Otwarta w 1969 r. Wieża Telewizyjna o wysokości 368 metrów, nazywana czasem „Tele-Szparagiem”, stoi na niegdyś gęsto zabudowanym terenie berlińskiej starówki i jest jedyną wieżą TV w Europie w centrum miasta. Rocznie odwiedza ją ok. 1,2 mln osób. Do projektów i nadzoru budowy przyznaje się kilkunastu architektów i dyrektorów budowlanych, stąd nie można jednoznacznie określić „ojca wieży”. Zadanie, jak na owe czasy nie było proste, ponieważ brakowało wzorów i przykładów do tak zaawansowanej technologicznie budowy w centrum miasta.

Srebrna kula o średnicy 32 m waży 4 800 ton. Znajduje się w niej siedem poziomów, ale tylko dwa z nich są dostępne dla turystów. Na wysokości 203 m usytuowany jest taras widokowy, a wyżej (207 m) bardzo szczególna restauracja – Sphere (wcześniej Telecafé). Stoliki i fotele przy oknach umocowane są na specjalnej platformie, która obraca się o 360° w ciągu godziny. Przy dobrej pogodzie widoczność sięga nawet 40 km.
Znajdujące się pod wieżą pawilony zostały ukończone dopiero w 1973 r. Są w nich sklepy z pamiątkami, kawiarnie, restauracje i studio fitness.

Wieża Telewizyjna (Fernsehturm)

Tematyka: punkt widokowy, architektura NRD
Adres: Panoramastraße 1A, 10178 Berlin
Telefon: +49 30 24757537
Www: www.tv-turm.de
Godziny otwarcia: codz. 9.00-24.00 (III-X), 10.00-24.00 (XI-II)
Bilety wstępu: 13€ (8,5€) (XI-II), 13,5€ (9€) (III, V-VI, IX), 14€ (9,5€) (IV, VII-VIII, X), do 4 lat bezpłatnie

Informacje praktyczne

Wejście do pawilonu z kasami znajduje się od strony dworca kolejowego Alexanderplatz. Przed nim ustawione są namioty do kontroli małych plecaków i toreb. Wewnątrz należy spojrzeć na tablicę z informacjami (wyświetlane po niem., ang., hiszp., franc.), gdzie podany jest numer biletu, który właśnie został sprzedany oraz numery biletów, a przy nich godziny wjazdu. Na tej podstawie można sobie wyliczyć mniej więcej czas oczekiwania. W sezonie, w piątkowe i sobotnie popołudnia oraz wieczory może to być nawet do kilku godzin. Na zewnątrz ponad wejściem jest również tablica z teletekstem, na której podawany jest w kilku językach komunikat o aktualnym czasie oczekiwania na wjazd. Ilość osób wchodzących na daną godzinę (co 10 minut) jest ograniczona. Warto skorzystać z opcji zakupu biletu VIP lub innych (na określoną godzinę) przez internet lub jeśli ma się kartę kredytową, zakupić bilet w automacie na miejscu (pozwoli to uniknąć kolejki ludzi, ale nie czasu oczekiwania, nie dotyczy biletów zniżkowych dla grup). Więcej informacji na oficjalnej stronie Wieży TV.

Pracownicy obsługi mogą odmówić wstępu osobie z większym bagażem (można go zostawić za opłatą w szafkach bagażowych na dworcu Alexanderplatz, 4-6 €). Na górę nie można wnosić butelek, napojów, jedzenia, przedmiotów mogących stanowić zagrożenie dla otoczenia (broń, spraye pod ciśnieniem, szklane opakowania).

Uwaga: po zakupie biletu w kasie, należy pilnować godziny wejścia. Niestety na bilecie podany jest tylko numer, godzinę trzeba sobie policzyć lub odczytać samemu. Po tym jak nasz numer zostanie na tablicy zaznaczony na zielono, mamy 10 minut na udanie się na pierwszy poziom holu wejściowego. Po przejściu kontroli toreb czy plecaka, podchodzi się z biletem do automatycznej bramki, przykłada cyfrowy kod (na bilecie) do czytnika i po zapaleniu zielonego światła przechodzi przez bramkę. Do windy prowadzą dwie drogi (po lewej dla Vip-ów, zorganizowanych grup z rezerwacją, gości z rezerwacją do restauracji) oraz dla pozostałych. Bilet należy zachować, gdyż przy wyjściu również trzeba będzie skorzystać z podobnej bramki.

Praktyczna uwaga: Jeśli po zakupie biletu, czas oczekiwania jest dłuższy niż 30 minut, warto skorzystać z usługi SMS. Po wysłaniu kodu SMS, który znajduje się na bilecie, otrzymamy najpierw potwierdzenie, a na pół godziny przed naszą godziną wjazdu kolejną informację. W ten sposób nie ma potrzeby przebywania stale w pobliżu wieży tv, a można się udać nieco dalej na zwiedzanie, posiłek czy zakupy. Koszty sms – tyle co normalnie (z uwzględnieniem roamingu, jeśli korzystamy z polskiej komórki.) Numer, pod który należy wysłać sms-a znajduje się na tej stronie.

Panorama Bar
Na tarasie widokowym (203 m) znajduje się niewielki bar z napojami i drobnymi przekąskami.
Przykładowe ceny:
– drinki 9,5-13 € (happy hour 14.00-16.00, 5,5 €)
– kawa, herbata 3-4 €
– piwo (0,33l) 3,8 €
– cola, fanta, woda (0,2l) 3,2 €

Restauracja Sphere
Na poziomie 207 metrów znajduje się restauracja Sphere (200 miejsc). Jeśli planujemy tam posiłek, wskazana jest rezerwacja. Aby skorzystać z restauracji trzeba wykupić bilet wstępu na wieżę, wg aktualnego cennika. Gwarancją miejsca przy oknie jest bilet wstępu VIP, który można zamówić online. W godzinach zwiększonego ruchu, obsługa może odmówić miejsca gościom, którzy nie zamawiają posiłku, a jedynie napoje (krótko mówiąc, poprosić o zejście na taras widokowy, gdzie dostępny jest bar). W poniedziałki, czwartki, piątki i soboty, od godziny 19.00 muzyka na żywo (pianino) – sympatyczna, godna polecenia atmosfera.
Zakres cen w restauracji Sphere (posiłki na karcie wieczorowej, obowiązującej od 16.00, są droższe):
– dania główne 8-25 €
– zupy 6,5-7,5 €
– pucharek lodów 8-10 €
– ciasta 5 € (sztuka)
– ceny napojów tak jak w barze

Toalety
Bezpłatne toalety są w pawilonie wejściowym oraz na górze na obu tarasach.

Czas zwiedzania
Jeśli nie ma kolejki do kasy i wejścia są na bieżąco, na wizytę najlepiej zaplanować od 45 min do godziny czasu (bez restauracji).

Jak uczynić zwiedzanie trochę tańszym?
Berlińskie karty rabatowe uprawniają do zniżek przy zakupie biletu po regularnej cenie – 25% Berlin WelcomeCard lub CityTourCard. Wieża Telewizyjna jako obiekt jest ujęta również w programie największych atrakcji berlińskich „Berlin Stars”. Zakup biletu do jednej atrakcji uprawnia do zniżek w kolejnych (wydawana jest wówczas książeczka z kuponami lub należy o taką poprosić). Więcej informacji na stronie www.berlin-stars.eu.

Dojazd
Pociąg: RE1, RE2, RE7, RB14 (Alexanderplatz)
S-Bahn: S5, S7, S75 (Alexanderplatz)
U-Bahn: U2, U5, U8 (Alexanderplatz)
Tramwaj: M4, M5, M6 (S+U Alexanderplatz) M2 (Alexanderplatz, Memhardtstr.)
Bus: 100, 200, M48 (S+U Alexanderplatz), 248 (S+U Alexanderplatz/Grunerstr.)

Zobacz położenie Wieży Telewizyjnej na mapie Google

Galeria zdjęć Wieży Telewizyjnej

Fantastyczna seria archiwalnych zdjęć z okresu budowy wieży. Warto!