Największy festyn wiosenny w Berlinie

Frühlingsfest am Kurt-Schumacher-Damm

Kiedy tylko temperatura wzrasta i rozkwita natura, tysiące berlińczyków przesiada się na rowery i przegląda weekendowe propozycje spędzenia czasu na świeżym powietrzu. Bez wątpienia należą do nich wielkanocne i wiosenne festyny, a pośród nich ten największy i najdłużej trwający, zlokalizowany w północnej części miasta.

Reklama festynu przy zjeździe z drogi :: Przewodnik-po-Berlinie.pl © Joanna Maria Czupryna

Wiosenny Festyn na Centralnym Placu

Od razu trzeba napisać, że z tym centralnym placem to przesada. Zentraler Festplatz Berlin, czyli Berliński Plac Centralny został utworzony w dawnym sektorze francuskim, po usunięciu bunkrów z amunicją. Miał to być duży plac, przeznaczony dla imprez masowych, z dala od osiedli, gdzie można by rozstawić karuzele, gastronomię czy namioty cyrkowe. I w istocie nim jest. Ma tylko jedną wadę.

Położenie. Dojechać z miasta środkami komunikacji publicznej to cała wyprawa. Tuż przy placu jest jedynie przystanek autobusowy. Samochodem wygodniej, bo w pobliżu kończy się łącznikowa autostrada A111. Trudno mi jednak sobie wyobrazić, by turysta chcący przede wszystkim zwiedzić znane zabytki stolicy Niemiec, jechał specjalnie na wiosenny lunapark. Z dziećmi? Czemu nie.

Osobiście byłam tam raz, specjalnie na potrzeby bloga. Znam wielu, co chętnie zaglądają tam przynajmniej raz w roku, czy to na wiosenny, letni festiwal czy Oktobefest (największy w mieście). Ale wszyscy są mieszkańcami Berlina.

Wejście na teren festynu :: Przewodnik-po-Berlinie.pl © Joanna Maria Czupryna

Na Wielkanoc i wcześniej

Wiosenny festyn co roku organizowany jest tak, by obejmował również świąteczne dni Wielkanocy. W 2019 roku otwarty jest codziennie od 29 marca do 22 kwietnia. Wyjątkiem jest Wielki Piątek (Karfreitag).

Festyn ma charakter wesołego miasteczka, z kilkudziesięcioma karuzelami, stoiskami z gastronomią i grami losowymi. To przede wszystkim propozycja dla rodzin z młodszymi dziećmi na weekendy lub grup na wieczory. Wstęp jest bezpłatny. Karuzele mają ceny od 3 do 8 euro. Warto wiedzieć, że środa jest dniem rodzinnym (Familientag), kiedy ich ceny są o połowę niższe.

Park karuzel i kolejek to główna atrakcja wiosennego festynu :: Przewodnik-po-Berlinie.pl © Joanna Maria Czupryna

Adrenalina na życzenie

Jeśli lunapark, to oczywiście i karuzele. Największym wyzwaniem jest Śmigło (Propeller), który wynosi śmiałków na 55 metrów pod niebo i z prędkością 100 km/h ciska nimi w dół, po czym wszystko zaczyna się od nowa. Spokojniejszą rozrywkę i ładne widoki zapewni z kolei młyn diabelski o wysokości 35 metrów (Eclipse). Widać z oddali śródmieście Berlina i przyległą od północy Brandenburgię. Ciekawostką jest też karuzela łańcuchowa, w której krzesełka są podwójne (30 metrów).

W dwie soboty, 30 marca i 13 kwietnia o 22 odbędzie się wielki pokaz fajerwerków. Wstęp wolny.

Młyn diabelski na festynie :: Przewodnik-po-Berlinie.pl © Joanna Maria Czupryna

Galeria

Można by opisywać więcej, ale po co, skoro zdjęcia ukażą co trzeba. Jestem ciekawa, (naprawdę ciekawa, żaden blogerski trick), czy ktoś przybywając turystycznie do Berlina, zawitał na ten festyn? Chodzi mi o wiosenny festyn, nie Oktoberfest. Dajcie znać w komentarzu, co Was do tego skłoniło.

Wielkanocne dekoracje na festynie :: Przewodnik-po-Berlinie.pl © Joanna Maria Czupryna
Wyścigi konne (gry losowe) to jedna z wielu atrakcji festynu :: Przewodnik-po-Berlinie.pl © Joanna Maria Czupryna
Gabinety strachu :: Przewodnik-po-Berlinie.pl © Joanna Maria Czupryna
Świąteczna oferta: wielkanocna kawa z likierem jajecznym i śmietaną (2016) :: Przewodnik-po-Berlinie.pl © Joanna Maria Czupryna
Diabelski młyn :: Przewodnik-po-Berlinie.pl © Joanna Maria Czupryna
Przejażdżki na kucyku dla najmłodszych :: Przewodnik-po-Berlinie.pl © Joanna Maria Czupryna
Na festynie znajdą się atrakcje dla każdego wieku :: Przewodnik-po-Berlinie.pl © Joanna Maria Czupryna
Przystanek autobusowy przy wejściu na festyn jest obsługiwany tylko podczas wielkich imprez masowych (koncertów). Właściwy znajduje się kilkadziesiąt metrów dalej :: Przewodnik-po-Berlinie.pl © Joanna Maria Czupryna
Informacje praktyczne

49. Berliner Frühlingsfest auf dem Zentralen Festplatz
49. Berliński Festyn Wiosenny na Placu Centralnym

29 marca – 22 kwietnia 2019
Kurt-Schumacher-Damm 207, 13405 Berlin
pn.-czw: 14-22; pt.-sb. 14-23; nd. 13-22
Wielkanocna Niedziela: 13-23
Wielkanocny Poniedziałek: 13-22
Wielki Piątek (19.04): zamknięte
www.schaustellerverband-berlin.de

Dojazd:
Bus: M21, X21, 148 (Aristide-Briand-Brücke)
(z centrum około 20 minut, z przesiadką)

Berlin dla dzieciBerliner Frühlingsfest auf dem Zentralen Festplatzlunaparkpanorama miastaświąteczny lunaparkwesołe miasteczkoWielkanoc w Berliniewiosenne festynywiosna w Berlinie
Comments (0)
Add Comment