Weihnachtsmarkt 2021 w Berlinie. Regulacje i obostrzenia

Weihnachtsmarkt 2021 w Berlinie

Po zeszłorocznej przerwie, kiedy przedświąteczną atmosferę usiłowało podtrzymać jedynie kilkanaście porozrzucanych stoisk z grzanym winem, Berlin zaprasza ponownie na pełnowymiarowe jarmarki (Weihnachtsmarkt 2021).

Większość jarmarków rozpoczęła się 22 listopada 2021. O tym, jak było w poprzednich (przedpandemicznych) latach można poczytać tutaj.

Poniżej przedstawiam zatem aktualnie otwarte świąteczne jarmarki wraz z obowiązującymi na nich regulacjami i obostrzeniami.

Generalnie na jarmarkach obowiązuje reguła 2G oraz maski, natomiast w znakomitej większości wnętrza na jarmarkach (restauracje albo drewniane budki, gdzie można wypić grzane wino w cieple) 2G+.

O co chodzi z 2G i 3G

Wyjaśnię tu jeszcze pewien bardzo przydatny skrót. W Niemczech zasady wejścia do danego obiektu lub na wydarzenie skrótowo przedstawia się:

 • Geimpft (w pełni zaszczepiony)
 • Genesen (osoba posiadająca status ozdrowieńca)
 • Getestet (osoba z ważnym negatywnym testem w kierunku COVID19)

Skrót 3G oznacza, że wpuszczane są wszystkie osoby z powyższej listy. 2G –  tylko zaszczepieni i ozdrowieńcy. Skrót 2G+ to 2G z ważnym negatywnym (najczęściej szybkim antygenowym) testem. Co do dzieci i młodzieży stosowane są różne regulacje. Są również miejsca, które marketingowo oznaczają się 0G (wpuszczają wszystkich, jak przed pandemią), ale tylko, jeśli mają ku temu spełnione warunki. Wśród najpopularniejszych jarmarków w Berlinie takich na pewno nie będzie.

Uwaga: wybierając się w dane miejsce, należy mieć ze sobą zaświadczenie o zaszczepieniu lub statusie ozdrowieńca. Działa aplikacja mObywatel w formie cyfrowej lub wydrukowane (z kodem do zeskanowania) + dokument ze zdjęciem.

Potwierdzone jarmarki

Świąteczny Jarmark Weihnachtszauber na Gendarmenmarkt – 2G, od 22 listopada do 31 grudnia 2021, wstęp 1€
Świąteczny Jarmark pod Czerwonym Ratuszem – 2G, od 22 listopada 2021 do 2 stycznia 2022
Świąteczny Jarmark w Cytadeli Spandau – 2G, od 26 listopada do 23 grudnia, wstęp 3,5€ (płatny od 16 lat, w tym wliczone wstępy do muzeów na Cytadeli)
Winterzauber Berlin – 2G, od 5 listopada do 19 grudnia, jarmark i lunapark w jednym, daleko od centrum
Winterwelt na Placu Poczdamskim – 2G, od 29 października 2021 do 2 stycznia 2022
Jarmark Skandynawski Lucia w Kulturbrauerei – 2G, od 22 listopada do 22 grudnia
Jarmark na Breitscheidplatz (wokół Kościoła Pamięci Cesarza Wilhelma) – 2G, od 22 listopada 2021 do 2 stycznia 2022
Jarmark na Placu Aleksandra – 2G, od 22 listopada do 26 grudnia 2021

Jarmarki na pewno odwołane

Świąteczny Jarmark przed Pałacem Charlottenburg – odwołany w 2021

coronagrudzień w Berlinieświąteczne jarmarki w BerlinieWeihnachtsmarktzima w Berlinie
Comments (23)
Add Comment
 • Marta

  Witam, czy pojawiły się jakieś nowe obostrzenia w związku z covid, które wpływać mogłyby na ich funkcjonowanie w okresie świątecznym czy też poświątecznym.

 • Krzysztof

  Dzień dobry. W weekend 10-13 wybieramy się do Berlina. Wiele się teraz słyszy o obostrzeniach wprowadzanych w Berlinie. Czy coś się zmieniło odnośnie jarmarków? Czy działają nadal? Będzie to pierwszy wyjazd do Belina i było by super załapać się na to widowisko.

  • Joanna Maria Czupryna

   Jarmarki w Berlinie działają. Proszę się tylko zapoznać z regulacjami dotyczącymi samego wjazdu do Niemiec (należy wypełnić formularz wjazdu) oraz powrotu do Polski. W skrócie niezaszczepieni muszą odbyć kwarantannę. Pozdrawiam, Joanna

   • Krzysztof

    Dziękuję bardzo za odpowiedź 🙂
    Pozdrawiam serdecznie
    Krzysiek

   • Sandra

    Witam, czy jest możliwość odwiedzenia jarmarku w noc sylwestrową?

    • Joanna Maria Czupryna

     Jeśli nic się nie zmieni, to Sylwestra można będzie spędzić na jarmarku na placu Gendarmenmarkt (do 0.30), oraz na Breitscheidplatz (fajerwerki o 18, 20, 22 i północy, krótko potem zamknięcie). Pozdrawiam, Joanna

  • Magdalena

   Dobry wieczór, który z tych Jarmarków poleca pani najbardziej? Co roku podróżujemy z Norwegii do Polski na święta przez Danię i Niemcy-Berlin i marzy nam się zobaczyć taki jarmark bożonarodzeniowy, w tym roku mamy taką możliwość, proszę o doradzenie który z nich jest najfajniejszy, czy któryś z nich jest pry bramie Brandenburskiej? Podróżujemy dwójka dorosłych i dziecko 11 lat

   • Joanna Maria Czupryna

    Dobry wieczór, niestety tegoroczne jarmarki przez sytuację jaką mamy, są jedynie cieniem, tego co było wcześniej. Przykładowo nie ma tyle rękodzieła co w zeszłych latach. Najbliżej Bramy Brandenburskiej jest jarmark na Gendarmenmarkt i ten bym poleciła (odpłatny, 1 euro/osoba). Niestety, by dziecko mogło wejść, musi posiadać ważny test (antygen 24h) lub mieć status ozdrowieńca/zaszczepionego. Na jarmarku by wejść do wnętrz (restauracji) również zaszczepieni muszą mieć test (2G+). Polecam również Jarmark pod Czerwonym Ratuszem. Zwracam również uwagę, że za tydzień warunki mogą się zmienić, i to z dnia na dzień.

    • Magdalena

     Dziękuję!!!!!!

 • Aleksandra

  Czy unijny certyfikat covidowy musi być w wersji elektronicznej tj. w aplikacji na telefonie czy można mieć wydrukowaną wersję papierową tego certyfikatu?

  • Joanna Maria Czupryna

   Dzień dobry, może być wydrukowany, byle kod się na nim znajdował. Pozdrawiam, Joanna

   • Natalia

    Czy jeśli wjeżdżam do Berlina tylko na jeden dzień (pobyt w Niemczech bedzie trwał krócej niż 24h) to również muszę uzupełnić deklarację wjazdu?

 • Joanna

  Dzień dobry, czy ta lista otwartych jarmarków jest nadal aktualna? Docierają do nas różne informacje. Będę wdzięczna za odpowiedź.

  • Joanna Maria Czupryna

   Na mój dzisiejszy stan wiedzy, wszystkie wymienione poniżej jarmarki działają. Przy wejściu należy przyjąć, że obowiązuje model 2G lub 3G, na niektórych jarmarkach wymagane jest tylko noszenie maski. Zaszła zmiana w warunkach wejścia na jarmark świąteczny na Gendarmenmarkt (dodatkowo wymaga się testu, który można wykonać na miejscu). Być może inne jarmarki z 2G pójdą też w tą stronę. W weekendy jest więcej jarmarków w Berlinie (bądź ich jakieś mini-wersje), ale nie wymieniam ich tutaj bo z aktualizacją, jak widać, jest masa roboty. Należy wziąć również pod uwagę, że decyzje o dalszych ograniczeniach bądź zamknięciach są podejmowane z dnia na dzień, a moje aktualizacje pojawiają się 1-2 w tygodniu (nie prowadzę już żadnego biznesu związanego z Berlinem). Dlatego zawsze polecam sprawdzić informacje na danej stronie jarmarku lub poszukać aktualnych relacji na Instagramie lub FB. W pierwszy weekend adwentu szału w liczbie odwiedzających nie było. Pozdrawiam, Joanna

 • Adam

  A jaki trzeba mieć dokument potwierdzający że jest się zaszczepionym, wystarczy ten rządowy w telefonie?

  • Joanna Maria Czupryna

   Dzień dobry, wymagany jest Unijny Certyfikat COVID (UCC) w aplikacji. Niestety nie wiem, jak „rządowy” w telefonie wygląda. Pozdrawiam, Joanna

 • Daniel

  Mam pytanie. Czy – biorąc pod uwagę odwołane jarmarki w Monachium – wiadomo, że te w Berlinie odbędą się na pewno?

  • Joanna Maria Czupryna

   Spoglądając na ostatnie niemal dwa lata – nic nie jest na pewno. Dzisiaj są otwarte, jutro decydenci w Berlinie mogą je zamknąć i wprowadzić lockdown.

 • Kamil

  Czy jarmarki w niemczech, czynne są w niedziele?

  • Joanna Maria Czupryna

   Tak, jak najbardziej. Wyjątkiem są tylko te jarmarki, które otwierają się wcześniej niż poniedziałek po protestanckim Święcie Zmarłych (zależy też od regionu). Wtedy przez dwie niedziele przed tym dniem pozostają przeważnie zamknięte. Jest to zwyczajowe święto wspominania ofiar wojen (Volkstrauertag, w tym roku dzisiaj, 14 listopada), oraz wspomniany Totensonntag, w tym roku 21 listopada. Aktualizacja informacji o jarmarkach w Berlinie i Poczdamie będzie na jutro (15 listopada), pozdrawiam, Joanna.

  • Beata

   Dzień dobry.
   Czy dziecko w wieku 11 lat i 11 miesięcy musi mieć test na covid by wejść na jarmark oraz inne miejsca.
   Z góry dziękuję za odpowiedź.

   • Joanna Maria Czupryna

    Dzień dobry,
    na jarmarkach niestety tak, co do zasady dzieci i młodzież powyżej 6 roku życia są testowane. Test antygenowy nie może być starszy niż 24 godziny. Przy jarmarkach są centra testowe, ale nie potrafię odpowiedzieć, czy taki test będzie bezpłatny, ponieważ spływają do mnie różne informacje. Ja niestety nie mam możliwości sprawdzenia tego osobiście, a w mailach nie otrzymałam odpowiedzi (organizatorzy są trochę rozdrażnieni :)) Szybki antygenowy test kosztuje 15-20 euro (z przewagą bliżej 20 euro). Co do innych miejsc, to z tego co zdażyłam sprawdzić, również jest to wymagane powyżej 6 lat. Pozdrawiam, Joanna