Międzynarodowe Targi Turystyczne w Berlinie (ITB) 2021

Targi w 2020 roku zostały odwołane!

ITB Berlin

Nie da się ukryć, że dla tej części świata Międzynarodowe Targi Turystyczne w Berlinie są największą i najważniejszą imprezą branżową w roku. Hale są wypełnione po brzegi do tego stopnia, że wielu wystawców przebudowało w międzyczasie swoje stoiska na piętrowe, by zyskać więcej miejsca.

ITB w Berlinie trwają zawsze pięć dni, od środy do niedzieli w pierwszej połowie marca. Pierwsze trzy dni są przeznaczone dla tzw. fachowców z branży, chociaż wejść może każdy, kto zakupi droższy bilet. Weekend jest otwarty dla wszystkich odwiedzających.

Fachowcy a zwykli turyści

W ciągu kilkunastu lat uczestnictwa w targach, jako pilot wycieczek, wystawca i dziennikarz, spotkałam się z opinią, że lepiej wybrać dni branżowe na wizytę. Że jest wtedy mniej ludzi, na stoiskach są atrakcyjniejsze materiały (czyt. gadżety) i ciekawszy program kulturowy. Aaaa, i że odwiedzający są traktowani przez wystawców z większym zaangażowaniem.

To nie do końca jest prawda. Dni branżowe naprawdę takimi są, odbywają się wtedy tysiące spotkań małych i dużych, konferencje prasowe, konwencje, panele dyskusyjne, itd. Na stoiskach dominują katalogi dla touroperatorów i agencji turystycznych. Programy i interakcje może są ciekawsze, ale przeznaczone dla mniejszego grona. Natomiast z całą pewnością w weekend jest bardziej kolorowo i może tłoczniej, ale to udany rozgardiasz. Jest masa konkursów, kół fortuny i loterii. Grupy folklorystyczne też udzielają się częściej i głośniej, bo już nie ma komu przeszkadzać w rozmowach,

Kilka faktów i liczb

W targach biorą udział przedstawiciele sześciu kontynentów z ponad 180 krajów. Wystawców jest około 10 tysięcy. W ciągu kilku dni tereny targowe odwiedza ponad 160 tysięcy ludzi, w tym 113,5 tysięcy to fachowcy z branży. Targom towarzyszy największy na świecie kongres wiedzy i technologii, w którym uczestniczy blisko 400 renomowanych referentów. Co roku wybierany jest kraj partnerski całych targów oraz konwentu. W 2020 roku jest to Oman, a dla konwentu Rosja. Warto przyjrzeć się wówczas programom artystycznym tych krajów. Polska była krajem partnerskim w 2011 roku, co miało związek m.in. z EURO 2012.

Międzynarodowa Giełda Turystyczna w Berlinie
Internationale Tourismus-Börse Berlin

W 2021 roku Międzynarodowe Targi Turystyczne w Berlinie odbędą się w dniach 10 do 14 marca. W sobotę i niedzielę (13 i 14 marca) hale targowe otwarte będą dla tzw. nie-profesjonalistów, czyli każdego chętnego, kto w tym czasie zakupi bilet.

ITB Berlin 2021

Messedamm 22, 14055 Berlin
tel. +49 (0)30 30380
www.itb-berlin.de

Ceny biletów 2021 (10-12 marca)
  • bilet dzienny – 16€ w kasie (13€ – zakup online)
  • bilet zniżkowy dzienny (studenci i uczniowie) – 8€
  • bilet Last Minute, ważny w niedzielę po godz. 14.00 – 8€
Ceny biletów 2021 (13-14 marca)
  • bilet dla profesjonalistów, ważny 1 dzień – 62€ (42€ – zakup online)
  • bilet dla profesjonalistów ważny przez cały okres trwania targów – 90€ (60€ – zakup online)

Uwaga, ceny biletów są z 2020 roku.

Do 14 marca (12.00) zakupisz tańszy bilet na weekend targowy w cenie 12€ (zamiast 16€)  na stacjach metra w automatach biletowych BVG i S-Bahn. Należy wybrać opcję “Events&Tourism” a następnie “ITB Berlin”. W automatach można płacić również banknotami. Informacja dotyczy tylko biletów normalnych, ważnych w sobotę lub niedzielę. Tańszy bilet (za 12€) można nabyć również w okienkach sprzedaży S-Bahn (na dworcach kolejowych), oznaczonych symbolem S.

Czy bilet Last Minute w niedzielę się opłaca?

Czy opłaca się kupować bilet na 4 godziny przed zamknięciem targów w ostatni dzień? Bardzo dużo ludzi wykorzystuje tą okazję, a jak wygląda rzeczywistość na stoiskach?

Przede wszystkim żadne stoisko nie powinno być opustoszałe przed 18.00. Grożą za to wysokie kary. W praktyce jednak przechodząc przez hale krajów odległych i egzotycznych, zauważymy, że po 16.00 lady świecą już pustkami. Za nimi czeka jedna, nieco znudzona osoba, która chętnie porozmawia, ale niewiele poza tym. Są oczywiście wyjątki, bo na przykład taka Dominikana robi zawsze odjechaną fiestę do samego końca.

Dobrze zaopatrzone i wciąż wyciągające naręcza materiałów sa landy niemieckie i na nie głównie nastawiają się wchodzący popołudniem odwiedzający. Słowem, jeśli chce się skorzystać z tej oferty dobrze wybrać dwa, trzy najbardziej interesujące nas kierunki i to do nich skierować pierwsze kroki.

Wejście Wschodnie (Eingang Ost), naprzeciwko ICC, w tym roku jest zamknięte, podobnie jak hale 12-17. Polskę, która do tej pory zawsze zajmowała część hali 15, znajdziecie w nowym miejscu – hub27.

Wejście na targi
  • od ulicy Jafféstraße – Hala 1/2 Eingang Süd (Wejście Południowe, podjazd dla autokarów)
  • od ulicy Masurenallee/Hammarskjöldplatz – Hala nr 19, Eingang Nord (Wejście Północne)
  • w weekend również przez Großer Stern
  • ponadto przez CityCube, hub27, halę nr 9 oraz 21/22 (to ostatnie tylko z biletami)
Dojazd na teren targów (komunikacja miejska)

S-Bahn: S41, S42, S46 (Messe Nord/ICC), S3, S9 (Messe Süd)
U-Bahn: U2 (Kaiserdamm)
Bus: M49, X34, X49, 139, 218 (S Messe Nord/ICC); M49, 104, 218, 349 (Messedamm/ZOB)
Informacje o taryfach i biletach w komunikacji miejskiej Berlina

Zobacz mój film z targów w 2012 r. (targi co roku prezentują się podobnie)

bilety na targi turystyczne w Berliniegiełda turystyczna w BerlinieInternationale Tourismus-Börse BerlinITBjak dojechac na targi turystyczne w BerlinieMiędzynarodowa Giełda Turystyczna w Berlinietargi turystyczne w Berlinie
Comments (0)
Add Comment