Długa Noc Muzeów w Berlinie 2021

O muzeach, biletach i poruszaniu się po mieście

Długa Noc Muzeów w 2020 roku została odwołana!

Długa Noc Muzeów. Wszystko zaczęło się w Berlinie

Długa Noc Muzeów (Lange Nacht der Museen) to berliński “wynalazek”. Po raz pierwszy zorganizowano ją w 1997 roku. Akcja objęła wówczas swoim zasięgiem zaledwie 18 obiektów. W tym roku liczba muzeów biorących udział wynosi ponad 70.

Ogromne zainteresowanie imprezą sprawiło, że w Berlinie przez kilkanaście lat miały miejsce dwie edycje w roku, latem i zimą. Jednak od kilku lat odbwa się już tylko jedna edycja, w sierpniu. Organizatorzy tłumaczyli to między innymi potrzebą przeprowadzania inwentaryzacji zimą.

Ideę “długich nocy” przejęły inne instytucje i tym samym organizowane są między innymi Długie Noce Kościołów, Synagog, Teatrów czy Nauki. Pomysł ten podchwyciło też wiele miast w Europie. Również w Polsce organizowana jest muzealna noc, zazwyczaj w okolicy 18 maja, na który przypada Międzynarodowy Dzień Muzeów.

Oczywiście, najlepiej jest z góry sporządzić sobie listę muzeów, które chce się odwiedzić. Tym bardziej, jeśli chcemy uczestniczyć w oprowadzaniu czy pokazie. Tutaj dowiesz się, jak przebiegła moja Długa Noc Muzeów w 2015 roku i ile udało mi się zrealizować.

Długa Noc Muzeów 2021

W 2021 Długa Noc Muzeów odbędzie się 28 sierpnia (sobota).  Nie podano jeszcze przewodniego tematu. W 2020 roku impreza została odwołana.

Jak to działa?

Mając jeden bilet, można odwiedzić dowolną liczbę muzeów i obiektów biorących udział w akcji. Ich spis znajduje się na oficjalnej stronie. Na miejscu, w pawilonach informacyjnych i w muzeach można pobrać bezpłatny informator ze spisem i programem w języku niemieckim i angielskim. Nie ma ograniczeń co do długości pobytu w muzeach czy ilości wejść. Bilet upoważnia do udziału we wszystkich akcjach organizowanych przez muzeum, czyli oprowadzaniach, pokazach, koncertach, odczytach itp. Niektóre atrakcje mogą wymagać wcześniejszego meldunku lub opłaty za koszt materiałów. Dotyczy to najczęściej warsztatów i kulinariów.

Mając bilet upoważniający do wejścia do muzeów, nie musimy się martwić o bilety komunikacji miejskiej. Możemy korzystać ze środków transportu miejskiego od 15 w sobotę do 5 nad ranem w niedzielę.

Dodatkowo uruchomionych zostanie 7 specjalnych linii autobusowych (2019), oznaczonych literą R i numerem (R1, R2, itd.). Łączą one przystanki przy muzeach w jednej okolicy/dzielnicy. By z nich skorzystać wystarczy bilet Długiej Nocy Muzeów.

Czy wiesz, że kilkanaście muzeów biorących udział w Długiej Nocy Muzeów jest bezpłatne również w inne dni? Warto wiedzieć które, by dać pierwszeństwo muzeom, na których najbardziej nam zależy. Ich spis, a także wiele przydatnych wskazówek znajdziesz tutaj (2019).

Muzeum Komunikacji, dziedzinice, 2018

Wszystko o biletach 2021

Bilet na Długą Noc Muzeów kosztuje 18€ (normalny) i 12€ (ulgowy). Sprzedaż w stacjonarnych punktach i online rusza zazwyczaj dwa tygodnie wcześniej. Przez pewien czas od uruchomienia sprzedaży zakup jest tańszy, odpowiednio 12€ i 10€ (2021). Do ulgi uprawnieni są uczniowie i studenci. Dla dzieci do 12 lat wstęp do muzeów w tą noc jest bezpłatny. Za tą cenę można odwiedzić dowolnie wybrane muzea (biorące udział w akcji) w godzinach od 18.00 do 2.00 w nocy.

Z komunikacji miejskiej można korzystać wcześniej, bo już od godziny 15.00 do 5.00 rano kolejnego dnia. Z biletem można również korzystać ze specjalnych linii, łączących poszczególne muzea. Bilet obowiązuje w strefie komunikacyjnej Berlin ABC. Uwaga, jeśli towarzyszy ci dziecko w wieku powyżej 6 do 12 lat, musi mieć wykupiony bilet na komunikację miejską (przysługuje mu ulgowy).

Bilety dostępne są w kasach muzealnych, we wszystkich punktach obsługi klienta S-Bahn i BVG, w punktach informacji turystycznej oraz w automatach biletowych BVG i DB (z wyjątkiem ulgowych).

Nie ma problemu z zakupem biletu w kasie pierwszego odwiedzanego muzeum podczas trwania imprezy. W dzień imprezy będą też dostępne punkty informacyjne z kasami, przy Bramie Brandenburskiej, na Lustgarten i na Placu Poczdamskim (2019). Sprzedaż biletów rusza w sierpniu 2021 roku.

Pawilon informacyjny na placu Lustgarten, 2018

WIĘCEJ O DŁUGIEJ NOCY MUZEÓW

Moja długa noc z muzeami 2015

Muzea w Berlinie z perspektywy przewodnika Mieszkając w Berlinie, korzystałam z wielu możliwości, by na spokojnie zwiedzić muzea, dlatego w Długiej Nocy Muzeów uczestniczyłam rzadko. W ciągu 15 lat…

Zaplanuj swoją Długą Noc Muzeów 2021

Długa Noc Muzeów w 2020 została odwołana. Poniższe informacje dotyczą programu w 2019 roku. Na aktualne porady i trasy zapraszam na początku sierpnia 2021. Wtedy dopiero organizator przedstawia…
bilety na Długą Noc MuzeówDługa Noc Muzeów w BerlinieLange Nacht der Museenmuzea w Berlinienoc muzealna w Berlinie
Comments (0)
Add Comment