Sylwester w Berlinie 2020

Sylwester w Berlinie. Największa impreza w Niemczech

Impreza sylwestrowa 2020/21 pod Bramą Brandenburską została odwołana.

Impreza sylwestrowa pod Bramą Brandenburską gromadzi każdego roku blisko milion ludzi. Tradycję tę zapoczątkowało spontaniczne świętowanie dziesiątek tysięcy Niemców ze wschodniego i zachodniego Berlina w ostatnią grudniową noc 1989 r.

Lokalizacja

Główna scena znajduje się pod Bramą Brandenburską od strony parku Tiergarten, na Placu 18 Marca (Platz des 18. März). Teren odgrodzony obejmuje ulicę 17 Czerwca (Strasse des 17. Juni) od Bramy Brandenburskiej do Kolumny Zwycięstwa. Wzdłuż niej rozstawione są stoiska z gastronomią, namioty z imprezami, toalety i mniejsze sceny. Wstęp jest bezpłatny.

Wejścia znajdują się m.in. przy Bramy Brandenburskiej, na rogu Ebertstraße/Behrendtstraße oraz Ebertstraße/Scheidemanstraße a także pod Kolumną Zwycięstwa Strasse des 17. Juni/Großer Stern jak również przy wejściach do parku Tiergarten (Tiergartenstraße oraz róg Yitzhak-Rabin-Straße/Scheidemannstraße). W przypadku znacznego zatłoczenia okolic Bramy Brandenburskiej i Placu 18 Marca chętni z dwóch pierwszych wymienionych przejść będą kierowani do innych bramek. Nie ma wejścia na teren imprezy od strony Alei pod Lipami (Unter den Linden) i Placu Paryskiego (Pariser Platz).
UWAGA: w 2019 r. teren imprezy został zamknięty dla nowo przybyłych już ok. 22.00 z powodu zatłoczenia. Warto zaplanować wcześniejszą godzinę przybycia, gdyż spontaniczna decyzja na ostatnią chwilę może zakończyć się Sylwestrem w wagonie metra.

Program

Artyści prezentują się na trzech scenach od 18.30, a od 21.45 impreza zwykle transmitowana jest na żywo na drugim kanale niemieckiej telewizji (ZDF). Występy live trwają zazwyczaj do 0.30, a potem stery przy konsolach przejmują DJ-e. Na głównej scenie (ZDF) pokazują się gwiazdy międzynarodowej sławy. Moderacja i występy artystów odbywają się również na dwóch mniejszych scenach, pod Kolumną Zwycięstwa (stacja radiowa I, od 18.00) oraz pośrodku alei (stacja radiowa II, od 19.00).

Warto wiedzieć, że wcześniej w ten dzień od godziny 14.00 do 18.30/19.00 odbywają się próby zespołów i solowych artystów. Można je również oglądać 30 grudnia.

Sylwestrowy skład podawany jest dość późno. Pierwsze zapowiedzi pojawiają się w połowie grudnia, ostatnie jeszcze w okolicy świąt.

Bezpieczeństwo

Teren imprezy jest odgrodzony, a wejść można jedynie przez wyznaczone bramki, po kontroli wnoszonych rzeczy (w plecaku, torbie, przy sobie). Nie można wnosić szklanych opakowań, środków w sprayu, wysokoprocentowych alkoholów, puszek z napojami, plastikowych butelek powyżej 0,5 l, ostrych i szpiczastych przedmiotów, fajerwerków, dużych bagaży, składanych krzeseł oraz drabin. Nie można również wprowadzać zwierząt.

Komunikacja

Berlin ma dobrze rozwiniętą i funkcjonującą sieć połączeń nocnych, której rozkład w noc sylwestrową będzie obowiązywać jak w niedzielę i święta. Pociągi metra kursują przez całą noc. Zapowiadane są jednakże częstsze kursy najbardziej uczęszczanych linii metra, autobusów i tramwajów (nawet co 7-10 minut). Ze względów bezpieczeństwa zawieszone będą jedynie od 16.00 kursy linii metra U55.

Dokładny opis funkcjonowania komunikacji miejskiej 31 grudnia i 1 stycznia pojawia się w grudniu na stronach BVG.

Kolejka miejska (S-Bahn) podległa Niemieckim Kolejom funkcjonować będzie jak zwykle, również w zwiększonej częstotliwości kursów (wszystkie linie co 20 minut, a S41 i S42 (Ring) co 10 minut). Wyjątkiem są krańcowe odcinki linii S5 (Strausberg) i S8 (Blankenburg). Stacja Brandenburger Tor będzie wyłączona z ruchu 31 grudnia od 18.00 do 3 nad ranem. Zaleca się, aby korzystać ze stacji na Potsdamer Platz, Friedrichstraße albo Berlin Hauptbahnhof (Dworzec Główny).

Pełna relacja z Sylwestra 2019/2020 (4h 33m)

grudzień w Berlinienoc sylwestrowa w BerlinieSylwester pod Bramą BrandenburskąSylwester w Berlinie
Comments (0)
Add Comment