Jarmark Bożonarodzeniowy na Gendarmenmarkt

WeihnachtsZauber Gendarmenmarkt

Z powodu remontu na Gendarmenmarkt, jarmark w 2022 r. został przeniesiony na Bebelplatz przy Unter den Linden. Podobnie będzie w latach 2023-24 r. 

Mam wrażenie, że jest to jarmark, o który najczęściej padają zapytania. Nie da się ukryć, że świąteczna impreza na Gendarmenmarkt ma renomę, szyk i elegancję. Jest też uporządkowany, aż do bólu. I pobiera niewielką opłatę za wstęp wieczorami i w weekendy.

Malownicze kulisy

Zachwycającą oprawą jarmarku jest historyczna zabudowa placu. Dwie barokowe wieże z kopułami, a pomiędzy nimi klasycystyczny Dom Koncertowy. Wszystko ładnie podświetlone. Można się też wdrapać na kopułę Katedry Francuskiej i spojrzeć na jarmark z góry (nie dotyczy lat 2022-2024).

Szlachetni restauratorzy

Na stoiskach znajdziecie tradycyjne potrawy z grilla i pateln, grzane wino z różnymi dodatkami, Feuerzangenbowle (rodzaj ponczu) i oczywiście słodkości. Tutaj najczęściej popadam w obłęd degustacji, gdyż co roku jest coś nowego, co koniecznie muszę spróbować. Są też specjalnie ogrzewane namioty, w których królują restauracje z okolicznych hoteli (raczej takich pięciogwiazdkowych). Ceny jak w hotelowych restauracjach, mimo to gości nie brakuje.

Dużo rękodzielników

To co jeszcze wyróżnia jarmark na Gendarmenmarkt od innych to duży, ogrzewany pawilon ze stoiskami dla rękodzielników. Tłok tam zazwyczaj jest duży, ale też jest na co popatrzeć. Obrazy ze skóry, tradycyjnie drukowane wizytówki, wyroby z metalu, drewna, kamienia i słomy. Dla wielu stoiska są jednocześnie warsztatami pracy.

By wspomnienia były wyjątkowe, na tym jarmarku warto uzupełnić je o
  • przyjrzenie się pracy wytwórcy szklanych ozdób i bombek na jednym ze stoisk (niepotwierdzone 2022)
Moim zdaniem

Gastronomia: ***/***
Atrakcje dla dzieci: */***
Świąteczny asortyment: ***/***
Program na scenie: najbogatszy w mieście, codziennie po południu, zajrzyj na stronę organizatora
Uwagi: na jarmark nie można wnosić dużych plecaków, toreb na kółkach, przy bramkach są wyrywkowe kontrole mniejszych toreb i plecaków, nie można wchodzić z psami (za wyjątkiem psów-przewodników), nie ma przechowalni bagaży

Bebelplatz, 10117 Berlin-Mitte
Otwarty: 21 listopada – 31 grudnia 2022
nd.-czw. 12-22, pt.-sb. 12-23, 24 grudnia 11-18
Opłata za wstęp: 1€ (za program na scenie i na cele dobroczynne)
wstęp wolny pn.-pt 12-14 (poza 24-26.12, 31.12), dzieci do lat 12
www.weihnachtsmarkt-berlin.de

Dojazd

U-Bahn: U5 (Museumsinsel)

FeuerzangenbowleGendarmenmarktjarmark świątecznyWeihnachtsmarktWeihnachtsZauber
Comments (0)
Add Comment