Niedziele handlowe w Berlinie

Kiedy w 2020 roku na weekendowe zakupy?

Niedziele handlowe w Berlinie

Wg ustawy w ciągu roku dopuszcza się dziesięć handlowych niedziel. Osiem terminów ustalane jest centralnie dla całego miasta, dwa pozostałe handlowcy mogą wykorzystać indywidualnie z okazji specjalnych akcji, jubileuszy czy festynów ulicznych. Regułą jest, że niedziele handlowe nie mogą występować jedna po drugiej, jak i w miesiącu mogą być maksymalnie dwie.

Niedziela handlowa nie obliguje przedsiębiorców do otwarcia sklepu. Dlatego nawet w centrach handlowych poszczególne sklepy mogą być zamknięte.

Sklepy w niedziele handlowe są czynne od 13 do 20. To też nie jest regułą, i o ile nikt nie otworzy sklepu wcześniej niż o 13, to może go zamknąć wcześniej, na przykład już o 18.

Przez wiele lat Berliński Senat podawał daty niedziel handlowych od razu na cały rok. Ostatnio jednak to się zmieniło, głównie za sprawą konfliktu ze związkami zawodami, które chcą ich całkowitego zniesienia. Dlatego podaje się tylko najbliższe terminy.

Niedziele handlowe w Berlinie ustala się przy okazji różnych wydarzeń w mieście, takich jak międzynarodowe targi, festiwale, święta narodowe czy świąteczne jarmarki.

Niedziele handlowe w Berlinie w 2020 roku

  • 26 stycznia (Zielony Tydzień w Berlinie)
  • 23 lutego (Festiwal Filmowy Berlinale)
  • 21 czerwca (Fête de la Musique)
  • niestety dalsze planowe niedziele handlowe zostały już odwołane (4.10, 8.11), wciąż nie wiadomo co z terminami w grudniu (niedziele adwentowe)

Żadnych zakupów w niedzielę?

To, że niedziele handlowe w Berlinie zostały odwołane, nie wyklucza zakupów w ten dzień. Tak jak i u nas, otwarte są sklepy, np. przy stacjach benzynowych (raczej drogo), ale też i na dworcach kolejowych. Tych drugich jest w stolicy Niemiec całkiem sporo. Największą galerią handlową dysponuje Główny Dworzec Kolejowy (Hauptbahnhof Berlin). Na Ostbahnhof z kolei znajduje się dyskont spożywczy Penny, do tego market Rewe oraz drogeria Rossmann. Popularny jest też market HIT przy dworcu Zoologischer Garten. Jeśli jesteś pilotem wycieczek i masz grupę, która chce zrobić spożywcze zakupy w niedzielę, to polecam parkingi przy Ostbahnhof lub Zoologischer Garten.

Ponadto galerie handlowe w mieście nadal mają prawo do dwóch niedziel handlowych w roku, więc wykorzystują to przy jubileuszach czy pobliskich festynach ulicznych. Informacje o otwarciu poszczególnych obiektów, znajdziecie na oficjalnej stronie miasta Berlin.

niedziele handlowe w Berliniezakupy w Berlinie
Comments (0)
Add Comment