Online: 4

Wszystko co potrzeba, aby Twój wyjazd był udany!

Brama Brandenburska

Brama Brandenburska (Brandenburger Tor)
Tematyka: architektura, historia miasta, mur berliński
Adres: Pariser Platz, 10117 Berlin
 

Budowę Bramy Brandenburskiej Widok na Bramę Brandenburską od strony Placu Paryskiego, wg projektów Carla Gottharda Langhansa, ukończono w 1791 r. Stanowiła ona jeden z najwcześniejszych przykładów architektury klasycystycznej w Berlinie. Za wzór posłużyły ateńskie propyleje. Jest to dzisiaj jedyna zachowana brama miejska z kilkunastu, jakie posiadał Berlin przed kilkoma wiekami. Słynną kwadrygę, czyli dwukołowy wóz, zaprzężony w cztery konie i powożony przez grecką boginię dodano nieco później. Rzeźbę, na podstawie modelu przygotowanego przez Johanna Gottfrieda Schadowa, wykonał z 2mm blachy Emanuel Ernst Jury, kowal z Poczdamu, któremu do postaci bogini pozowała córka. Obecna kwadryga to kopia, gdyż oryginał został zniszczony w czasie działań wojennych.

Przez wieki Brama Brandenburska stanowiła tło dla ważnych wydarzeń, pogrzebów, rewolucji, pochodów. Po 1961 r. została odgrodzona murem berlińskim i stała się niedostępna dla mieszkańców i turystów. Można ją było oglądać jedynie z daleka. Spektakularne wydarzenia z listopada 1989 r. nadały jej nowe znaczenie jako symbolu zjednoczonego miasta. Wizerunek Bramy Brandenburskiej widnieje na rewersach niemieckich monet euro (10, 20 i 50 eurocentów).

Po obu stronach bramy widnieją pawilony, służące dawniej straży miejskiej i celnikom. Dzisiaj w południowym "domku" (po lewej stronie) znajduje się punkt informacji turystycznej. Można tam zdobyć potrzebne dane odnośnie pobytu w stolicy Niemiec, zakupić mapy, przewodniki czy pamiątki. Więcej o tym, gdzie są punkty informacji turystycznej i co można w nich praktycznego dostać - tutaj. W pawilonie po północnej stronie znajduje się tzw. Pokój Ciszy (Raum der Stille). Wstęp jest bezpłatny, a miejsce to przeznaczone jest dla każdego kto ma ochotę oddać się modlitwie, rozważaniom, medytacjom na rzecz pokoju lub zwyczajnie posiedzieć chwilę w ciszy (pomieszczenie jest dobrze wyciszone). Otwarte codziennie od 11.00 do 18.00 (do 16.00 XII-I), (do 17.00 II, XI). Więcej informacji po polsku na tej stronie.

Warto wiedzieć: Brama Brandenburska również dzisiaj stanowi oprawę dla wielu imprez Festyn z okazji 20. rocznicy zjednoczenia Niemiec w 2010 r. i niestety w sezonie letnim, w weekendy jest czasem zastawiona rusztowaniami scen czy trybun.
 

Dojazd
S-Bahn: S1, S2, S25 (Brandenburger Tor)
U-Bahn: U55 (Brandenburger Tor)
Bus: 100 (S+U Brandenburger Tor), 200 (Behrenstr./Wilhelmstr.)
 
Zobacz położenie Bramy Brandenburskiej na mapie Google.
 
To może Cię również zainteresować:
TOP 10 Berlin (Brama Brandenburska)
Galeria zdjęć Bramy Brandenburskiej
 
Brama Brandenburska podczas Festiwalu Świateł 2013

 

Aktualizacja:  31.01.2017
Copyright © 2005-2017 by Viator Polonicus   |  Polityka Prywatności i Wyłączenie Odpowiedzialności
 
stat4u