Bilety kombi na wstępy w Berlinie. Zostaw sobie parę euro w kieszeni

Bilety kombi czyli mądry sposób na oszczędzanie

Bilet kombi to nic innego jak jedna wejściówka do kilku muzeów lub miejsc rozrywki, ale kupiona taniej niż osobno do każdego z miejsc. W Berlinie jest kilka takich biletów do wyboru, a z całą pewnością pojawią się kolejne. Od kart zniżkowych, np. popularnej Berlin WelcomeCard różnią się tym, że obiekty lub muzea należą najczęściej do jednej spółki, fundacji lub są powiązane tematycznie.

Przyjrzyjmy się zatem kilku propozycjom:

Museumsinsel Berlin (Wyspa Muzeum)

Jeśli podczas pobytu w Berlinie planujesz odwiedzanie przynajmniej dwóch muzeów na Wyspie Muzeów, to najkorzystniej cenowo jest uczynić to jednego dnia. Można wówczas nabyć bilet jednodniowy Museumsinselticket, który obowiązuje na wystawy stałe we wszystkich pięciu placówkach. Kosztuje on 18€, a dla uczniów i studentów powyżej 18 lat 9€. Do 18 lat wstęp do państwowych muzeów jest zawsze bezpłatny.

Do wyboru masz Stare Muzeum (sztuka starożytna Grecji i Rzymu), Nowe Muzeum (sztuka egipska oraz prehistoria regionu), Stara Galeria Narodowa (XVIII i XIX-wieczne malarstwo), Muzeum Pergamonu (sztuka starożytna, sztuka Bliskiego Wschodu, sztuka i kultura islamska) oraz Muzeum im. Bodego (sztuka bizantyjska, rzeźba, numizmatyka).

Bilety wstępów do każdego muzeum z osobna (normalne):

Oszczędności łatwo przeliczyć, ale czy damy radę zobaczyć wszystkie muzea w ciągu jednego dnia? 

Tak, jeśli po prostu się po nich przejdziesz. Lepiej przyjąć rozwiązanie, by na początku wybrać to, co nas najbardziej interesuje (zazwyczaj Nowe Muzeum (zbiory egipskie) oraz Muzeum Pergamonu), zrobić sobie przerwę na lunch/obiad, a potem wrócić do pozostałych placówek. Kolejność, jaką ja bym wybrała: Muzeum Pergamonu, Nowe Muzeum, Stara Galeria Narodowa, Muzeum im. Bodego, Stare Muzeum. A może wystarczą tylko pojedyncze obiekty i działy? W każdym muzeum otrzymasz ściągę, na co warto zwrócić szczególną uwagę.

Praktyczne porady. Tylko na Przewodnik-po-Berlinie
  1. Bilet upoważnia do jednorazowego wejścia do każdego z muzeów w ciągu jednego dnia
  2. Muzea otwierane są o 10.00 i zamykane o 18.00. W czwartek czynne są do 20.00
  3. W poniedziałki czynne są tylko Nowe Muzeum i Muzeum Pergamonu, ale nie ma to wpływu na cenę biletu
  4. Dwa muzea spokojnie zajmą Ci pół dnia. Nie planuj, że każdemu z nich poświęcisz godzinę
  5. Ołtarza Pergamońskiego nie zobaczysz do 2023 roku. Przykro mi – remont
  6. Planując wizytę w Muzeum Pergamonu i zamawiając bilet online, koniecznie wybierz sobie godzinę wejścia (Zeitfenster). Inaczej możesz stać w kolejce z wszystkimi innymi. Możesz to uczynić też bez biletu, który kupisz dopiero na miejscu. Rezerwacji dokonasz na oficjalnej stronie Państwowych Muzeów

Kulturforum Berlin (Forum Kultury)

Forum Kultury to taki zachodnioberliński i współczesny odpowiednik Wyspy Muzeów. Znajduje się tutaj kilka placówek podlegających Państwowym Muzeum, jak również Filharmonia i Muzeum Instrumentów Muzycznych (osobno płatne). Jednodniowy bilet obowiązuje na wystawy stałe i wystawy w Gabinecie Miedziorytów. Kosztuje on 16€, a dla uczniów i studentów powyżej 18 lat 8€. Do 18 lat wstęp do państwowych muzeów jest zawsze bezpłatny.

Do wyboru masz Galerię Malarstwa (europejskie malarstwo XIII–XVIII), Muzeum Rzemiosła Artystycznego (przedmioty od średniowiecza do czasów współczesnych), Gabinet Miedziorytów (czasowe wystawy ze zbiorów), oraz Nowa Galeria Narodowa (zamknięta do połowy 2021 roku).

Bilety wstępów do każdego muzeum z osobna (normalne):

Czy da się obejrzeć zbiory w trakcie jednego dnia?

Tak, ale osobiście zrobiłabym sobie przerwę między Galerią Malarstwa a Muzeum Rzemiosła Artystycznego. Obydwie placówki są bardzo obszerne. Gabinet Miedziorytów organizuje regularne wystawy ze swoich zbiorów, które przeciętnym zwiedzającym nie zajmą dużo czasu.

Więcej informacji o Forum Kultury na stronie Państwowych Muzeów.

Pałac Charlottenburg+

Mówiąc, że chciałoby się zwiedzić Pałac Charlottenburg, niewiele osób wie, jak rozległy jest to kompleks. W rzeczywistości zwiedza się aż pięć obiektów, a są to Stary Pałac, Nowe Skrzydło, Pawilon Schinkla, Belweder i Mauzoeleum Hohenzollernów. Do każdego obowiązuje osobny bilet. Fundacja Pruskie Pałace i Ogrody Berlin-Brandenburgia umożliwia jednak zwiedzanie wszystkiego za jednym, tańszym biletem.

Bilet Charlottenburg+ kosztuje 17€ (13€). Kupując wejściówki osobno trzeba by wydać 35€. Jeszcze korzystniej przedstawia się bilet rodzinny Charlottenburg+, który dla dwóch dorosłych i do czwórki dzieci (7-18) kosztuje 25€.

Zakup biletu online wcześniej opłaca się tym bardziej, że od razu rezerwuje się godzinę wejścia do Starego Pałacu. Bez rezerwacji w sezonie, zwłaszcza w weekendy, czas oczekiwania może trwać nawet do 2 godzin.

Czy opłaca się kupować jednodniowy bilet kombi do Charlottenburga?

Tak, pod warunkiem, że zaplanujemy cały dzień na zwiedzanie. Pisząc „cały dzień” mam na myśli 2-3 godziny przed obiadem i powrót na dalsze zwiedzanie po południu na kolejne 2-3 godziny. Trzeba również pamiętać, że wszystkie obiekty położone są w kompleksie parkowym o powierzchni 55 ha. Mauzoleum, Pawilon Schinkla i Belweder zwiedza się dość szybko, na pierwsze wystarczy 20 minut, na kolejne obiekty do godziny w każdym. Ale części pałacowe zajmą więcej czasu, zwłaszcza, że w Starym Pałacu dostępny jest multimedialny przewodnik w języku polskim.

I jeszcze ważna informacja: Belweder i Mauzoleum są zamknięte od listopada do marca. Całość jest nieczynna w każdy poniedziałek.

Bilety kombi do Muzeum Przyrodniczego i Niemieckiego Muzeum Techniki

Odwiedzając jedno z tych muzeów i płacąc regularną cenę przy wejściu (w obu 8€), do drugiego muzeum osoba towarzysząca otrzymuje wstęp bezpłatny. Wizyty nie trzeba realizować w tym samym dniu. Nie dotyczy to grup oraz biletów rodzinnych.

Przykładowo dwie dorosłe osoby zwiedzają Niemieckie Muzeum Techniki. Przy wejściu każda z nich zapłaciła po 8€. Następnego dnia z biletami udali się do Muzeum Przyrodniczego. Tutaj zapłacą jedynie 8€ za obie osoby.

Bilet kombi (Legoland, SeaLife, Madame Tussauds, Dungeon, Little Big City)

Atrakcje Grupy Merlina (Merlin Entertainments Group) współpracują niemal z każdą kartą rabatową czy all inclusive w Berlinie. Do tego mają własny system zniżek w zależności od ilości odwiedzonych miejsc.

Atrakcje te są skierowane głównie do rodzin z dziećmi i to tymi mniejszymi, ale dodam, że jedynie w Legolandzie samotni dorośli mogą dziwnie wyglądać (chyba, że są azjatyckimi turystami, to nie). SeaLife (z fajną windą-akwarium), Gabinet Figur Madame Tussauds i Berlin w miniaturze czyli Little Big City sprawdzi się w każdym wieku. Można dyskutować nad stosunkiem ceny do dostarczanym atrakcji, ale od czego są właśnie zniżki, albo karty all inclusive. Dyskusyjny dla przeciętnego polskiego turysty może być Berlin Dungeon. Zwiedzanie to bardziej podróż w czasie, z interaktywnymi opowieściami na żywo w języku niemieckim i angielskim. Tematem są mroczne i tajemnicze historie z przeszłości Berlina.

Możliwe są warianty łączenia dwóch atrakcji, trzech lub wszystkich pięciu atrakcji, co daje zniżkę w porównaniu do pojedynczych biletów nawet do 70%. Bilety można zakupić również w automatach BVG.
Tutaj wyszczególnione są aktualne warianty i ceny.

Legoland – świat klocków lego
SeaLife – akwaria + szklana winda z akwarium
Madame Tussauds – Gabinet Figur Woskowych
Little Big City – Berlin w Miniaturze
Berlin Dungeon – Live Show, Mroczne Oblicza Miasta

Berlin Highlights – program lojalnościowy

Berlin Highlights to program lojalnościowy, który zrzesza 11 partnerów. Niemal każdy jest z innej dziedziny, znajdziemy tu zatem wystawę prac Salvadora Dalí, przejażdżki starymi Volkswagenami (tzw. żukami), punkt widokowy Panorama Point czy koncerty z kolacją w Dużej Oranżerii w Charlottenburgu. Wykupując bilet na jedną z atrakcji otrzymamy kartę z kuponami. Przy każdej jest miejsce na stempel oraz wypisany bonus. Nie są to jakieś wielkie rzeczy, np. kieliszek szampana, firmowy breloczek, magnes czy bezpłatna broszurka-przewodnik, za którą normalnie trzeba zapłacić. Wartość wszystkich bonusów to około 40€.

Atrakcje Berlin Highlights należą raczej do tych droższych. Za cztery stemple kartę można wymienić na porcelanowy kubek na kawę, za osiem stempli dostaniemy firmowy biały parasol.

Więcej informacji, spis partnerów i bonusów znajdziesz tutaj. 

Berlin dla dzieciBerlin DungeonBerlin Highlights - program lojalnosciowyBerlin Starsbilety do Muzeum PergamonuGabinet Figur Woskowych Madame TussaudsGaleria Malarstwakarty rabatowe w Berliniekarty turystyczneKulturforumLegolandLittle Big CityMuseumsPass BerlinMuzeum PrzyrodniczeMuzeum Rzemiosła ArtystycznegoNiemieckie Muzeum TechnikiNowe MuzeumPałac CharlottenburgSealifeStara Galeria NarodowaStare MuzeumWyspa Muzeów
Comments (0)
Add Comment