Weihnachtsmarkt 2020 w Berlinie. Regulacje i obostrzenia

Weihnachtsmarkt 2020 w Berlinie

Po kilkutygodniowej walce o utrzymanie świątecznych jarmarków w Berlinie (Weihnachtsmarkt 2020), niemal wszyscy organizatorzy już się poddali. Rozstawiony na początku grudnia Winterwelt na Placu Poczdamskim, po 3 dniach funkcjonowania, został zamknięty z powodu obostrzeń, obowiązujących do końca listopada 2020. W związku z  możliwością przedłużenia ich do 20 grudnia, ten niewielki jarmark również został już zdemontowany.

Jedynie organizator jarmarku na Breitscheidplatz wciąż ma nadzieję na jego funkcjonowanie w bardzo ograniczonym zakresie.

Generalnie można uznać, że w tym roku masowych świątecznych jarmarków w Berlinie nie będzie. Organizacja lokalnych, weekendowych jarmarków jest uzależniona od przepisów obowiązujących w grudniu.

O tym, jak było w poprzednich latach, z nadzieją na kolejne świąteczne wyprawy, można poczytać tutaj.

O świątecznych tradycjach w Niemczech

W 2020 roku chcę trochę więcej poopisywać tradycji i historii związanych ze zwyczajami świątecznymi w Niemczech. Zapraszam na stronę Viator Polonicus, gdzie w tej chwili można już poczytać o tym, co czeka młodą pannę wybraną na Christkind w Norymbergii, skąd się wzięła bombka na choince, czy dlaczego świąteczne jarmarki zaczynają się wtedy, kiedy się zaczynają. A już wkrótce będzie o kalendarzach adwentowych, wieńcach i całej gamie ozdób rodem z Rudaw (Erzgebirge).

Rudawy są nazywane “krainą świąt Bożego Narodzenia” (Weihnachtsland). To stamtąd pochodzą popularne drewniane ozdoby, takie jak łuki świetlne, dziadki do orzechów, figurki-kadziedełka czy obrotowe piramidy.

Najszybciej o nowościach dowiesz się, polubiając mój dedykowany fan-page “Podróże po Niemczech”

coronagrudzień w Berlinieświąteczne jarmarki w BerlinieWeihnachtsmarktzima w Berlinie
Comments (0)
Add Comment