Powierzchnia Berlina

Powierzchnia Berlina wynosi 892 km².
Długość granic wynosi 245 km.
Rozciągłość w kierunku wschód-zachód to 45 km, a północ-południe 38 km.

Wykorzystanie powierzchni (2011):

zabudowania 42%
lasy 18%
drogi 15%
tereny rekreacyjne 12%
wody 7%
tereny rolnicze 4%
pozostałe 2%

 

Ciekawostki

W XIII w. Berlin liczył sobie niecały kilometr kwadratowy powierzchni (0,7 km²). Oznacza to, że do dzisiejszych czasów powiększył swój obszar 1200-krotnie.

Rozwój terytorialny dzisiejszej stolicy Niemiec następował nie systematycznie, a bardziej w wyniku dołączania za jednym zamachem nowych obszarów o znacznej powierzchni. W 1709 roku pięć miast (Berlin, Cölln, Friedrichswerder, Dorotheenstadt, Friedrichstadt) zostało połączonych w jedną rezydencję królewską Berlin o łącznej powierzchni 6,2 km². W XIX wieku nastąpiło kolejne powiększenie terytorialne do 60 km² przez przyłączenie przedmieść berlińskich. Ale największe znaczenie miała reforma administracyjna przeprowadzona w 1920 roku, kiedy do Berlina przyłączono 7 miast, 59 gmin wiejskich i 27 dóbr ziemskich. Powierzchnia wzrosła tym samym do 878 km². Po wojnie we wschodniej części wybudowano nowe osiedla bloków Marzahn (1979) i Hellersdorf (1986) oraz przyłączono część Ahrensfelde i Hönow. Tak Berlin doszedł do swojej obecnej powierzchni 892 km².

Przyłączenie siedmiu miast do Berlina w 1920 roku do dzisiaj ma swoje konsekwencje. Dzięki temu stolica Niemiec może zaprezentować różnorodne oblicza nie tylko turystom, ale także potencjalnym przyszłym mieszkańcom. Każda z dzielnic ma swój własny charakter, punkt ciężkości i społeczne uwarunkowania. Odmienność ta, z kolei staje się często powodem wyboru mieszkania czy hotelu. Czego innego szuka bowiem turysta decydując się na nocleg w gwarnym Friedrichshain, a czego innego ten który wybiera idylliczne Wannsee.

dzielnice BerlinaGross-Berlin 1920powierzchnia Berlinareforma administracyjna Berlinazabudowa Berlina
Comments (0)
Add Comment