Szpandawski Jarmark Świąteczny przed ratuszem i na Starym Mieście

A może by tak do Spandau...

Dwa jarmarki, których granica dla przechodnia jest niezauważalna. Razem konkurują do niemieckiego rekordu na ilość stoisk. Legenda głosi, że było ich nawet 400. Przeliczmy! Średnio pół minuty na każde stoisko daje nam razem 3 godziny i 20 minut. To jest do zrobienia w jeden wieczór, prawda?

Spandau, Spandau

Zazwyczaj nie namawiam do dalekich wypraw na weihnachtsmarkt poza centrum Berlina. Spandau jest tu wyjątkiem. Opłaca się, bo jest tu duży jarmark, ładne otoczenie i przyjemne ceny. A do tego prosty dojazd kolejką miejską lub metrem. Świąteczna promenada zaczyna się już przy dworcu Berlin-Spandau. Stoiska rozstawione są wzdłuż ulicy Carl-Schurz-Straße. Z nazwy to dokładnie Szpandawski Świąteczny Sen przed Ratuszem w Spandau (Spandauer Weihnachtstraum vor dem Rathaus Spandau). Jest tu sporo karuzel, zjeżdżalni, loterii, strzelnic czyli prawie jak lunapark. I najlepsze pieczarki z cebulą i papryką w Niemczech.

Drugi jarmark to okolice Kościoła Św. Mikołaja i rynku (Spandauer Weihnachtsmarkt). Tu z kolei jest więcej tradycji, świątecznych akcentów i duża scena. Program bogaty, miły dla ucha i oka. Wykonawcami są lokalne grupy oraz uczniowie szkół artystycznych. Pod kościołem dominują klimaty średniowieczne i to całkiem obszerne, a nie jeden kowal i błazen. Obok szopka ze zwierzętami.

Jarmark dla odkrywców

Tego jarmarku nie ma w moich podstawowych propozycjach. Ale zachęcam wszystkich, jeśli już byliście w śródmieściu i poznaliście tamtejsze jarmarki, to pojedźcie w nowe miejsce! Zarezerwujcie przy tym dobre kilka godzin, no bo dojazd i te 400 stoisk… Wyprawa uda się również z dziećmi, które będą miały co robić. Dla dorosłych trzy centra handlowe w okolicy.

By wspomnienia były wyjątkowe, na tym jarmarku warto uzupełnić je o
  • świąteczną konwersację ze śpiewającym łosiem. Poszukajcie!
  • zdjęcie największego w Niemczech wirtualnego kalendarza adwentowego na fasadzie ratusza (ale uwaga, kalendarz kapryśny, typu “w tym roku się pokażę, albo i nie”)
Terminy 2019
  • 25 listopada, otwarcie 49. Szpandawskiego Jarmarku Świątecznego przed ratuszem. Z tej okazji zostanie zaprezentowana i pokrojona 49-metrowa strucla. Do spróbowania za drobnym datkiem, który zostanie przeznaczony na cele charytatywne
Moim zdaniem

Gastronomia: ***/***
Atrakcje dla dzieci: ***/***
Świąteczny asortyment: ***/***
Program na scenie: w dni powszednie od 16, w weekendy od 12 lub 14

Carl-Schurz-Straße, 13597 Berlin Spandau (Ratusz)
Otwarty: 2020 odwołany
www.wollenschlaeger-berlin.de

Markt, 13597 Berlin Spandau (Rynek)
Otwarty: 2020 odwołany
www.spandauer-weihnachtsmarkt.de

Dojazd

S-Bahn: S5 (Spandau)
U-Bahn: U7 (Rathaus Spandau lub Altstadt Spandau)
Bus: M32, M37, M45, 134, 135, 136, 137, 236, 237, 337, 638, 671 (S+U Rathaus Spandau)

Feuerzangenbowlegadający łośjarmark świątecznykalendarz adwentowySpandauSpandauer Weihnachtsmarkt in der AltstadtSpandauer Weihnachtstraum vor dem Rathaus SpandauWeihnachtsmarkt
Comments (0)
Add Comment