Wysiadam na głównym dworcu kolejowym w Berlinie

Hauptbahnhof Berlin

Główny dworzec kolejowy Berlina został otwarty w maju 2006 r. i jest największym tego typu w Europie. Architekt dworca, Meinhardt von Gerkan, zastosował tu krzyżową konstrukcję z dwoma, ułożonymi na krzyż poziomami torów. Dworzec położony jest w centrum miasta, w pobliżu Reichstagu (1 km) i dzielnicy rządowej. Zatrzymują się na nim pociągi dalekobieżne, regionalne, kolejka miejska S-Bahn oraz metro U55. Na rozkładach jazdy i biletach jest zwykle oznaczenie czy chodzi o perony dworca podziemnego (tief, nr 1-8, kursy północ-południe) czy o perony 11-14 znajdujące się na górnym poziomie (kierunek wschód-zachód). Przy peronach 15-16 zatrzymuje się kolejka miejska S-Bahn (S3, S5, S7, S9).

Pociągi z Warszawy, Poznania i Gdyni (BWE/BGE), a także regionalne z Frankfurtu nad Odrą i Cottbus zatrzymują się na górnym poziomie.

Główny dworzec kolejowy w Berlinie

Na dworcu znajduje się informacja kolejowa, punkt obsługi klienta (Reisezentrum), punkt informacyjny S-Bahn, informacja turystyczna i posterunek policji (Bundespolizei). Jest oczywiście przechowalnia bagażu, ale lepiej skorzystać z automatycznych szafek na monety (4-6€ za 24h). Poza tym na dwóch poziomach jest galeria handlowa ze sklepami czynnymi w każdy dzień tygodnia od 8 do 22 i całodobowa apteka. Ofertę uzupełniają liczne punkty gastronomiczne.

Wyjście z dworca

Dwa główne wyjścia znajdują się po przeciwległych stronach głównej hali. Na południe w kierunku Reichstagu i Bramy Brandenburskiej to wyjście na Waschingtonplatz. Po północnej stronie znajduje się Europaplatz, gdzie są przystanki autobusowe.
Do taksówki wsiądziemy po obu stronach.

Z dworca bez problemu dojedziemy we wszystkie ciekawsze miejsca w Berlinie. Pod Bramę Brandenburską i gmach Reichstagu dotrzemy w 10-15 min. Jest co prawda krótka linia metra U55, ale w praktyce może okazać się, że spacerem będzie szybciej i ciekawiej.

Bezpieczeństwo

Dworce kolejowe i perony są strzeżone za pomocą systemu kamer. Bezpłatny internet bezprzewodowy dostępny jest na terenie dworca oraz na peronach, skąd odchodzą dalekobieżne pociągi. Dla palaczy wydzielone są specjalne miejsca, oznaczone żółtym obramowaniem na ziemi i znakiem papierosa (najczęściej na krańcach peronów). Poza tymi miejscami obowiązuje bezwzględny zakaz palenia.

Hauptbahnhof Berlin
Europaplatz 1
10557 Berlin
Informacja kolejowa: +48 22 9436
Strona www: Hauptbahnhof Berlin
Zakupy na dworcu: www.einkaufsbahnhof.de

Mapa z zaznaczonymi lotniskami i dworcami w Berlinie

dworzec kolejowy w BerlinieGłówny Dworzec Kolejowy w BerlinieHauptbahnhof Berlinpociągiem do Berlinaprzesiadka na dworcu w Berlinie
Comments (0)
Add Comment