Długa Noc Muzeów w Berlinie 2023

O muzeach, biletach i poruszaniu się po mieście

Długa Noc Muzeów. Wszystko zaczęło się w Berlinie

Długa Noc Muzeów (Lange Nacht der Museen) to berliński „wynalazek”. Po raz pierwszy zorganizowano ją w 1997 roku. Akcja objęła wówczas swoim zasięgiem zaledwie 18 obiektów. W tym roku liczba muzeów biorących udział wynosi ponad 70.

Ogromne zainteresowanie imprezą sprawiło, że w Berlinie przez kilkanaście lat miały miejsce dwie edycje w roku, latem i zimą. Jednak od kilku lat odbywa się już tylko jedna edycja, w ostatni weekend sierpnia. Organizatorzy tłumaczyli to mniejszym zainteresowaniem oraz potrzebą przeprowadzania inwentaryzacji właśnie zimą.

Ideę „długich nocy” przejęły inne instytucje i tym samym organizowane są między innymi Długie Noce Kościołów, Synagog, Teatrów czy Nauki. Pomysł ten podchwyciło też wiele miast w Europie. Również w Polsce organizowana jest muzealna noc, zazwyczaj w okolicy 18 maja, na który przypada Międzynarodowy Dzień Muzeów.

Oczywiście, najlepiej jest z góry wynotować sobie muzea, które chcesz odwiedzić. Polecam max cztery obiekty, by nie skończyć nocy sfrustrowanym/ą. Sprawdzi się to tym bardziej, jeśli chcesz uczestniczyć w oprowadzaniu lub pokazie. Tutaj dowiesz się, jak przebiegła moja Długa Noc Muzeów w 2015 roku i ile udało mi się zrealizować. Kolejną relację planuję z Długiej Nocy w 2023 roku, bo poprzednie plany pokrzyżowała nieco pandemia.

Długa Noc Muzeów 2023

Nie ma wątpliwości, patrząc na program, że Długa Noc Muzeów w Berlinie powróciła do swojej pełnej oferty. 75 muzeów, 750 wydarzeń w 2023 roku! Przygotujcie się zatem na noc pełną wrażeń 26 sierpnia 2023 roku (sobota).

Tematem przewodnim w tym roku są Dźwięki Berlina (Sounds of Berlin). To gwarantuje większą niż zazwyczaj liczbę muzycznych atrakcji, pokazów i warsztatów. Muzyczna oprawa wydarzenia rozpocznie się już o 16.00 w okolicy Humboldt Forum, by o 18.00 uświetnić oficjalne otwarcie Nocy, a potem kontynuować na dziedzińcu kolumnowym Starej Galerii Narodowej.

Jak to działa?

Mając jeden bilet, można odwiedzić dowolną liczbę muzeów i obiektów biorących udział w akcji. Ich spis znajduje się już na oficjalnej stronie. Na miejscu, w pawilonach informacyjnych i w muzeach można pobrać bezpłatny informator ze spisem i programem w języku niemieckim i angielskim. Nie ma ograniczeń co do długości pobytu w muzeach czy ilości wejść. Bilet upoważnia do udziału we wszystkich akcjach organizowanych przez muzeum, czyli oprowadzaniach, pokazach, koncertach, odczytach itp. Niektóre atrakcje mogą wymagać wcześniejszego meldunku lub opłaty za koszt materiałów. Dotyczy to najczęściej warsztatów i kulinariów.

Bilet na Długą Noc Muzeów nie pełni już roli biletu komunikacji miejskiej, jak to było w poprzednich latach. Polecam zakupić bilet 24-godzinny na strefy Berlin AB (wszystkie muzea są w obrębie Berlina), w cenie 9,5€. W tym roku z biletem otrzymuje się również kupon wartości 10€ do wykorzystania w aplikacji Jelbi (wypożyczenie rowerów, hulajnóg, taxi, itp.), ale nie interesowałam się tym bliżej.

Mając bilet na Długą Noc Muzeów można korzystać z 3 specjalnych linie wahadłowych. 

  • Route Kunst und Musik (Trasa Sztuki i Muzyki), od dworca Zoologischer Garten do Pałacu Charlottenburg, co 20 minut
  • Route Technikgeschichte (Trasa Historii Techniki), od Niemieckiego Muzeum Techniki do Muzeum Energii, do północy co 30 minut, trasę obsługują stare, zabytkowe autobusy
  • Route Stasi-Geschichte (Trasa Historii Stasi), łącząca dawne Ministerstwo Bezpieczeństwa z miejscem pamięci – więzieniem Hohenschönhausen, do północy co 20 minut

Dodatkowo od stacji kolejki miejskiej S Treptower Park do obserwatorium astronomicznego i muzeum Archenhold-Sternwarte kursować będzie wahadłowy autobus, do północy co 20 minut.

Czy wiesz, że zazwyczaj kilkanaście muzeów biorących udział w Długiej Nocy Muzeów jest bezpłatne również w inne dni? Warto wiedzieć które, by dać pierwszeństwo muzeom, na których najbardziej Ci zależy i są odpłatne w inne dni. Ich spis, a także wiele przydatnych wskazówek znajdziesz tutaj (2023).

Muzeum Komunikacji, dziedzinice, 2018

Wszystko o biletach 2023

Bilet na Długą Noc Muzeów kosztuje 18€ (normalny) i 12€ (ulgowy). Sprzedaż w stacjonarnych punktach i online rusza zazwyczaj trzy tygodnie wcześniej. Przez pewien czas od uruchomienia sprzedaży zakup jest tańszy, odpowiednio 12€ i 10€ (2023). Do ulgi uprawnieni są uczniowie i studenci. Za tą cenę można odwiedzić dowolnie wybrane muzea (biorące udział w akcji) w godzinach od 18.00 do 2.00 w nocy. Jest kilka wyjątków otwartych wcześniej (muzea dla dzieci: MachMit Museum für Kinder od 15 do 22, oraz Labirynth Kindermuseum od 17 do 22). Dla dzieci do 12 lat wstęp do muzeów w tą noc jest bezpłatny, ale należy się zaopatrzyć (online lub na miejscu) w tzw. Kinderticket.

Bilety po promocyjnej cenie nie są już dostępne.

Nie ma problemu z zakupem biletu w kasie pierwszego odwiedzanego muzeum podczas trwania imprezy. W dzień imprezy będzie też dostępny punkt informacyjny na Lustgarten (Wyspa Muzeów).

Pawilon informacyjny na placu Lustgarten, 2018

WIĘCEJ O DŁUGIEJ NOCY MUZEÓW

Moja długa noc z muzeami 2015

Muzea w Berlinie z perspektywy przewodnika Mieszkając w Berlinie, korzystałam z wielu możliwości, by na spokojnie zwiedzić muzea, dlatego w Długiej Nocy Muzeów uczestniczyłam rzadko. W ciągu 15 lat…
bilety na Długą Noc MuzeówDługa Noc Muzeów w BerlinieLange Nacht der Museenmuzea w Berlinienoc muzealna w Berlinie
Comments (0)
Add Comment