Muzeum Pergamonu

Położony centralnie pośród muzealnego kompleksu budynek został wzniesiony w latach 1910-1930 w neoklasycystycznym stylu wg planów Alfreda Messela i Ludwiga Hoffmanna. Stanął on na miejscu mniejszej budowli (1901-1909), która z powodu wad technicznych musiała zostać rozebrana jeszcze przed pierwszą wojną światową. Nowoczesna hala wejściowa pochodzi z 1982 roku.

W drugiej połowie XIX wieku, dzięki pracom niemieckich archeologów, berlińskie zbiory znacznie powiększyły swój stan. Wykopaliska prowadzone były m.in. w Olimpii, Pergamonie, Magnezji, Priene, Milecie i na Samos. Gmach muzeum z 1930 roku był prawdopodobnie pierwszym na świecie który wzniesiono pod konkretne zabytki architektury, przede wszystkim monumentalny Ołtarz z Pergamonu, od którego muzeum wzięło swoją nazwę. Dzisiaj zbiory podzielone są na trzy części: Kolekcja Klasycznej Sztuki Starożytnej (Antikensammlung), Muzeum Bliskiego Wschodu (Voderasiatisches Museum) i Muzeum Sztuki Islamu (Museum für Islamische Kunst).
UWAGA: od 2008 roku budynek jest w remoncie, co oznacza, że niektóre zbiory są dla zwiedzających czasowo niedostępne. Jesienią 2014 roku została zamknięta sala z Ołtarzem Pergamonu. Ponowne otwarcie zaplanowano na 2019/2020 rok.

Co koniecznie trzeba zobaczyć w Muzeum Pergamonu:

  • Ołtarz Pergamonu (Pergamonaltar) – monumentalne dzieło hellenistycznej architektury, wzniesiony w Pergamonie w II w. p.n.e. z polecenia Eumenisa II dla uczczenia zwycięskiej bitwy nad Galatami (plemiona pochodzenia celtyckiego osiadłe w Małej Azji). Ołtarz, poświęcony Zeusowi i Atenie, stanowił wolno stojącą budowlę (nie w świątyni) i miał wymiary 36 x 34 metry. Długość zewnętrznego, tzw. Wielkiego Fryzu, przedstawiającego walkę bogów z gigantami, wynosiła 120 metrów. Wewnętrzny fryz, o wymiarach 79 metrów, otaczający właściwy ołtarz przedstawia dzieje Telefosa, syna Heraklesa, uważanego za mitycznego założyciela Pergamonu. Warto spojrzeć na makiety ustawione po obu stronach monumentalnych schodów, przedstawiające model starożytnego Pergamonu (akropolu) oraz samego ołtarza.
  • Brama Targowa z Miletu (Markttor von Milet) – wzniesiona w II w n.e. w mieście Azji Mniejszej, Milecie, prawdopodobnie z okazji wizyty cesarza Hadriana w 129 r. Łączy w sobie greckie i rzymskie elementy architektoniczne, możliwe, że niegdyś ozdobiona była licznymi rzeźbami. Zniszczona w średniowieczu podczas trzęsienia ziemi. Fragmenty bramy odkryto podczas prac wykopaliskowych, prowadzonych przez Thomasa Wieganda, w latach 1899-1903.
  • Brama Ischtar i droga procesyjna Babilonu (Ischtar-Tor/Prozessionsstraße von Babylon) – główna atrakcja i najbardziej wizualny obiekt Muzeum Bliskiego Wschodu. Brama poświęcona została bogini Isztar, w mitologii mezopotamskiej boginii wojny i miłości. Wzniesiona na przełomie VII i VI w p.n.e. za panowania króla Nabuchodonozora II, stanowiła początek drogi do świątyni Marduka, bóstwa opiekującego się miastem. Uwagę zwracają dekoracyjne, glazurowane, niebieskie cegły pośród których umieszczono wypukłe wyobrażenia zwierząt (575), symbolizujące bóstwa: lwy (Isztar), węże-smoki (Marduk) i byki (Adad, bóg burzy, deszczu, piorunów).
  • Fasada pałacu Mschatta (Mschatta-Fassade) – liczący sobie 33 metry długości fragment pałacu Mschatta był podarunkiem od sułtana osmańskiego Abdülhamida II dla cesarza Niemiec, Wilhelma II. Pochodzi on z nigdy nie ukończonego pustynnego pałacu, wznoszonego w VIII w. za panowania kalifa al-Wailda II w Jordanii. Nazwę Mschatta, oznaczającą dosłownie “zimowy obóz” przyjęli beduini, właściwe określenie się nie zachowało. Niedokończona budowla uległa później zniszczeniu podczas trzęsienia ziemi. Fasada jest bogato zdobiona relifami przedstawiającymi motywy roślinne (liście akantu) oraz zwierzęce (woły, lwy) jak również stworzenia z mitologii (centaury, gryfy).
  • Pokój z Aleppo (Aleppo Zimmer) – będący również częścią Muzeum Sztuki Islamskiej to drewniana, bogato zdobiona boazeria pokoju przyjęć domu kupieckiego w Aleppo z początku XVII w. Boazeria ma 2,5 metra wysokości i 35 metrów długości. W panelach ukryte jest 14 drzwiczek prowadzących do innych pomieszczeń lub schowków. Malowidła zawierają zarówno chrześcijańskie jak i islamskie motywy, psalmy, przysłowia i wiersze.

Muzeum Pergamonu (Pergamonmuseum)

Tematyka: architektura i sztuka starożytna
Adres: Am Kupfergraben 5, 10178 Berlin; wejście dla odwiedzających: Bodestraße 1-3, 10178 Berlin
Telefon: +49 30 266424242 (pn-pt. 9.00-16.00)
Www: www.smb.museum
Godziny otwarcia: pt.-śr. 10.00-18.00, czw. 10.00-20.00
Bilety wstępu: 12€ (6€), do 18 lat bezpłatnie
Audio-guidy: tak (polski), w cenie zakupionego biletu, przy bezpłatnym bilecie możliwość wypożyczenia za 2€

Informacje praktyczne

Ile czasu przeznaczyć na zwiedzanie? Górną granicę trudno określić. Minimum to ok. 1,5 godziny.
Garderoba i bagaż: w hali wejściowej znajduje się garderoba oraz szafki na plecaki i torby. Do muzeum można wejść w wierzchnim odzieniu, ale kurtkę czy płaszcz trzeba mieć na sobie albo przewiązany w pasie (nie przełożone przez ramię czy torbę). Plecaki każdego rodzaju i duże torby należy zostawić w szafce (przyjmują 1 i 2-eurowe monety, podobno złotówki też pasują). Garderoba jest bezpłatna.
Toalety: obok garderoby znajduje się bezpłatna toaleta (w praktyce nie trzeba mieć biletu, aby z niej skorzystać, jednak strażnik przy wejściu może zażądać od nas okazania biletu lub rezerwacji).
Gastronomia, sklepy: na terenie muzeum działa kawiarnia Café im Pergamonmuseum (osobne wejście na głównym dziedzińcu). Zamknięta do 2020 roku. Wewnątrz budynku znajduje się sklep z pamiątkami i tematyczna księgarnia.
Fotografowanie: w muzeum można fotografować bez lampy błyskowej i statywu. Tylko na użytek prywatny, bez praw do publikacji zdjęć. Nie ma opłat za pozwolenie na fotografowanie.
Wstęp ulgowy i bezpłatny: bezpłatny wstęp mają wszyscy do 18 roku życia, klasy szkolne w ramach zgłoszonych zajęć z opiekunem, ulgowy wstęp przysługuje uczniom i studentom za okazaniem ważnej legitymacji. Więcej informacji o bezpłatnych i ulgowych wstępach na oficjalnej stronie muzeum.
Święta kościelne i państwowe: godziny otwarcia w święta wielkanocne, Boże Narodzenie, Nowy Rok i inne podane są na oficjalnej stronie muzeum, po niemiecku, po angielsku.
Wystawy czasowe: wystawy czasowe w Muzeum Pergamonu organizowane są dość często i trwają od kilku do kilkunastu miesięcy. Jeśli są zintegrowane ze stałymi ekspozycjami, wówczas cena biletu jest droższa (odpowiednio o 2€ i 1€). Z informacjami i kalendarzem wystaw można się zapoznać na tej stronie.
Bilety kombi, karty muzealne itd. czyli jak uczynić zwiedzanie trochę tańszym? Niestety, już kilka lat minęło, jak Państwowe Muzea w Berlinie zrezygnowały z czwartkowych akcji, kiedy to każda podległa im jednostka była dostępna bezpłatnie cztery godziny przed zamknięciem. Nic takiego już nie obowiązuje! Są jednak sposoby by trochę zaoszczędzić. Pierwszym z nich jest zakup berlińskiej karty rabatowej WelcomeCard, wersji z Wyspą Muzealną (72h+M). Drugi sposób to zakup 3-dniowej karty muzealnej, Museum Pass Berlin (można ją nabyć w kasie muzeum). Jeszcze inną możliwością jest nabycie jednodniowego biletu na całą Wyspę Muzeów (tzw. Museumsinsel Alle Ausstellungen/Museum Island all exhibitions w cenie 18€).

Dojazd:
S-Bahn: S5, S7, S75 (Hackescher Markt); S1, S2, S25 (Friedrichstraße)
U-Bahn: U6 (Friedrichstraße)
Tramwaj: M1, 12 (Am Kupfergraben); M4, M5, M6 (Hackescher Markt)
Autobus: 100, 200 (Lustgarten)

Zobacz położenie Muzeum Pergamonu na mapie Google.

To może Cię również zainteresować:
Galeria zdjęć Wyspy Muzeów

Oficjalna prezentacja Muzeum Pergamonu na kanale YouTube Państwowych Muzeów w Berlinie

Więcej na podobny temat?
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.