Świeże pączki z Berlina

Aktualności z Berlina, redagowane niemal codziennie przed świtem (ach, ta różnica czasu!). Podaję tu wiele newsów, które mogą zainteresować potencjalnego turystę czy pilota wycieczek przed wyjazdem. Czyli na przykład co się szykuje do otwarcia w najbliższym czasie, zmiany w muzeach związane z pandemią, okrągłe rocznice i jubileusze, okazje i wejścia bezpłatnie, gdzie normalnie trzeba zapłacić. Również ważniejsze zmiany w komunikacji miejskiej czy ruchu miejskim, jak zamknięte ulice, itd. Jest to projekt pilotażowy.

Wrzesień 2020

Otwarcie nowego lotniska Flughafen Berlin Brandenburg
31 października 2020 rozpocznie działalność nowe lotnisko Flughafen Berlin Brandenburg pod kodem IATA – BER. Dawne lotnisko Schönefeld (SFX) będzie terminalem nr 5 (T5) nowego portu lotniczego. Przyjmowanie pasażerów na lotnisku Tegel (TXL) zakończy się 8 listopada 2020, natomiast całkowite zamknięcie przewidziano na maj 2021.

Otwarcie odcinka metra U5
Na 4 grudnia 2020 przewidziano uruchomienie nowego odcinka linii metra nr 5 (U5), prowadzącego od Placu Aleksandra do Bramy Brandenburskiej. Powstały trzy nowe stacje: Rotes Rathaus, Museumsinsel (otwarcie 2021) oraz Unter den Linden. Odcinek połączy starą linię z otwartym w 2009 roku odcinkiem od Bramy Bramy Brandenburskiej poprzez Bundestag do głównego dworca kolejowego Berlina (Hauptbahnhof Berlin).

Częściowe otwarcie odbudowanego pałacu berlińskiego
W grudniu 2020 zostanie otwarta część odbudowanego pałacu miejskiego (Berliner Stadtschloss). Obiekt jest jedynie zewnętrzną rekonstrukcją przedwojennej budowli, wnętrza mają nowy, funkcjonalny układ i będą wykorzystane przez muzea oraz wystawy. Jako pierwszy zostanie otwarty poziom podziemny (0) z wystawą o historii miejsca, parter (1) z historycznymi dziedzińcami i wystawą o Berlinie oraz pierwsze piętro (2) ze zbiorami etnograficznymi.

125 lat Kościoła Pamięci Cesarza Wilhelma
Jubileusz 125 lat obchodzi gmina Kościoła Pamięci Cesarza Wilhelma (Kaiser-Wilhelm-Gedächtniskirche). Z oryginalnego kościoła zachowała się dzisiaj ruina wieży z Halą Pamięci, nowy kościół pochodzi z lat 60. ubiegłego wieku. Jubileuszowy tydzień z koncertami, zwiedzaniem wieży, uroczystymi nabożeństwami potrwa do 6 września 2020.

Festiwal Świateł w Berlinie 2020
Specjalna edycja Festiwalu Świateł w Berlinie odbędzie się od 11 do 20 września 2020 pod mottem „Together we shine“. Iluminacje obejmą blisko 90 obiektów i miejsc i będzie można je oglądać codziennie po godzinie 19.00.