Jak dojechać na lotniska będac już w Berlinie?

Krótki poradnik dla przesiadających się w Berlinie

Dla tych, dla których Berlin jest tylko miastem przesiadkowym, krótki przewodnik, jak najlepiej dostać się środkami komunikacji miejskiej na berlińskie lotniska. Po zamknięciu historycznego lotniska Tempelhof w 2008 roku podróżującym pozostały dwa: Tegel (TXL) i Schönefeld (SXF).

Port lotniczy Schönefeld

Na lotnisko Schönefeld najlepiej dojechać kolejką miejską (S-Bahn) nr S9 i S45 lub regionalnym pociągiem, najczęściej z symbolem Airport Express Schönefeld (RE7, RB14, RB22). Podróż S-Bahnem z z dworca głównego (Hauptbahnhof) trwa ok. 45 minut, z Ostbahnhof 35 minut; pociągiem analogicznie 28 i 17 minut (RE7, RB14). Połączenie RB22 to linia ze stacji Friedrichstraße, przez Dworzec Główny (Hauptbahnhof), Zoologischer Garten, Wannsee, Griebnitzsee, Potsdam – w praktyce, wsiadając w Berlinie raczej nieopłacalna, gdyż jedzie się okrężną trasą przez Poczdam. Kolejki S-Bahn jeżdżą co 10-20 minut, pociągi regionalne co godzinę. Chcąc dotrzeć na lotnisko z Centralnego Dworca Autobusowego (ZOB) należy wsiąść na stacji Kaiserdamm do metra numer 2 (U-bahn, kierunek Pankow) i na stacji Zoologischer Garten przesiąść się na S-Bahn S9 lub wspomniane wyżej pociągi (RE7, RB14). Łączny czas przejazdu wynosi około godziny.

Pojedynczy bilet kosztuje 3,4 € (Einzelfahrschein ABC) i jest ważny przez dwie godziny (droga powrotna lub okrężna wykluczona). Bilety kupuje się w automatach na stacji U-Bahn lub S-Bahn, obsługa w języku polskim. Z stacji Flughafen Berlin-Schönefeld do terminali prowadzi 400-metrowy, zadaszony łącznik (5 minut drogi). Autobusy X7, 164 i 171 zatrzymują się tuż przed wejściem do hal. Są również linie nocne. By dowiedzieć się o połączeniach w nocy, godzinach kursowania S-Bahn i pociągów regionalnych najlepiej zajrzeć tutaj.

Port Lotniczy Tegel

Lotnisko Tegel, które jest przeznaczone do zamknięcia, niestety nie ma połączeń szynowych. Chcąc się dostać z centrum, najlepiej wybrać autobus oznaczony symbolem TXL. Zatrzymuje się on między innymi przy Placu Aleksandra oraz głównym dworcu kolejowym (Hauptbahnhof). Czas przejazdu od dworca głównego na lotnisko to 20 minut, ale trzeba wziąć rezerwę czasową na korki i światła. Na to lotnisko docierają jedynie autobusy X9, 109, 128 i wspomniany TXL. Z dworca autobusowego ZOB najlepiej podjechać autobusem M49 do Zoologischer Garten, a stamtąd autobusem X9 do lotniska. Całość zajmie około 40 minut. Cena pojedynczego biletu na strefę AB wynosi 2,80 €.

Zobacz także ile kosztują taksówki z centrum na lotniska.

Więcej na podobny temat?

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.