Niemieckie Muzeum Techniki w Berlinie

Zbiory Niemieckiego Muzeum Techniki mają znacznie dłuższą historię niż samo muzeum. Choć trudno w to uwierzyć, przed wojną w Berlinie znajdowała się setka muzeów (kolekcji) poświęcona tematom techniki, nauki, odkryć itp. Najwięcej eksponatów zachowało się z dawnego Muzeum Transportu i Budownictwa (1906-1989), które w latach 80-tych ubiegłego wieku przekazano do nowo otwartego Niemieckiego Muzeum Techniki (1983).

Już samo położenie na terenie dawnego dworca towarowego Anhalter Bahnhof kwalifikuje muzeum do jednego z najciekawszych obiektów w Berlinie. Hala wejściowa, usytuowana w ceglanym budynku z 1908 roku, to dawniej siedziba firmy, zajmującej się produkcją i rozwożeniem lodu do sklepów, hoteli, fabryk itd. (kiedy jeszcze nie znano lodówek). Zachowały się również dwie lokomotywownie, które do dzisiaj pełnią, choć już tylko w muzealnym znaczeniu, swoje funkcje. W tym tysiącleciu dobudowano nowy pawilon, dobrze widoczny od strony kanału. Przeszklone fasady tworzą tutaj ostry kant, przywodząc na myśl wielki statek, który zacumował przy brzegu. Ostatnią kondygnację stanowi taras widokowy, z którego można zobaczyć panoramę Berlina (przysłaniają ją nieco pobliskie biurowce).

Muzeum ma kilkanaście działów: Chemia i Farmaceutyka, Energetyka, Technika Filmowa, Fototechnika, Historyczny Browar, Komunikacja Komunalna, Lotnictwo, Komunikacja (Media), Papiernictwo, Techniki Produkcji, Historia Automatyzacji i Komputerów, Kolejnictwo, Żegluga, Tekstylia. Niektóre z nich są bardzo rozbudowane, jak na przykład kolekcje aparatów telefonicznych, odbiorników radiowych i telewizorów w dziale z mediami, niektóre skupiają się na wybranym aspekcie jak rekonstrukcja pierwszego komputera na świecie.

Niemieckie Muzeum Techniki (Deutsches Technikmuseum)

Tematyka: technika, komunikacja
Adres: Trebbiner Straße 9, 10963 Berlin-Kreuzberg
Telefon: +49 30 902540
Www: www.sdtb.de
Godziny otwarcia: wt.-pt. 9.00-17.30, sb-nd. 10.00-18.00
Bilety wstępu: 8€ (4€), do 6 lat bezpłatnie, uczniowie bezpłatnie codz. po 15.00
Audio-guidy po polsku: nie, dostępna bezpłatna aplikacja na telefon po polsku

Informacje praktyczne

Ile czasu przeznaczyć na zwiedzanie? Minimum dwie godziny. Łącząc zwiedzanie z innymi obiektami, które są w cenie biletu, trzeba wziąć pod uwagę dodatkowy czas: park techniczny (+0,5h), Science Center Spectrum (dla dzieci, +1h) lub wystawa “Człowiek w drodze” (stare samochody, +1h).
Garderoba i bagaż: w hali wejściowej znajduje się garderoba oraz boksy na plecaki i torby. Plecaki każdego rodzaju i duże torby należy zostawić w szafce. Garderoba jest bezpłatna.
Toalety: znajdują się na parterze, przy kasach oraz na terenie muzeum. By skorzystać z tych przy kasach, nie trzeba mieć wykupionego biletu.
Gastronomia, sklepy: na terenie muzeum, w zabytkowej hali działa restauracja “Anhalt”. Obok jest sklep sieci Wasmuth, z pamiątkami, tematycznymi zabawkami i książkami. W budynku Spectrum jest kawiarnia i bar “Tor 25”.
Fotografowanie: w muzeum można fotografować bez lampy błyskowej i statywu. Tylko na użytek prywatny, bez praw do publikacji zdjęć. Nie ma opłat za pozwolenie na fotografowanie.
Wstęp ulgowy i bezpłatny: wstęp bezpłatny jest dla dzieci poniżej 6 roku życia, każdego dnia po 15.00 wstęp bezpłatny jest dla uczniów do lat 18 za okazaniem ważnej legitymacji szkolnej, grupy powyżej 10 osób mają ulgowe bilety (dorośli 5 €/osoba, młodzież 2 €/osoba), są również bilety familijne. Więcej informacji na temat cen biletów wstępów na tej stronie.
Święta kościelne i państwowe: godziny otwarcia w święta wielkanocne, Boże Narodzenie, Nowy Rok i inne podane są na oficjalnej stronie muzeum, po niemiecku, po angielsku.
Wystawy czasowe: wystawy czasowe są organizowane regularnie nie tylko w muzeum, ale również w innych miejscach (np. na stacjach metra), zazwyczaj te muzealne nie powodują podwyższenia cen biletów wstępów. Z informacjami i kalendarzem wystaw można się zapoznać na tej stronie.
Bilety kombi, karty muzealne itd. czyli jak uczynić zwiedzanie trochę tańszym? W Niemieckim Muzeum Techniki obowiązuje berlińska karta rabatowa Welcome Card (zniżka 38%) oraz 3-dniowa karta muzealna, Museum Pass Berlin (można ją nabyć w kasie muzeum).
We współpracy z Muzeum Przyrodniczym obowiązuje następująca promocja dla turystów indywidualnych: po okazaniu opłaconego biletu (normalny/ulgowy) do jednego z tych muzeów, w drugim otrzymuje się bezpłatny bilet dla osoby towarzyszącej. Oznacza to, że przy dwóch osobach odwiedzających oba muzea płaci się za trzy bilety. Zwiedzanie nie musi być tego samego dnia.

Dojazd:
S-Bahn: S1, S2, S25 (Anhalter Bahnhof, ze stacji ok. 15 min pieszo )
U-Bahn: U1, U7 (Mökernbrücke), U1, U2 (Gleisdreieck)
Autobus: M29 (Schöneberger Brücke)

Zobacz położenie Niemieckiego Muzeum Techniki na mapie Google.

Deutsches Technikmuseumdla dziecikomunikacjaKonrad ZuseNiemieckie Muzeum Techniki w Berliniepierwszy komputer na świeciesamolotyScience Center SpectrumSpectrumstatkitechnika
Comments (0)
Add Comment