Jeden niezapomniany dzień w Berlinie

Jeśli mamy do dyspozycji jeden dzień w Berlinie, a w każdym razie więcej niż 3-4 godziny, możemy skorzystać z proponowanej trasy na kilka godzin, wstępując po drodze do wybranego muzeum lub np. wjeżdżając na taras wieży telewizyjnej albo punkt widokowy na Placu Poczdamskim. Nie mając w planach płatnych wejść, proponuję poszerzyć zwiedzanie o zachodnie dzielnice Berlina: Tiergarten, Charlottenburg lub Kreuzberg. Nie obejdzie się tu już bez przejazdów środkami komunikacji miejskiej lub rowerem (auto lepiej zostawić na parkingu). Poniższe propozycje stanowią dodatek do podstawowej trasy.

Berlin w pigułce

Propozycję „na kilka godzin” poszerzamy o centrum dawnego Berlina Zachodniego, tzw. City-West, gdzie zobaczyć możemy ruiny Kościoła Pamięci, centrum handlowe Europa Center, czy wielki dom towarowy z ponad stuletnią tradycją  KaDeWe (Kaufhaus des Westens). To również w tej części miasta przebiega słynna ulica Kurfürstendamm, którą możemy przejść się w miarę wolnego czasu.

Pałace, parki i ogrody

Alternatywą dla gwarnych ulic i placów może być wypad do pałacu Charlottenburg (polecane ogrody i park, na zwiedzanie wnętrz warto przeznaczyć więcej czasu) lub do parku Tiergarten. Punktem wyjścia w tym drugim może być stacja kolejki miejskiej Tiergarten. Zaraz przy niej znajduje się techniczna ciekawostka: ponad 100 zabytkowych latarni ustawionych w parkowych alejkach.

Uroki Berlina sprzed 100 lat

Dzielnice położone na północ od Placu Aleksandra i wieży telewizyjnej są najlepiej zachowanymi w śródmieściu, jeśli chodzi o oryginalną, kamieniczną zabudowę. Szczególnie kompleks dziedzińców Hackesche Höfe należy do najczęściej odwiedzanych. Okolice upodobali sobie właściciele sklepów z markową odzieżą, galerii i egzotycznych restauracji. Rejon polecany na luźną włóczęgę bez określonego celu.

Nieco więcej o murze berlińskim

Szukających czegoś więcej niż tylko śladu po murze berlińskim, powinniśmy skierować się na Checkpoint Charlie, przy którym znajduje się Muzeum Muru Berlińskiego. Dawny punkt kontrolny jest dzisiaj miejscem bardzo turystycznym i raczej zatłoczonym. Mniej ludzi jest za to przy Miejscu Pamięci Bernauer Straße, gdzie funkcjonuje Centrum Dokumentacji Muru Berlińskiego (wstęp bezpłatny).

BerlinCharlottenburgCheckpoint CharlieCity Westjeden dzień w BerlinieKreuzbergmur berlińskiMuzeum Muru BerlińskiegoTiergarten
Comments (0)
Add Comment