Trzy dni i więcej w Berlinie

Przy dłuższym pobycie, poza miejscami z propozycji na kilka godzin, jeden dzień lub dwa, koniecznie trzeba wygospodarować czas, by – pozostając w Berlinie – udać się nad jedno z licznych jezior. Można też zaplanować wypad do Spandau lub Köpenick. Niegdyś były to samodzielne miasta i to starsze od Berlina, a dzisiaj są to peryferyjne, zielone dzielnice miasta. Propozycją wartą rozważenia jest też jednodniowa wycieczka do pobliskiego Poczdamu, zwłaszcza, że można się tam szybko i wygodnie dostać kolejką miejską.

Zielony Berlin

Najpiękniejszych terenów na spacer najlepiej poszukać nad jeziorami Wann (Wannsee) oraz brzegami rzeki Haweli po zachodniej stronie miasta (półwysep Schildhorn). Urokliwie jest również nad jeziorem Tegel i największym spośród berlińskich zbiorników: Müggelsee. Ze wzgórza Drachenberg w lesie Grunewald roztacza się piękna panorama na miasto, a w letnie wieczory schodzą się rodziny i pary, by oglądać zachody słońca.

Berlin nieco inaczej

Spandau (Szpandawa) jest dzielnicą, której Stary Rynek zachował po części średniowieczny charakter. Nieopodal znajduje się słynna cytadela w renesansowym stylu, zachowana niemal bez zniszczeń. Köpenick (Kopanica) to z kolei miejsce ze słowiańskimi korzeniami położone u ujścia rzeki Dahme do Szprewy. Na wyspie znajduje się przepiękny barokowy pałacyk z zabytkowymi wnętrzami, udostępniony do zwiedzania.

Poczdam

Stolica Brandenburgii graniczy bezpośrednio z Berlinem. Na dworzec główny można udać się koleją regionalną (RE, RB) lub kolejką miejską (S-Bahn). W jeden dzień na pewno da się zobaczyć wspaniałe ogrody i pałac Sanssouci, dworek Cecilienhof oraz barokową zabudowę starego miasta. O Poczdamie więcej na stronie Przewodnik-po-Niemczech.pl

Berlinkilka dni w BerlinieKöpenickPoczdamSpandauWannseezielony Berlin
Comments (0)
Add Comment