W Berlinie upadek muru oddzielącego miasto przez niemal trzy dekady wspomina się co roku. Jednak większe uroczystości organizowane są co pięć lat. Obchodów z 2004 roku nie pamiętam. Pomieszkiwałam w stolicy Niemiec zaledwie od kilku tygodni i ciągle jeszcze zmieniałam lokum. Te z 2009 roku utkwiły mi w pamięci dzięki scenie, w której to Lech Wałęsa chcąc popchnąć pierwszy segment muru-domina, potknął się i omal nie upadł. W 2014 roku wzdłuż dawnej granicy rozstawiono stojaki z podświetlonymi balonami. W kulminacyjnym momencie puszczono je w górę z przesłaniami i życzeniami spisanymi wcześniej przez ambasadorów akcji.
Na 30. rocznicę upadku muru zaplanowano tygodniowy festyn z ponad 200 przedsięwzięciami. Będą one odbywać się w siedmiu naznaczonych historią miejscach. Poniżej przedstawiam ogólny zarys uroczystości. Dokładny plan znajdziecie w linku na końcu artykułu.
Festyn pod Bramą Brandenburską
Tu, jak co roku, Brama Brandenburska będzie stanowiła kulisy wielkiego festynu dla mieszkańców i przyjezdnych. Tym razem będzie on trwał znacznie dłużej, bo aż tydzień. Od 4 do 10 listopada na Ulicy 17. Czerwca (Strasse des. 17 Juni) odbywać się będą koncerty, pokazy filmów, spotkania, wspólne akcje z obywatelami, itp.
Koncert na scenie, 9 listopada 17.30-22.00
Punktualnie o 18.00 zgromadzeni usłyszą słowa pozdrowienia od urzędującego burmistrza miasta, pana Michaela Müllera, a po nim wystąpi z krótkim przemówieniem prezydent RFN, pan Frank-Walter Steinmaier. Część muzyczną zaprezentują m.in. Dirk Michaelis, Trettmann, Die Zöllner, Zugezogen Maskulin, Anna Loos.
Tak, nie ma tu gwiazd światowego formatu, nie ma nawet Davida Hasselhofa z jego kultowym utworem “Looking for Freedom”. Te rezerwowane są na Sylwestra i David występował całkiem niedawno, bo w 2015 roku. Zwracam uwagę na artystę, którego ja będę osobiście wypatrywać, mianowicie Dirka Michaelisa. Kultowa ballada w jego wykonaniu “Als ich fortging” (tekst: Gisela Steineckert) do dzisiaj kojarzy się z atmosferą lata i jesieni 1989 roku, kiedy wielu obywateli NRD decydowało się na ucieczkę przez Czechosłowację i Węgry.
Na scenie nie zabraknie też oczywiście orkiestry Opery Narodowej, Staatskapelle pod batutą Daniela Barenboima. Na tle historocznych ujęć, obrazujących historię podziału kraju, wykona ona V Symfonię Bethoveena, zwaną też “symfonią losu”.
Pomiędzy występami zaproszeni goście dadzą świadectwa, odbędzie się multimedialny pokaz taneczny a na koniec pokaz laserowy.
Koncert, jak i pozostałe akcje obchodów są bezpłatne. Należy wziąć pod uwagę ograniczenia dla chcących wejść na teren festynu (podobne jak na Sylwestra).
Visions in Motion
Odwiedzający Berlin w ostatnich dniach mogli zauważyć, że za Bramą Brandenburska powstaje coś wielkiego i trzepocącego. Jest to długi na 150 metrów baldachim złożony z tysięcy niebieskich i żółtych wstążek. Do wykonania instalacji użyto 120 tysięcy wstążek. By nawiązać do liczby lat po upadku muru berlińskiego, na 30 tysiącach umieszczono życzenia, hasła, przekazy i wizje od różnych osób. Całość wygląda niesamowicie zwłaszcza, gdy powieje wiatr. Mimo, że akcja prowadzona przez Kulturprojekte Berlin już się zakończyła, na stronie internetowej wciąż można zostawiać swoje przemyślenia.
Autorem instalacji jest amerykański artysta Patrick Shearn (Poetic Kinetics).
7 miejsc, 7 historii
W miejscach szczególnie naznaczonych historią odwiedzający będa mogli obejrzeć wystawy na wolnym powietrzu (opisy w języku niemieckim i angielskim). Dodatkowo każdego wieczoru podczas trwania festiwalu na pobliskich fasadach, obiektach, fragmentach muru wyświetlane będą projekcje 3D. Zaczną się po zapadnięciu zmierzchu, trwać będą 15 minut i będą powtarzane w regularnych odstępach czasu. Przykładowo na ścianie odbudowanego pałacu miejskiego ujrzymy, jak kiedyś wyglądała fasada enerdowskiego Pałacu Republiki.
Miejsca wystawy i projekcji: Alexanderplatz (Plac Aleksandra), Schlossplatz (Plac Zamkowy), Gethsemanekirche (Kościół Getsemani), East Side Gallery, Brama Brandenburska, Kurfürstendamm, Stasi-Zentrale (dawna centrala Stasi). W każdym z tych miejsc codziennie odbędą się pokazy filmów, odczyty, warsztaty i oprowadzania.
Specjalny bilet komunikacji miejskiej
Zakłady komunikacji miejskiej przedstawiły specjalną ofertę ważną od 4 do 10 listopada 2019 roku. Kto zakupi w tym czasie tygodniowy bilet na strefę AB, który kosztuje 30! euro (normalna cena na codzień), może zabrać ze sobą drugą dorosła osobę i do trójki dzieci do lat 14 włącznie. Bilet obowiązuje tylko w tygodniu festynu.
Czy to się opłaca? Tak, przy założeniu, że dwie dorosłe osoby będą korzystać z komunikacji miejskiej co najmniej przez trzy dni. Pojedynczy dzienny bilet kosztuje 7 euro i przy nim również obowiązuje reguła pozwalająca zabierać ze sobą dzieci. No chyba, że komuś zależy na okolicznościowej edycji biletu z napisem MAUERFALL TICKET.
Jaki bilet najlepiej wybrać? Informacje i podpowiedzi tutaj.