Online: 4

Wszystko co potrzeba, aby Twój wyjazd był udany!

Długa Noc Muzeów (Lange Nacht der Museen)

Nocne eksploracje po muzeach - wszystko zaczęło się w Berlinie

Długa Noc Muzeów to berliński "wynalazek". Po raz pierwszy zorganizowano ją w 1997 roku, obejmując swym zasięgiem zaledwie 12 obiektów. Dzisiaj jest ich już ponad setka, a popularność sprawiła, że w Berlinie mają miejsce dwie edycje w roku. Niegdyś była to zwykle ostatnia sobota stycznia i sierpnia. Z uwagi na to, że zimą wiele muzeów przeprowadza inwentaryzację i prace remontowe, w 2013 roku pierwszą edycję przeniesiono na ostatnią zimową sobotę w marcu. W 2014 nastąpiła jeszcze jedna zmiana i pierwsza berlińska Długa Noc Muzeów była obchodzona równolegle z imprezami w całej Europie - 18 maja (Europejska Noc Muzeów). Od dwóch lat jest tylko jedna edycja tej imprezy - latem. Ideę "długich nocy" przejęły inne instytucje i wzorując się na muzealnej organizowane są Długie Noce Kościołów, Synagog, Teatrów i Oper, Nauki itp. Pomysł ten podchwyciło później wiele miast w Europie, również w Polsce.
 
Kolejna edycja: 27 sierpnia 2016 (sobota)
Temat: w tym roku nie ma przewodniego tematu

Co, gdzie, jak i dlaczego?

Berlińska edycja Nocy Muzeów obejmuje kilkadziesiąt placówek muzealnych i kulturalno-oświatowych. Są one dostępne dla zwiedzających od godziny 18.00 do 2.00 w nocy z soboty na niedzielę. Organizatorzy przygotowują dodatkowe atrakcje np. zwiedzanie obiektów zazwyczaj niedostępnych, koncerty, poczęstunki, warsztaty, odczyty itp.
 
W trakcie trwania imprezy obowiązuje jeden bilet wstępu, który dodatkowo uprawnia do korzystania ze środków komunikacji publicznej. Uruchomione są również linie kursujące po specjalnie wyznaczonych trasach.

Bilety (2016)

Bilet kosztuje 18 € (normalny) i 12 € (ulgowy). Do 15 sierpnia zakup biletów jest tańszy, odpowiednio 12 i 10 €. Do ulgi uprawnieni są uczniowie i studenci. Dla dzieci do 12 lat wstęp do muzeów jest bezpłatny. Za tą cenę można odwiedzić dowolnie wybrane muzea (biorące udział w akcji) w godzinach od 18.00 do 2.00 w nocy. Z komunikacji miejskiej można korzystać wcześniej, bo już od godziny 15.00 do 5.00 rano kolejnego dnia. Bilet obowiązuje w strefie ABC.
 
Bilety dostępne są w kasach muzealnych, we wszystkich punktach obsługi klienta S-Bahn i BVG, w punktach informacji (Infostore) oraz w automatach biletowych BVG i DB (z wyjątkiem ulgowych). Zamówienia online można składać na stronie www.lange-nacht-der-museen.de.
 
Nie ma problemu z zakupem biletu w kasie pierwszego odwiedzanego muzeum podczas trwania imprezy.

Program i dalsze informacje podane są na oficjalnej stronie:
www.lange-nacht-der-museen.de
 
To może Cię również zainteresować:
Po Długiej Nocy Muzeów w 2015 - porady na kolejny rok. Wpis na blogu Przewodnika po Berlinie.
Długa Noc Muzeów - relacja 2015. Wpis na blogu Przewodnika po Berlinie.

Aktualizacja:  31.01.2017
Copyright © 2005-2017 by Viator Polonicus   |  Polityka Prywatności i Wyłączenie Odpowiedzialności
 
stat4u