Wielkanocne ogniska w Berlinie

Gdzie płonie zając w Berlinie?

Rozpalanie ognisk w okresie ustępującej zimy, to zwyczaj wywodzący się jeszcze z kultur pogańskich. Ogień miał przepędzić złe duchy i zwiastować odradzającą się naturę. W niektórych rejonach, jak na przykład u nas w Polsce, przyjęło się palić słomiane kukły, symbolizujące czarownicę lub zimę.

Osterfeuer, czyli wielkanocne ognisko to dość popularny zwyczaj w Niemczech. Rozpalane są najczęściej w Wielką Sobotę, ale są też regiony, gdzie czyni się to w Wielkanoc lub nawet Wielkanocny Poniedziałek. Tak jest na przykład w Sauerland (Nadrenia Północna-Westfalia). W części Bawarii przyjęło się palenie kukły Judasza Iskarioty, jako tego, który przyczynił się do śmierci Jezusa.

Wielkanocne ogniska w Berlinie

W Berlinie wielkanocne ogniska nie mają wymiaru religijnego. Są to raczej akcenty folklorystyczne, podobnie jak zające czy szukanie jajek. Towarzyszą im imprezy dla rodzin, gdzie dzieci mogą poszukać jajek z czekolady lub wziąć udział w kreatywnych zajęciach. Dla dorosłych jest piwo, grill, a jeśli święta wypadają wcześnie to serwowany jest jeszcze glühwein (grzane wino).

Ogniska nie są samowolką. To zawsze zorganizowane przedsięwzięcie z udziałem straży pożarnej, która rozpala, pilnuje i gasi ogień. Przy tych dużych stosach pieczenie kiełbasek ze względów bezpieczeństwa nie jest dozwolone. Są jednak wyjątki.

Wybierając się do Berlina na święta, warto spojrzeć na kilka propozycji wielkanocnych ognisk:

Spandau (Gatow)

Duża impreza w zachodniej części miasta, w której co roku uczestniczy kilka tysięcy ludzi. Odbywa się niedaleko brzegu Haweli i robią tam ogromny ogień!
Osterfeuer Spandau
20 kwietnia, początek 15.00, ogień od 17.30, wstęp wolny
Buchweildzeile/265 Strasse, 14089 Berlin
Dojazd: bus X34, 134 (Gatow Kirche), 334 (Alt Gatow)

Treptow-Köpenick (Baumschulenweg)

Späth’sche Baumschulen, na terenie którego również zostanie rozpalone wielkanocne ognisko, to nie jest zwykły sklep z roślinkami. To kultowa, berlińska instytucja dla miłośników ogrodów, ukwieconych balkonów, ziół i produktów bio. Mają tam kawiarnię, ogród rzeźb, arboretum i orkiestrę na zamówienie. Späth’sche Baumschulen to firma założona w 1720! roku i jest najstarszą działającą w Berlinie. Za rok już planuje huczne obchody 300. lat istnienia.

Wielkanocne atrakcje towarzyszą zazwyczaj otwarciu sezonu w Späth’sche Baumschulen. Już od 13 kwietnia można wziąć udział w tradycyjnym zdobieniu jajek. Są to warsztaty z udziałem artystek ze Spreewaldu, a do tego wystawa. Udział jest bezpłatny, pokrywa się jedynie koszty materiałów.

20 kwietnia po godzinie 16.00 zostanie rozpalone wielkie ognisko, przy którym dzieci będą mogły upiec sobie chleb. Opłaca się przyjść znacznie wcześniej. Wstęp wolny.

Späth’sche Baumschulen, ognisko, 20 kwietnia 2019, od 16 do 21
Warsztaty zdobienia pisanek, 13-14 oraz 19-20 kwietnia, od 11 do 17; 15-18 kwietnia od 13 do 17
Dojazd: bus 170, 265 (Baumschulenstr./Königsheideweg)
www.spaethsche-baumschulen.de

Britzer Garten (Neukölln, Britz)

Tradycyjnie w Ogrodach Britz, w sobotę 20 kwietnia, odbędzie się wielkanocne ognisko. Do tego muzyka na żywo ( River Blues Band), a wcześniej atrakcje dla dzieci. To bardzo popularna miejscówka dla berlińczyków.
Britzer Garten
Sangerhauser Weg 1, 12349 Berlin
20 kwietnia, 18-21, wstęp 2€ (1€)
Dojazd: bus 181 (Windröschenweg)
www.gruen-berlin.de

Trabrennbahn Karlshorst (Lichtenberg, Karlshorst)

Na terenie parku przyległego do toru wyścigów konnych w Karlshorst również zapłonie ognisko. Tutaj odbywa się ono zawsze w wielkanocną niedzielę. Organizatorzy zapraszają na festyn, muzykę na żywo i szukanie jajek już od 12, a na ognisko od 17.30.
Trabrennbahn Karlshorst,
Treskowallee 129, 10318 Berlin
21 kwietnia, od 12, ognisko 17.30 do 19.30, wstęp wolny
Dojazd: S-bahn S3 (Karlshorst), tramwaj M17, 21, 27, 37 (Treskowallee/Ehrlichstr.)

Fennpfuhl (Lichtenberg)

Jest to impreza organizowana co roku przez komunalną spółkę mieszkaniową HOWOGE w niewielkim parku przy stawie Fennpfuhl. Jako, że przez kilka lat mieszkałam w pobliżu, chętnie wychodziłam na grilla, glühwein, ognisko i fajerwerki w wielkanocną sobotę. Czasem oglądałam je z tarasu bloku, bo zaczynały się o 21.50.

Na miejscu jest scena z muzyką. Raz trafiłam na enerdowską legendę, Dirka Michaelisa z przebojem “Als ich fortging”, koniecznie poszukajcie w necie! Do tego jest wielkanocny jarmark, atrakcje dla dzieci i stoiska z gastronomią. Tuż przed 22 rozpoczyna się ogromny, jak na osiedlową imprezę, pokaz fajerwerków z płonącym zającem na końcu. Polecam. W sumie kameralna atmosfera.

HOWOGE-Osterfeuer,
Karl-Lade-Str., 10369 Berlin
20 kwietnia, od 15 do 22 (ognisko po 16), wstęp wolny
Dojazd: tramwaj M8 (Anton-Saefkow-Platz, Roederplatz), M13, 16 (Roederplatz)

Oto krótki, 3 minutowy film nagrany przeze mnie w 2013 roku na festynie w Pfennfuhl. Berlimix.net to dawna nazwa mojej berlińskiej działalności. Jak widać na wideo było jeszcze dużo śniegu 🙂

Byliście już może na takim ognisku w Berlinie? Jak wrażenia?  Polecilibyście innym?

OsterfeuerPfennfuhlSpandauSpäth’sche BaumschulenWielkanoc w Berliniewielkanocne ognisko
Comments (0)
Add Comment