Jak dojechać na lotniska będac już w Berlinie?

Krótki poradnik dla przesiadających się w Berlinie

Informacje rządowe na temat powrotu z Niemiec do Polski znajdziesz na tej stronie: www.gov.pl
Szukając transportu z berlińskich lotnisk, zajrzyj na grupy branżowe w FB ( szukaj przejazdy [polskie miasto – Berlin]), ogłoszenia aktualizowane są na bieżąco.

Lotniska w Berlinie

Dla tych, dla których Berlin jest tylko miastem przesiadkowym, krótki przewodnik, jak najlepiej dostać się środkami komunikacji miejskiej na berlińskie lotniska. Po zamknięciu historycznego lotniska Tempelhof w 2008 roku podróżującym pozostały dwa: Tegel (TXL) i Schönefeld (SXF). O tym jak dojechać w ogóle do Berlina, dowiesz się tutaj.

Port lotniczy Schönefeld

Na lotnisko Schönefeld najlepiej dojechać kolejką miejską (S-Bahn) nr S9 i S45 lub regionalnym pociągiem, najczęściej z symbolem Airport Express Schönefeld (RE7, RB14, RB22). Podróż S-Bahnem z dworca głównego (Hauptbahnhof) trwa ok. 45 minut, z Ostbahnhof 35 minut; pociągiem analogicznie 28 i 17 minut (RE7, RB14). Połączenie RB22 to linia ze stacji Friedrichstraße, przez Dworzec Główny (Hauptbahnhof), Zoologischer Garten, Wannsee, Griebnitzsee, Potsdam – w praktyce, wsiadając w Berlinie raczej nieopłacalna, gdyż jedzie się okrężną trasą przez Poczdam. Kolejki S-Bahn jeżdżą co 10-20 minut, pociągi regionalne co godzinę. Chcąc dotrzeć na lotnisko z Centralnego Dworca Autobusowego (ZOB) należy wsiąść na stacji Kaiserdamm do metra numer 2 (U-bahn, kierunek Pankow) i na stacji Zoologischer Garten przesiąść się na S-Bahn S9 lub wspomniane wyżej pociągi (RE7, RB14). Łączny czas przejazdu wynosi około godziny.

Pojedynczy bilet kosztuje 3,6 € (Einzelfahrschein ABC) i jest ważny przez dwie godziny (droga powrotna lub okrężna wykluczona). Bilety kupuje się w automatach na stacji U-Bahn lub S-Bahn, obsługa w języku polskim. Z stacji Flughafen Berlin-Schönefeld do terminali prowadzi 400-metrowy, zadaszony łącznik (5 minut drogi). Autobusy X7, 164 i 171 zatrzymują się tuż przed wejściem do hal. Są również linie nocne. By dowiedzieć się o połączeniach w nocy, godzinach kursowania S-Bahn i pociągów regionalnych najlepiej zajrzeć tutaj.

Port Lotniczy Tegel

Lotnisko Tegel, które jest przeznaczone do zamknięcia, niestety nie ma połączeń szynowych. Chcąc się dostać z centrum, najlepiej dostać się na główny dworzec kolejowy (Hauptbahnhof) i wybrać autobus oznaczony symbolem TXL. Czas przejazdu od dworca głównego na lotnisko to 25 minut, ale trzeba wziąć rezerwę czasową na korki i światła. Na to lotnisko docierają również autobusy X9, 109, 128. Z dworca autobusowego ZOB najlepiej podjechać autobusem M49 do Zoologischer Garten, a stamtąd autobusem X9 do lotniska. Całość zajmie około 40 minut. Cena pojedynczego biletu na strefę AB wynosi 2,90 €.

Zobacz także ile kosztują taksówki z centrum na lotniska.

dojazd na lotnisko Tegelile kosztuje bilet na lotnisko w Berlinieile kosztuje bilet na Schönefeldpociągiem na SchönefeldSchönefeldTegelTXL w Berlinie
Comments (0)
Add Comment