Wysiadam na lotnisku Schönefeld (SFX)

Praktyczne informacje dla podróżnych

Informacje rządowe na temat powrotu z Niemiec do Polski znajdziesz na tej stronie: www.gov.pl
Szukając transportu z berlińskich lotnisk, zajrzyj na grupy branżowe w FB ( szukaj przejazdy [polskie miasto – Berlin]), ogłoszenia aktualizowane są na bieżąco.

Lotnisko Schönefeld (SFX) [wymawiaj: szynefeld] było głównym portem Niemieckiej Republiki Demokratycznej. Obecnie trwają prace nad otwarciem nowego terminalu, który położony jest na południe od obecnego. W porównaniu z lotniskami we Frankfurcie czy Paryżu będzie to jednak wciąż lotnisko drugiego rzędu. Berlin Brandenburg Airport (BER) ma odprawiać pasażerów od 2020 roku (dane na luty 2019). Datę otwarcia przekładano już kilkakrotnie.

Położenie lotniska

Schönefeld leży poza granicami Berlina, na południowy wschód od centrum, w odległości 22 km (licząc od Bramy Brandenburskiej). Ma cztery połączone ze sobą terminale, od A do D. Większość samolotów odprawiana jest w terminalu A (na górnym poziomie). Terminal B służy pasażerom tanich linii lotniczych Easy Jet, a zatem m.in. w kierunku Irlandii i Wielkiej Brytanii. Niewielki terminal C przystosowany jest do odpraw, gdzie kontrola jest bardziej szczegółowa (np. w kierunku Izraela). Pasażerowie Germanwings i SunExpress odprawiani są w terminalu D. Plan całego kompleksu można zobaczyć tutaj. Wszystkie terminale położone są w odległości kilku-kilkunastu minut spacerem.

Komunikacja

Przystanki autobusowe oraz postój taksówek znajdują się przed wejściem do terminalu A. Do stacji kolejki miejskiej S-Bahn oraz regionalnych kolei należy przejść ok. 400 metrów zadaszonym łącznikiem (zobacz plan). W tunelu stacji znajdują się automaty z biletami, ale lepiej skorzystać z tych na lotnisku, na parterze terminalu A. W tunelu bardzo często tworzą się kolejki zdezorientowanych obcokrajowców, którzy długo się namyślają i jeszcze dłużej kupują. Nie ma tam żadnego “okienka” ze sprzedażą biletów.

Tutaj dowiesz się, jak dojechać na to lotnisko.

Parkingi

Parkingi dla samochodów są płatne. Wyjątkiem jest parking nr 2 przed głównym budynkiem lotniska, gdzie można się zatrzymać do 5 minut bez opłat (P2). Autobusy powinny kierować się na parking P3, gdzie do 15 min. mogą stać bezpłatnie (godzina 3€). Istnieje możliwość rezerwacji miejsca parkingowego. Przystanki autobusów liniowych, takich jak Flixbus są w odległości kilkudziesięciu kroków od wyjścia z terminalu A i B.

Informacja lotniskowa: +49 30 60911150
Dane dla systemów nawigacyjnych:
Airport Schoenefeld
12529 Berlin, Mittelstraße / Am Seegraben / B96a
Strona www: www.berlin-airport.de

Mapa z zaznaczonymi lotniskami i dworcami w Berlinie

dojazd na lotnisko w Berliniejak dotrzeć na lotnisko w Berlinielotniska w Berlinielotnisko Schönefeld w Berliniepociągiem na SchönefeldSFX
Comments (1)
Add Comment
  • Beata

    Mam pytanie w zwiazku z czekaniem na lotnisku Shonefeld.Ląduje o godzinie 15.A przewoz mam między 2 a 3 w nocy.Czy moge czekac na terminalu czy musze go opuścić?Mam bagaż do odebrania i ląduje na TD.Nie wiem jeszcze gdzie będzie czekal autokar.Najprawdopodobniej na TA.Moge przejść z D na A bez opuszczania lotniska?