Niemiecko-Rosyjskie Muzeum Berlin-Karlshorst

Niemiecko-Rosyjskie Muzeum Berlin-Karlshorst (Lichtenberg) znajduje się w budynku, w którym w nocy z 8 na 9 maja 1945 roku feldmarszałek Wilhelm Keitel podpisał kapitulację wojsk Wehrmachtu. Obecnie znajduje się tutaj wystawa poświęcona stosunkom obu państw, zwłaszcza w latach 1941-1945. Głównym eksponatem wystawy jest sala, w której podpisano dokument, z rekonstrukcją umeblowania z 1967 roku, kiedy to zostało założone muzeum. Z tego samego okresu pochodzą ogromne reliefy na ścianach, dokumentujące złotymi zgłoskami jednostki wojskowe Czerwonej Armii, zasłużone w walkach o Berlin. Sam gmach został wzniesiony przed wojną. W latach 1936-1938 roku służył jako kasyno oficerskie Wehrmachtu. W kwietniu 1945 roku zajęli go Rosjanie i urządzili w nim Komendanturę Radzieckiej Administracji Wojskowej w Niemczech (SMAD). Ostatni z komendantów, Wasilij Czujkow, 10 października 1949 roku przekazał tutaj oficjalnie władzę rządowi nowo powstałego państwa czyli Niemieckiej Republiki Demokratycznej. Czujkow, jako dowódca 8 Armii Gwardyjskiej, wchodzącej w skład 1 Frontu Białoruskiego, przyjął również 2 maja 1945 roku kapitulację z rąk Helmutha Weidlinga, dowodzącego obroną Berlina. Do 1953 roku budynek w Karlshorst pozostawał jeszcze siedzibą radzieckich władz wojskowych, później był użytkowany przez różne podmioty. W obecnej postaci muzeum istnieje od 1995 roku, jednak wiele eksponatów, ozdób i wyposażenia pochodzi z wcześniejszego okresu.

Wystawy w muzeum

Muzeum warto odwiedzić nie tylko z okazji rocznicy podpisania kapitulacji. Wstęp jest wolny, a w każdą niedzielę o 15.00 po wystawie oprowadza pracownik muzeum (bezpłatnie, po niemiecku). Na parterze, poza Salą Kapitulacji, można obejrzeć jeszcze gabinet komendanta SMAD, wystawy czasowe i dioramę z 1967 roku „Atak na Reichstag” (Michał Ananjew). Zdobycie gmachu przez Armię Czerwoną uchodziło w Związku Radzieckim za centralny symbol zwycięstwa nad nazistowskimi Niemcami. Na piętrze jest właściwa wystawa z ogromną ilością tekstów, kopii dokumentów i kilkoma ciekawostkami jak chociażby przygotowana dla celów szkoleniowych makieta Berlina. Na zewnątrz m.in. czołg T-34 i inne maszyny wojskowe. Rocznie muzeum odwiedza około 40 tys. gości.

Niemiecko-Rosyjsko Muzeum Berlin-Karlshorst
Deutsch-Russisches Museum Berlin-Karlshorst

Tematyka: historia, wojna, stosunki międzynarodowe
Adres: Zwieseler Straße 4, 10318 Berlin
Telefon: +49 30 50150810
Www: www.museum-karlshorst.de
Godziny otwarcia: wt.-nd. 10.00-18.00
Wstęp: bezpłatny
Audio-guidy po polsku: nie

Informacje praktyczne

Ile czasu przeznaczyć na zwiedzanie? 1-2 godziny.
Garderoba i bagaż: garderoba jest bezpłatna.
Toalety: tak, bezpłatne.
Fotografowanie: można fotografować bez lampy błyskowej i statywu na prywatny użytek.
Święta kościelne i państwowe: godziny otwarcia w święta wielkanocne, Boże Narodzenie, Nowy Rok i inne podane są na oficjalnej stronie muzeum.

Dojazd:
S-Bahn: S3 (Karlshorst) i około 20 minut pieszo
Tramwaj: M17, 27, 37 (Marksburgstraße) i około 15 minut pieszo
Autobus: 296 (Museum Karlshorst)

Zobacz położenie Niemiecko-Rosyjskiego Muzeum w Karlshorst na mapie Google

Ciekawie zrobiony dokument. Historyczne ujęcia gmachu i Sali Kapitulacji ze współczesnymi zdjęciami. Wprowadzenie z komentarzem po niemiecku (umieszczanie filmu na stronach zostało wyłączone na żądanie, kliknij w link). Karlshorst – Deutsch-Russisches Museum na YouTube.

Źródła:
Informacje prasowe Niemiecko-Rosyjskiego Muzeum Berlin-Karlshorst, www.museum-karlshorst.de, stan na 18.02.16
1945 w BerlinieArmia RadzieckaDeutsch-Russisches Museum Berlin-KarlshorsthistoriaII wojna światowakapitulacja NiemiecKomendantura Radzieckiej Administracji Wojskowej w NiemczechNiemiecko-Rosyjsko Muzeum Berlin-KarlshorstRosjanie w Berlinierosyjscy żołnierze w BerlinieSala Kapitulacji w BerlinieSMAD w Berliniestrefa radziecka w Berliniewalka o BerlinWasilij CzujkowWilhelm Keitelzdobycie Berlina
Comments (0)
Add Comment