Lipiec w Berlinie 2019

Lato w Berlinie obfituje w wiele imprez, wystaw i koncertów na wolnym powietrzu. To również najlepsza pora, by poznać bliżej stołeczne lasy, jeziora i parki. Poniżej przedstawiam kilkanaście propozycji na lipiec w Berlinie i Poczdamie.

Jeśli chodzi o mnie, na pewno wybiorę się na Targ Antyków przy Ostbahnhof (w każdą niedzielę), posłucham kataryniarzy na Ku’dammie, obejrzę wystawę o jednym z Hohenzollernów, księciu Ludwiku Ferdynandzie, zwanym “pruskim Apollinem” (Muzeum – Pałac Köpenick,  do 6.10.2019) oraz z dużym prawdopodobieństwem będzie też Noc Botaniczna z rodziną. Zapraszam do wspólnego zwiedzania miasta!

24 czerwca - 14 lipca 2019

57. Berliner Volksfestsommer (Deutsch-Französisches Volksfest)
57. Berliński Letni Festyn Ludowy (Niemiecko-Francuski Festyn Ludowy)

Festyn z tradycjami jeszcze z czasów podziału miasta, odbywający się w dawnym francuskim sektorze. Teraz to po prostu wielki lunapark z wieloma atrakcjami dla dzieci, karuzelami i ogródkami piwnymi. Oddalenie od domów mieszkalnych pozwala na dłuższe godziny otwarcia. W każdą sobotę pokaz fajerwerków.

Gdzie: Zentraler Festplatz Berlin, Kurt-Schumacher-Damm 207, 13405 Berlin
Otwarty: pn.-wt., czw. 15-22, śr. 15-23, pt. 15-24, sb. 14-24, nd. 13-22
Bilety: wstęp wolny

5 - 7 lipca 2019

Internationales Drehorgelfest am Kudamm mit Parade
Międzynarodowy Festyn Kataryniarzy z paradą na Ku’dammie

Swój udział zapowiedziało ponad 100 kataryniarzy z Europy, USA i po raz pierwszy z Chile oraz Japonii. Codziennie poza muzyką prezentowane będą sztuczki kuglarskie, skecze i pokazy. Głównym punktem festynu będzie parada artystów w sobotę, 6 lipca. Od 11 przejdą oni od ulicy Bleibtreustraße przez Kurfürstendamm aż do Breitscheidplatz. Tam o 12 wokół Kościoła Pamięci Cesarza Wilhelma odbędzie się największy, różnorodny koncert katarynkowy w Berlinie. Warto!

Gdzie: Kurfürstendamm, Breitscheidplatz 10787 Berlin
Otwarty: pt.-sb. 11-24, nd. 11.30-21
Bilety: wstęp wolny

12 - 13 lipca 2019

8. Königliches Weinfest im Schlosspark Sanssouci / Klausberg (Potsdam)
8. Królewski Festiwal Wina w parku pałacowym Sanssouci / Klausberg (Poczdam)

Nie jest tajemnicą, że król pruski Fryderyk II kazał założyć winnice wokół pałacu Sanssouci. Te na wzgórzu Klausberg powstały w 1769 roku i w tym roku będzie obchodzona 250. rocznica ich założenia. Od kilku lat produkowane jest tu ponownie wino, którego będzie można skosztować na festynie. Do tego wielu wystawców z innych regionów Niemiec. Ciekawy dodatek do spaceru po kompleksie pałacowo-parkowym Sanssouci oraz okazja by wejść na punkt widokowy Belweder Klausberg, który otwarty jest tylko przy specjalnych okazjach.

Gdzie: Belvedere auf dem Klausberg, An der Orangerie 1, 14469 Potsdam
Otwarty: pt. 16-22, sb. 12-21
Bilety: wstęp wolny

13 lipca 2019

Nachtmarkt auf der Zitadelle Spandau
Nocny Jarmark w Cytadeli Spandau

Cytadela w Spandau jest ciekawym zabytkiem samym w sobie, który można wewnątrz zwiedzać za dnia. W ramach festiwalu muzycznego organizowany jest jarmark z rękodziełem, sztuką i gastronomią. Rozpocznie się on o 18 i potrwa do północy. Przy klimatycznym oświetleniu zaprezentują się też kuglarze i artyści. Będzie muzyka i tańce.

Gdzie: Am Juliusturm 87, 13599 Berlin
Otwarty: 18-24
Bilety: 2,5 € (do 10 lat bezpłatnie)

18 - 21 lipca 2019

10. Tegeler Hafenfest Berlin 2019
10. Festyn Portowy w Tegel 2019

Festyn jak festyn, okazja by posłuchać muzyki na żywo, zjeść coś oryginalnego, przeżyć, zrelaksować się. Greenwichpromenade, na której tradycyjnie odbywa się festyn dzielnicy Tegel, był swego czasu moim ulubionym miejscem na spacery i szybki relaks. Położony wzdłuż wybrzeża rzeki Havel, z przystanią, skąd odpływają statki w kierunku Spandau, Wannsee i Poczdamu. Do tego tradycyjna czerwona budka telefoniczna. Jeśli ktoś już widział w Berlinie “wszystko”, warto by się wybrał w to miejsce. Można również pospacerować po pobliskim lesie Tegel i odwiedzić “grubą Marię”, najstarsze drzewo w Berlinie.

Na festynie organizatorzy zapowiadają program na trzech scenach oraz fajerwerki w piątek i sobotę o 22.50. Z polskim piwem i DJ-ami odbędzie się również Polska Party (strefa Tyskie).

Gdzie: Greenwichpromenade, 13507 Berlin
Bilety: wstęp wolny

20 lipca 2019

75. Rocznica zamachu na Adolfa Hitlera (Niemieckie Muzeum Historyczne)
75. Jahre Attentat auf Adolf Hitler (Deutsches Historisches Museum)

W ten dzień wstęp do Niemieckiego Muzeum Historycznego będzie wolny. Obejmuje on wszystkie wystawy (również czasowe), oprowadzania i program w kinie. O godzinie 11 dla zainteresowanych tematem zamachu odbędzie się oprowadzanie po angielsku. Normalnie wstęp do muzeum kosztuje 8 euro. Warto skorzystać z okazji, jeśli ktoś wybiera się w ten weekend do Berlina.

Gdzie: Deutsches Historisches Museum, Unter den Linden 2, 10117 Berlin
Bilety: wstęp wolny

19-20 lipca 2019

11. Botanische Nacht
11. Botaniczna Noc

To nie jest najtańsza impreza, ale jeśli ktoś szuka czegoś wyjątkowego, by w niecodziennej atmosferze spędzić lipcową noc, ten się nie zawiedzie. Noc w Berlińskim Ogrodzie Botanicznym jest pełna magii, świateł i muzyki za sprawą Świata Fantazji Botanii. Ponad 150 artystów zadba o ciekawą rozrywkę dla odwiedzających. Raz trzeba! Do wyboru dwa terminy.

Gdzie: Königin-Luise Straße 6, 14195 Berlin
Otwarty: 17-2
Bilety: 32,5 € (do 14 lat wstęp wolny)

27 lipca 2019

15. Potsdamer Erlebnisnacht
15. Poczdamska Noc Wrażeń

Kto planuje wycieczkę do Poczdamu w lipcu, powinien wziąć pod uwagę tą datę (27 lipca). W obrębie barokowej zabudowy miasta, pomiędzy ulicami Charlottenstraße i Hegelallee, wzdłuż Brandenburger Straße i w Dzielnicy Holenderskiej będzie się dużo działo. Tematem tego roku w stolicy Brandenburgii są Włochy. Nie zabraknie odpowiedniego jadła i napitków w tym klimacie. Pod bramami miejskimi (Nauener Tor, Brandenburger Tor) ustawione będą sceny, a wzdłuż ulic kręcić się będzie sporo artystów, magików, kuglarzy, tancerzy ognia, itd.

Gdzie: Brandenburger Straße, 14467 Potsdam
Bilety: wstęp wolny

27 lipca 2019

Christopher Street Day Parade
Parada Christopher Street Day (Parada Równości)

Zaczęło się 50 lat temu od bójki pomiędzy homoseksualistami a policjantami w nowojorskim barze Stonewall Inn. W późniejszych latach mniejszości seksualne przypominały o sobie i walczyły o swoje prawa wędrując ulicami miasta. W Berlinie pierwsza parada CSD przeszła w 1979 roku. Obecnie jest to duża impreza masowa, w której bierze udział około pół miliona osób. Tego dnia, jeśli ktoś chce zwiedzać miasto, lepiej by polegał na komunikacji szynowej (U-Bahn, S-Bahn), gdyż na ulicach będą spore ograniczenia.

Gdzie: śródmieście Berlina
Bilety: udział wolny

19 lipca - 11 sierpnia 2019

58. Deutsch-Amerikanisches Volksfest
58. Niemiecko-Amerykański Festyn Ludowy

Zaplanowany jest, z konkretnymi datami, wykonawcami, programem. Ale jeszcze nie wiadomo gdzie. Ten festyn, podobnie jak francuski (patrz wyżej) to pozostałość z czasów podziału miasta, kiedy każdy sektor miał swoją odrębną imprezę, podkreślającą przyjaźń z państwem niemieckim (RFN lub NRD w przypadku Związku Radzieckiego). Amerykańskie flagi, popcorn, jazzowe szlagiery ze sceny i charakterystyczne teksańskie kapelusze to główne wyznaczniki tego festynu. Środa jest dniem familijnym, kiedy karuzele są o połowę tańsze (wówczas nie obowiązuje bon za bilet). Organizator intensywnie szuka nowego placu pod festyn.

Gdzie: jeszcze nie wiadomo, patrz na oficjalnej stronie festynu
Otwarty: pn.-wt., czw. 14-22, śr, nd. 14-23, pt.-sb. 14-23.30
Bilety: 2,5€ (w zamian za bon o wartości 5€, poza środą)

Więcej na podobny temat?
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.