Dzień Jedności Niemiec, 1-3 października 2018

3 października jest świętem narodowym Niemiec i tym samym dniem wolnym od pracy. W całym kraju organizowane są festyny, koncerty, wystawy i różne aktywności z tej okazji. W Berlinie przez dwa lub trzy dni odbywa się festyn obywatelski, podczas którego wszyscy chętni mogą spotkać się z politykami, wziąć udział w podium dyskusyjnym czy obejrzeć tematyczne wystawy, ale przede wszystkim wspólnie świętować kolejną rocznicę zjednoczenia Niemiec ze znajomymi i rodziną.

Główne uroczystości odbywają się w okolicy Bramy Brandenburskiej i gmachu Reichstagu oraz wzdłuż ulicy 17 Czerwca (Straße des 17. Juni). Zazwyczaj jest scena (lub dwie) z programem artystycznym, mnóstwo stoisk organizacji rządowych i pozarządowych, wystawy, stoiska gastronomiczne i atrakcje dla dzieci.

Tag der Deutschen Einheit :: Przewodnik-po-Berlinie.pl © Joanna Maria Czupryna
Obchody Dnia Jedności Niemiec w 2010 roku :: Przewodnik-po-Berlinie.pl © Joanna Maria Czupryna

Dzień Jedności Niemiec 2018

Festyn pod mottem “Nur mit Euch” (Tylko z Wami) odbędzie się w dniach 1-3 października 2018. Na scenie pod Bramą Brandenburską każdego wieczoru odbędzie się koncert. W poniedziałek o 19.00 (Koncert na Otwarcie, Nowa Filharmonia, burmistrz miasta Michael Müller), we wtorek scenę przejmie partner medialny RBB (od 18.30, Philipp Volksmund, LEA, George Ezra, The BossHoss), natomiast w Dzień Jedności na scenie pojawi się m.in. Nena, Samy Deluxe, Namika, Meute, Patrice, Philipp Poisel, Beyond Borders Allstars, Moka Efti Orchestra (z serialu Babylon Berlin) i Daniel Müller-Schott.

O tym, jak w ciągu ponad 20 lat zmieniała się Dzielnica Rządowa, będzie można się przekonać na wystawie zdjęć wielkoformatowych (ogólnodostępna wystawa w pobliżu gmachu Reichstagu). Na ulicznych słupach z kolei zostanie przedstawiony czas w Berlinie pomiędzy upadkiem muru (9 listopada 1989 roku) a zjednoczeniem Niemiec (3 października 1990). Pod nogami natomiast znajdzie się wielki, żółty “dywan” złożony z naklejonych tablic wjazdowych wszystkich gmin w Niemczech (11 040). Pod Bramą Brandenburską stanie instalacja artystyczna, nawiązująca do wydarzeń z listopada 1989 roku (artysta JR).

Na placu przed gmachem Reichstagu zaprezentują się wszystkie landy Niemiec ze swoim programem oraz instytucje rządowe. W kolejnych namiotach przedstawiciele dziesiątek organizacji pozarządowych, kulturowych, sportowych wypełnią czas przechodzących różnymi akcjami, konkursami i dyskusjami.

Wstęp wolny, więcej informacji na www.tag-der-deutschen-einheit.berlin.de

 

Więcej na podobny temat?
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.