Jarmark Bożonarodzeniowy na Gendarmenmarkt

WeihnachtsZauber Gendarmenmarkt

Z powodu remontu nawierzchni na Gendarmenmarkt, jarmark w 2022 r. został przeniesiony na Bebelplatz przy Unter den Linden. To jest około 500 metrów od pierwotnej lokalizacji. Podobnie będzie w latach 2023-24 r. 

Mam wrażenie, że jest to jarmark, o który najczęściej padają zapytania. Nie da się ukryć, że świąteczna impreza na Gendarmenmarkt ma renomę, szyk i elegancję. Jest też uporządkowany, aż do bólu. I pobiera niewielką opłatę za wstęp wieczorami i w weekendy.

Malownicze kulisy

Zachwycającą oprawą jarmarku jest historyczna zabudowa placu. Dwie barokowe wieże z kopułami, a pomiędzy nimi klasycystyczny Dom Koncertowy. Wszystko ładnie podświetlone. Można się też wdrapać na kopułę Katedry Francuskiej i spojrzeć na jarmark z góry (nie dotyczy lat 2022-2024).

2023-2024 – w tych latach z powodu remontu nawierzchni jarmark odbywa się na innym historycznym placu. Również tutaj, pomiędzy barokowymi budowlami Starej Biblioteki, Katedry Św. Jadwigi, Opery Narodowej czy Uniwersytetu Humboldtów panuje wyjątkowa atmosfera.

Szlachetni restauratorzy

Na stoiskach znajdziecie tradycyjne potrawy z grilla i patelni, grzane wino z różnymi dodatkami, Feuerzangenbowle (rodzaj ponczu) i oczywiście słodkości. Tutaj najczęściej popadam w obłęd degustacji, gdyż co roku jest coś nowego, co koniecznie muszę spróbować. Są też specjalnie ogrzewane namioty, w których królują restauracje z okolicznych hoteli (raczej takich pięciogwiazdkowych). Ceny jak w hotelowych restauracjach, mimo to gości nie brakuje.

Dużo rękodzielników

To co jeszcze wyróżnia jarmark na Gendarmenmarkt od innych to duży, ogrzewany pawilon ze stoiskami dla rękodzielników. Tłok tam zazwyczaj jest duży, ale też jest na co popatrzeć. Obrazy ze skóry, tradycyjnie drukowane wizytówki, wyroby z metalu, drewna, kamienia i słomy. Dla wielu stoiska są jednocześnie warsztatami pracy.

By wspomnienia były wyjątkowe, na tym jarmarku warto uzupełnić je o
  • przyjrzenie się pracy wytwórcy szklanych ozdób i bombek na jednym ze stoisk
Moim zdaniem

Gastronomia: ***/***
Atrakcje dla dzieci: */***
Świąteczny asortyment: ***/***
Program na scenie: najbogatszy w mieście, codziennie po południu, zajrzyj na stronę organizatora
Uwagi: na jarmark nie można wnosić dużych plecaków, toreb na kółkach, butelek o pojemnościach większych niż 0,5l; przy bramkach są wyrywkowe kontrole mniejszych toreb i plecaków, nie można wchodzić z psami (za wyjątkiem psów-przewodników), nie ma przechowalni bagażów.

Bebelplatz, 10117 Berlin-Mitte
Otwarty: 27 listopada – 31 grudnia 2023
nd.-czw. 12-22, pt.-sb. 12-23, 24 grudnia 11-18, 31 grudnia do 1.00 w nocy
Opłata za wstęp: 2€ (za program na scenie i na cele dobroczynne), możliwy zakup online (+0,19ec)
wstęp wolny pn.-pt. 12-14 (poza 24-26.12, 31.12), dzieci do lat 12
www.weihnachtsmarkt-berlin.de

Dojazd

U-Bahn: U5 (Museumsinsel)
Bus: 100, 300 (Staatsoper)

FeuerzangenbowleGendarmenmarktjarmark świątecznyWeihnachtsmarktWeihnachtsZauber
Comments (0)
Add Comment