Brama Brandenburska

Budowę Bramy Brandenburskiej, wg projektów Carla Gottharda Langhansa, ukończono w 1791 r. Był to wówczas jeden z najwcześniejszych przykładów architektury klasycystycznej w Berlinie. Za wzór posłużyły ateńskie propyleje. Dzisiaj jest to jedyna zachowana brama miejska z kilkunastu, jakie Berlin posiadał przed kilkoma wiekami.

Słynną kwadrygę, czyli dwukołowy wóz, zaprzężony w cztery konie i powożony przez boginię dodano nieco później. Rzeźba powstała na podstawie modelu przygotowanego przez Johanna Gottfrieda Schadowa. Wykonał ją Emanuel Ernst Jury, kowal z Poczdamu, a do postaci bogini pozowała jego córka. Obecna kwadryga to kopia, gdyż oryginał uległ zniszczeniu w czasie działań wojennych.

Symbol miasta

Przez wieki Brama Brandenburska stanowiła tło dla ważnych wydarzeń, pogrzebów, rewolucji, pochodów. Po 1961 r. odgrodzono ją murem berlińskim, tym samym stając się niedostępną dla mieszkańców i turystów. Można ją było oglądać jedynie z daleka. Spektakularne wydarzenia z listopada 1989 r. nadały jej nowe znaczenie jako symbolu zjednoczonego miasta. Wizerunek Bramy Brandenburskiej widnieje bowiem na rewersach niemieckich monet euro (10, 20 i 50 eurocentów).

Miejsce, gdzie można się wyciszyć

Po obu stronach bramy stoją pawilony, które służyły dawniej straży miejskiej i celnikom. Dzisiaj w południowym “domku”, czyli po lewej stronie, znajduje się punkt informacji turystycznej. Można tam zdobyć potrzebne dane odnośnie pobytu w stolicy Niemiec, zakupić mapy, przewodniki i pamiątki. W pawilonie po północnej stronie znajduje się tzw. Pokój Ciszy (Raum der Stille). Wstęp jest bezpłatny, a miejsce to przeznaczone jest dla każdego, kto ma ochotę oddać się modlitwie, rozważaniom, medytacjom na rzecz pokoju lub zwyczajnie posiedzieć chwilę w ciszy. Otwarte codziennie od 11.00 do 18.00 (do 16.00 XII-I), (do 17.00 II, XI). Więcej informacji po polsku na tej stronie.

Warto wiedzieć: Brama Brandenburska również dzisiaj stanowi oprawę dla wielu imprez. W okresie od kwietnia do października. w szczególności w weekendy, zdarza się, że zasłaniają ją rusztowania sceny i trybun.

Dojazd

S-Bahn: S1, S2, S25, S26 (Brandenburger Tor)
U-Bahn: U55 (Brandenburger Tor)
Bus: 100, 245 (S+U Brandenburger Tor), 300 (Behrenstr./Wilhelmstr.)

Zobacz położenie Bramy Brandenburskiej na mapie Google

Brama BrandenburskaCarl Gotthard LanghansJohann Gottfried Schadowkwadrygamur berlińskiPlac ParyskiPokój CiszyTOP7 BERLIN
Comments (0)
Add Comment