Długa Noc Muzeów w Berlinie 2022

O muzeach, biletach i poruszaniu się po mieście

Długa Noc Muzeów. Wszystko zaczęło się w Berlinie

Długa Noc Muzeów (Lange Nacht der Museen) to berliński „wynalazek”. Po raz pierwszy zorganizowano ją w 1997 roku. Akcja objęła wówczas swoim zasięgiem zaledwie 18 obiektów. W tym roku liczba muzeów biorących udział wynosi ponad 70.

Ogromne zainteresowanie imprezą sprawiło, że w Berlinie przez kilkanaście lat miały miejsce dwie edycje w roku, latem i zimą. Jednak od kilku lat odbwa się już tylko jedna edycja, w sierpniu. Organizatorzy tłumaczyli to między innymi potrzebą przeprowadzania inwentaryzacji zimą.

Ideę „długich nocy” przejęły inne instytucje i tym samym organizowane są między innymi Długie Noce Kościołów, Synagog, Teatrów czy Nauki. Pomysł ten podchwyciło też wiele miast w Europie. Również w Polsce organizowana jest muzealna noc, zazwyczaj w okolicy 18 maja, na który przypada Międzynarodowy Dzień Muzeów.

Oczywiście, najlepiej jest z góry sporządzić sobie listę muzeów, które chce się odwiedzić. Tym bardziej, jeśli chcemy uczestniczyć w oprowadzaniu czy pokazie. Tutaj dowiesz się, jak przebiegła moja Długa Noc Muzeów w 2015 roku i ile udało mi się zrealizować.

Długa Noc Muzeów 2022

Po dwóch latach przerwy w końcu odbędzie się pełnowymiarowa Długa Noc Muzeów. Przygotujcie się zatem na nocne zwiedzanie 27 sierpnia (sobota).  Nie ma przewodniego tematu, ale atmosfera nocy prawdopodobnie przebiegnie pod znakiem radości z ponownego spotkania na żywo. Organizatorzy mają również nadzieję, że wszelkie eventy, warsztaty i pokazy będą mogły odbyć się bez ograniczeń.

Jak to działa?

Mając jeden bilet, można odwiedzić dowolną liczbę muzeów i obiektów biorących udział w akcji. Ich spis znajduje się już na oficjalnej stronie. Na miejscu, w pawilonach informacyjnych i w muzeach można pobrać bezpłatny informator ze spisem i programem w języku niemieckim i angielskim. Nie ma ograniczeń co do długości pobytu w muzeach czy ilości wejść. Bilet upoważnia do udziału we wszystkich akcjach organizowanych przez muzeum, czyli oprowadzaniach, pokazach, koncertach, odczytach itp. Niektóre atrakcje mogą wymagać wcześniejszego meldunku lub opłaty za koszt materiałów. Dotyczy to najczęściej warsztatów i kulinariów.

UWAGA:  w tym roku bilet upoważniający do wejścia do muzeów nie obowiązuje w środkach transportu miejskiego. Polecam zakupić 9-Euro-Ticket.

Dodatkowo uruchomione zostaną 3 specjalne linie wahadłowe, łączące centra informacyjne (Route 1, Route 2 co 10 minut i Route 3 co pół godziny). By z nich skorzystać wystarczy bilet Długiej Nocy Muzeów.

Czy wiesz, że zazwyczaj kilkanaście muzeów biorących udział w Długiej Nocy Muzeów jest bezpłatne również w inne dni? Warto wiedzieć które, by dać pierwszeństwo muzeom, na których najbardziej nam zależy i są odpłatne w inne dni. Ich spis, a także wiele przydatnych wskazówek znajdziesz tutaj (2022).

Muzeum Komunikacji, dziedzinice, 2018

Wszystko o biletach 2022

Bilet na Długą Noc Muzeów kosztuje 18€ (normalny) i 12€ (ulgowy). Sprzedaż w stacjonarnych punktach i online rusza zazwyczaj dwa tygodnie wcześniej. Przez pewien czas od uruchomienia sprzedaży zakup jest tańszy, odpowiednio 12€ i 10€ (2022). Do ulgi uprawnieni są uczniowie i studenci. Dla dzieci do 12 lat wstęp do muzeów w tą noc jest bezpłatny. Za tą cenę można odwiedzić dowolnie wybrane muzea (biorące udział w akcji) w godzinach od 18.00 do 2.00 w nocy. Jest kilka wyjątków otwartych wcześniej.

Uwaga, koniecznie przeczytaj o bilecie za 9 euro, obowiązującym w czerwcu, lipcu i sierpniu 2022. Zaoszczędzisz!

Bilety po promocyjnej cenie dostępne są online na tej stronie do 14 sierpnia 2022.

Nie ma problemu z zakupem biletu w kasie pierwszego odwiedzanego muzeum podczas trwania imprezy. W dzień imprezy będą też dostępne cztery punkty informacyjne z kasami na Lustgarten (Wyspa Muzeów), przed Muzeum Sztuki Współczesnej Hamburger Bahnhof, przed pałacem Charlottenburg i na Checkpoint Charlie.

Pawilon informacyjny na placu Lustgarten, 2018

WIĘCEJ O DŁUGIEJ NOCY MUZEÓW

Moja długa noc z muzeami 2015

Muzea w Berlinie z perspektywy przewodnika Mieszkając w Berlinie, korzystałam z wielu możliwości, by na spokojnie zwiedzić muzea, dlatego w Długiej Nocy Muzeów uczestniczyłam rzadko. W ciągu 15 lat…

Zaplanuj swoją Długą Noc Muzeów 2022

Długa Noc Muzeów 2022 Zbliża się kolejna Długa Noc Muzeów w Berlinie. Do 14 sierpnia można nabywać bilety po preferencyjnej cenie 12€ (normalny) i 10€. Są one dostępne online (karta kredytowa,…
bilety na Długą Noc MuzeówDługa Noc Muzeów w BerlinieLange Nacht der Museenmuzea w Berlinienoc muzealna w Berlinie
Comments (0)
Add Comment