nocy i dać sobie wystarczająco dużo czasu na przejazd. Odbywają się one w języku niemieckim, choć coraz częściej muzea proponują je również po angielsku.

Długa Noc MuzeówLange Nacht der Museen
Comments (0)
Add Comment