Berlin WelcomeCard. Karta zniżkowa i bilet dla turystów

W Berlinie jest kilka rodzajów kart turystycznych. Jedne z nich oferują tylko zniżki, inne są wersją 'all inclusive’. Oficjalną kartą miasta jest Berlin WelcomeCard, po nabyciu której skorzystamy z największej ilości zniżek. O niej napisałam poniżej. Pozostałe karty przedstawiłam tutaj.

By podjąć najlepszą decyzję, który wariant karty wybrać, warto zebrać przedtem takie informacje:

 • ilu jest dorosłych, ile dzieci i w jakim wieku (do 6, do 14, do 18 lat)
 • czy są wśród nas studenci
 • jak długi jest nasz pobyt, ile dni możemy rzeczywiście przeznaczyć na zwiedzanie
 • i wreszcie najważniejsze: co chcę zwiedzić i ile normalnie kosztują bilety w wybranych obiektach

Zdaję sobie sprawę, że niektórzy najpierw spojrzą na partnerów karty i potem będą układać pobyt pod oferowane atrakcje. I ja tak często robię, a podobne 'case study’ przedstawię wkrótce.

A póki co, przyjrzyjmy się warunkom wspomnianej wyżej karty w wersji zwykłej i All Inclusive.

Berlin WelcomeCard

Berlin WelcomeCard (dalej jako BWC) to najpopularniejsza karta turystyczna Berlina. Obejmuje ona rabatami blisko 180 partnerów. Poza muzeami czy punktami widokowymi są wśród nich restauracje, sklepy z pamiątkami czy agencje turystyczne. Zniżki sięgają 50%. Ponadto karta pełni również funkcję biletu komunikacji miejskiej na strefy i czas, na jakie została wykupiona.

Jeśli dorosłemu posiadaczowi karty towarzyszy jedno, dwoje lub troje dzieci w wieku 6-14 lat, również one są uprawnione do zniżek i przejazdów bez konieczności zakupu osobnej karty. Zakres zniżki może się jednak różnić od dorosłego lub może jej w ogóle nie być. Warto pamiętać, że w berlińskiej komunikacji miejskiej dzieci poniżej 6 lat pod opieką dorosłego korzystają z komunikacji miejskiej bezpłatnie, a do 14 lat są uprawnione do ulgi. Do wielu muzeów dzieci i młodzież do lat 18 wchodzą bezpłatnie.

Jeżeli w trakcie korzystania z karty, dziecko będzie obchodzić swoje 15. urodziny to trzeba mu kupić osobną od tego dnia.

Warianty strefowe

Są dwa warianty strefowe karty Berlin WelcomeCard: AB lub ABC.  Strefa AB obejmuje tylko Berlin, strefa ABC Berlin + Poczdam, lotnisko Berlin-Brandenburg i inne miejscowości w obrębie strefy C Berlina. Więcej o zasięgach stref komunikacji miejskiej i biletach tutaj.

Uwaga, z wariantem karty Berlin WelcomeCard AB skorzystamy ze zniżek na atrakcje w Poczdamie, ale by tam dojechać, potrzebny będzie nam osobny bilet komunikacyjny obejmujący strefę C Berlina. Z tą kartą nie połączymy tzw. biletu łącznikowego (Anschlussticket A/C). Jeśli planujemy Poczdam, najprościej będzie zakupić od razu kartę na strefy ABC.

Warianty czasowe

Czas, przez jaki obowiązuje karta Berlin WelcomeCard rozciąga się od 48 godzin do 6 dni. Jak to dokładnie funkcjonuje? Warianty na 48 i 72 godziny obowiązują od skasowania biletu. Należy to uczynić w kasowniku na stacjach kolei regionalnej, miejskiej metra, w autobusie lub tramwaju. Dopiero z takim biletem/kartą możemy udać się do pierwszej zniżkowej atrakcji. Jeśli bilet zakupujemy online, wybieramy w formularzu datę obowiązywania, ale właściwy czas 48 lub 72 godzin zaczyna się z chwilą użycia biletu w wybranej atrakcji. Te na 4, 5 i 6 dni obejmują dni kalendarzowe od skasowania pierwszego dnia do północy ostatniego.

Berlin WelcomeCard 72h + Museumsinsel

Ta karta (w wersji AB lub ABC) uprawnia do zniżek i przejazdów komunikacją miejską, a ponadto do wstępu na wystawy stałe pięciu muzeów na Wyspie Muzeów bez dodatkowych opłat. Są to: Stare Muzeum, Nowe Muzeum, Stara Galeria Narodowa, Muzeum Pergamońskie (uwaga: zamknięte od października 2023) oraz Muzeum im. Bodego. Na wystawy czasowe może obowiązywać dopłata.

Przykładowe zniżki na najciekawsze atrakcje

Wśród partnerów, którzy honorują kartę Berlin WelcomeCard znajdziemy m.in. Wieżę Telewizyjną (25%), Ogrody Świata z kolejką linową (25%), Stadion Olimpijski (25%), Katedrę Berlińską (28%),  Niemieckie Muzeum Techniki (37,5%), Muzeum Przyrodnicze (37,5%) czy Cytadelę w Spandau (25%).

W Poczdamie zniżki znajdziemy u 26 partnerów, w tym rabat 20% na bilet Sanssouci+, czyli jednodniowy bilet do większości pałaców Fundacji Pruskie Pałace i Ogrody Berlin-Brandenburg.

Tutaj zobaczysz wszystkich partnerów karty Berlin WelcomeCard 2023, ale zostaw sobie tą lekturę na koniec.

Gdzie można zakupić kartę?

Najszybciej i najsprawniej, w dodatku w języku polskim zakupisz kartę przez internet. Dostawcą jest Agencja Marketingowa VisitBerlin – oficjalny wydawca karty. Wybierz wariant strefowy:

Berlin WelcomeCard AB (wszystkie warianty czasowe) Tylko Berlin

Berlin WelcomeCard ABC (wszystkie warianty czasowe) Berlin i okolice, łącznie z Poczdamem

Ponadto kartę można zakupić w punktach Informacji Turystycznej oraz automatach biletowych komunikacji miejskiej.

Ceny Berlin WelcomeCard

Karta Berlin WelcomeCard
48 h 25€ (AB)  // 30€ (ABC)
72 h 35€ (AB) // 40€ (ABC)
72 h +M 53€ (AB) // 56€ (ABC)
4 dni 43€ (AB) // 47€ (ABC)
5 dni 48€ (AB) // 52€ (ABC)
6 dni 53€ (AB) // 56€ (ABC)

Berlin WelcomeCard All Inclusive

Już wkrótce

Berlin WelcomeCardkarty rabatowe w Berliniekarty turystyczne w Berlinie
Comments (11)
Add Comment
 • Klaudia

  Dzień dobry, czy post jest aktualny na dzień dzisiejszy ? 🙂

 • Bogusław

  Dziękujmy Bardzo Serdecznie za wyczerpującą informację. Z tego co zauważyliśmy bardzo trudno jest uzyskać rzeczowe informacje na temat możliwości zwiedzania Berlina i okolic. W najbliższych dniach wybieramy się na trzy dni zwiedzania Berlina, więc informacje od Pani są dla nas bardzo cenne. Jeszcze raz dziękujemy i pozdrawiamy.

  • Joanna Maria Czupryna

   Dziękuję za miłe słowa, niestety nie jestem w stanie w dobie pandemii dokonywać aktualizacji wszystkich muzeów czy atrakcji turystycznych w Berlinie. Dlatego postawiłam na aktualności na stronie FB i w nowej rubryce na głównej stronie „Świeże pączki z Berlina”. Na oficjalnych stronach poszczególnych obiektów są aktualne informacje, polecam zawsze tam sprawdzać przed zwiedzaniem, większość z nich ma wersje anglojęzyczne. Państwowe Muzea na razie mi nie odpowiedziały. Pozdrawiam i życzę owocnego pobytu w Berlinie. Joanna

 • Bogusław

  Dobry wieczór. Jak wygląda wejście do muzeum pergamonu mając kartę Berlin welcome card 72+M h z muzeami. Czy wchodzi się okazując kartę, czy należy stać w kolejce do kasy, czy też od razu idzie się do muzeum??? Będę wdzięczny za informację zwrotną, gdyż w niedługim czasie wybieram się do Berlina.

  • Joanna Maria Czupryna

   Dzień dobry, Muzeum Pergamonu (w takim zakresie jak przed zamknięciem z powodu pandemii) będzie otwarte dopiero na początku października 2020 (ponadto jest jeszcze zamknięte Muzeum im. Bodego, te planuje się otworzyć w połowie października 2020). Jeśli chodzi o bilet z kartą WelcomeCard 72+M, to należy pójść najpierw do kasy i tam otrzyma się bezpłatny bilet. Tylko, że teraz z powodu pandemii ilość wejść na daną godzinę jest ograniczona (przewodniczka Ewa Zięba mówiła mi ostatnio, że i tak są pustki) i zalecane jest nabycie wejściówki (Time-slot ticket/Zeitfenster Reservierung) na wybraną godzinę przez stronę internetową shop.smb.museum . Z tego co widzę, nie ma dokładnej opcji dla Berlin WelcomeCard, dlatego ja wybrałabym „mit Tageskarte Museumsinsel + Panorama” w cenie 0,00€. Mimo to, napiszę dzisiaj do Państwowych Muzeów i zapytam się o to, bo powinna być taka opcja. Pozdrawiam, Joanna

 • Magdalena

  Witam! Czy w Berlinie uznawane są polskie legitymacje studenckie przy zakupie biletów ulgowych?

  • Joanna Maria Czupryna

   Dzień dobry, znajomi studenci nie zgłaszali problemów latem 2019, by w miejscach, które odwiedzili, podważano polskie legitymacje. Tylko tak mogę odpowiedzieć, gdyż w większości regulaminów płatnych miejsc, jest jedynie informacja „za okazaniem odpowiedniego dokumentu”.

 • Katarzyna

  Dzień dobry. Czy dobrze rozumiem, że jeśli mój syn ma skończone 14 lat może jeździć jeszcze ze mną na mojej karcie Berlin WelcomePass? Z góry dziękuję za odpowiedź.

  • Joanna Maria Czupryna

   Tak, jeśli nie obchodził swoich 15 urodzin. Proszę pamiętać o zabraniu dokumentu ze zdjęciem, potwierdzającym wiek dziecka.

   • Uważny

    W takim razie w treści jest błąd, w niebieskim polu z uwagą odnośnie urodzin dziecka w trakcie pobytu. 15 rok życia zaczyna się wszak wraz z ukończeniem 14 lat.

    • Joanna Maria Czupryna

     Dziękuję za zwrócenie na to uwagi. Już poprawiłam. Pozdrawiam, Joanna.