Co warto zobaczyć w Berlinie, gdy ma się zaledwie kilka godzin na zwiedzanie?

Kilka godzin w Berlinie wystarczy, aby zobaczyć te miejsca, z którymi przede wszystkim kojarzona jest stolica Niemiec. Proponowana trasa liczy sobie ok. 6 km i prowadzi obok najbardziej znanych zabytków i obiektów w stolicy Niemiec. Pieszy spacer można skrócić i przejechać kilka stacji metrem.

To z czego słynie Berlin

Spacer zaczynamy na Placu Aleksandra (Alexanderplatz), skąd idziemy w kierunku słynnej Wieży Telewizyjnej, mijamy Kościół Mariacki i Berliński Ratusz (zwany również Czerwonym). Następnie wchodzimy w wąskie uliczki zrekonstruowanej starówki miasta – Dzielnicy Św. Mikołaja z najstarszą zachowaną świątynią. Stąd musimy obejść plac odbudowy pałacu miejskiego i wzdłuż kanału Kupfergraben docieramy pod Katedrę Berlińską i na Wyspę Muzeów.

Przy placu Lustgarten rozpościera się widok na piękną fasadę Starego Muzeum, za którym, nieco z boku skrywa się gmach Starej Galerii Narodowej. By zobaczyć pozostałe muzea wchodzące w skład kompleksu, należy iść wzdłuż kanału Kupfergraben do końca Wyspy, gdzie po drodze znajdują się Nowe Muzeum, Muzeum Pergamonu i Muzeum im. Bodego, a następnie powrócić na główną ulicę.

Przekraczamy z powrotem Most Zamkowy ponad kanałem Kupfergraben i Aleją pod Lipami (Unter den Linden) zmierzamy w kierunku pomnika Fryderyka Wielkiego. Po drodze mijamy barokowy gmach dawnej Zbrojowni, dzisiaj Niemieckie Muzeum Historyczne, naprzeciwko Dom Komendanta Miasta, klasycystyczny Pałac Następców Tronu i Księżniczek, Opera Narodowa i Stara Biblioteka a po drugiej stronie ulicy Nowy Odwach i Uniwersytet Humboldtów.

Na Placu im. Augusta Bebela (Bebelplatz) odbijamy w kierunku katolickiej Katedry Św. Jadwigi z charakterystyczną kopułą. Pośrodku placu warto odszukać przezroczystą taflę, pod którą ukryty jest pomnik „Pusta Biblioteka”. Po przejściu przez plac kierujemy się na kolejny – Gendarmenmarkt. Przy nim: Dom Koncertowy oraz Francuska i Niemiecka Katedra.

Kolejny odcinek pieszego spaceru można pominąć i przejechać metrem nr 2 (U2) do stacji na Plac Poczdamski. Stamtąd kontynuować zwiedzanie, jak podano poniżej, tyle że w odwrotnym kierunku w stronę Reichstagu, przez Bramę Brandenburską.

Kontynuując spacer z Gendarmenmarkt przechodzimy do dzielnicy nowoczesnych i luksusowych centrów handlowych, położonych wzdłuż ulicy Friedrichstraße. Warto zajrzeć do ich środka (np. Galeria Lafayette) ze względu na architekturę. Po kilku minutach wychodzimy z powrotem na Aleję pod Lipami i zmierzamy już prosto ku Bramie Brandenburskiej, mijając po drodze imponującą fasadę Ambasady Federacji Rosyjskiej. Naprzeciwko trwa budowa nowego gmachu ambasady naszego państwa.   Stojąc na Placu Paryskim mamy najlepszy widok na Bramę Brandenburską i odbudowany Hotel Adlon. Stąd jest już tylko kilka kroków do siedziby niższej izby parlamentu niemieckiego – historycznego gmachu Reichstagu, który najlepiej obejść naokoło, by zobaczyć również nowoczesną zabudowę Dzielnicy Rządowej.

Wracając pod Bramę można zobaczyć na asfalcie ślad po murze berlińskim, który poprowadzi nas do Placu Poczdamskiego. Po drodze jeszcze Pomnik Pomordowanych Żydów w Europie, wzniesiony w formie betonowych bloków ustawionych równo rzędami. Na Placu Poczdamskim znajdziemy pozostawione na pamiątkę oryginalne fragmenty muru berlińskiego. Spacer najlepiej zakończyć pod dachem forum Sony Center, które w stolicy Niemiec stało się najbardziej widocznym przykładem architektury XXI-wieku.

Aleja pod LipamiBerlinBrama Brandenburskaco zobaczyć w BerlinieKatedra Berlińskakilka godzin w BerliniePlac AleksandraPlac Poczdamskispacer po BerlinieUnter den LindenWieża Telewizyjna w BerlinieWyspa Muzeów
Comments (0)
Add Comment