Wielkanocne ogniska w Berlinie

Gdzie i kiedy na Osterfeuer?

Rozpalanie ognisk w okresie ustępującej zimy, to zwyczaj wywodzący się jeszcze z kultur pogańskich. Ogień miał przepędzić złe duchy i zwiastować odradzającą się naturę. W niektórych rejonach przyjęło się palić słomiane kukły, symbolizujące czarownice lub zimę.

Osterfeuer, czyli wielkanocne ognisko to dość popularny zwyczaj w Niemczech. Rozpalane są najczęściej w Wielką Sobotę, ale są też regiony, gdzie czyni się to w samą Wielkanoc lub nawet Wielkanocny Poniedziałek (Sauerland). W części Bawarii przyjęło się palenie kukły Judasza Iskarioty, jako tego, który przyczynił się do śmierci Jezusa.

Berlińskie ogniska

W Berlinie wielkanocne ogniska nie mają wymiaru religijnego. Są to raczej akcenty folklorystyczne, podobnie jak zające czy szukanie jajek. Najczęściej przy tym organizowane są imprezy dla rodzin, gdzie dzieci mogą poszukać wspomnianych jajek (najczęściej czekoladowych) lub wziąć udział w kreatywnych zajęciach. Dla dorosłych jest piwo, grill, a jeśli święta wypadają wcześnie to serwowany jest nawet glühwein. Ogniska nie są samowolką. To zawsze zorganizowane przedsięwzięcie z udziałem straży pożarnej, która rozpala, pilnuje i gasi ogień. Przy tych dużych stosach pieczenie kiełbasek ze względów bezpieczeństwa raczej odpada.

Wybierając się do Berlina na święta, warto spojrzeć na kilka propozycji wielkanocnych ognisk:

Spandau (Gatow)

Duża impreza w zachodniej części miasta, w której co roku uczestniczy kilka tysięcy ludzi. Odbywa się niedaleko brzegu Haweli. Ogromny ogień!
20 kwietnia, początek 15.00, ogień od 17.30, wstęp wolny.
Buchweildzeile/265 Strasse, 14089 Berlin
Dojazd: bus X34, 134 (Gatow Kirche), 334 (Alt Gatow)

Treptow-Köpenick (Baumschulenweg)

Späth’sche Baumschulen, na terenie którego również zostanie rozpalone wielkanocne ognisko, to nie jest zwykły sklep z roślinkami. To kultowa, berlińska instytucja dla miłośników ogrodów, ukwieconych balkonów, ziół i produktów bio. Z własną kawiarnią, ogrodem rzeźb, arboretum i orkiestrą na zamówienie. Na dodatek firma założona w 1720! roku jest najstarszą działającą w Berlinie i już planuje huczne obchody 300. lat istnienia za rok. Wielkanocne atrakcje to zazwyczaj otwarcie sezonu w Späth’sche Baumschulen. Już od 13 kwietnia można wziąć udział w tradycyjnym zdobieniu jajek (warsztaty z udziałem artystek ze Spreewaldu, do tego wystawa) Udział jest bezpłatny, jedynie pokrywa się koszty materiałów.
20 kwietnia po godzinie 16.00 zostanie rozpalone wielkie ognisko, przy którym dzieci będą mogły upiec sobie chleb. Opłaca się jednak przyjść znacznie wcześniej. Wstęp wolny.
13-20 kwietnia – otwarcie sezonu w Späth’sche Baumschulen
Warsztaty zdobienia pisanek, 13-14 oraz 19-20 kwietnia, od 11 do 17; 15-18 kwietnia od 13 do 17
Wielkanocne Ognisko, 20 kwietnia, od 16 do 21
Dojazd: bus 170, 265 (Baumschulenstr./Königsheideweg)
www.spaethsche-baumschulen.de

Britzer Garten (Neukölln, Britz)

Tradycyjnie w Ogrodzie Britz w sobotę 20 kwietnia odbędzie się wielkanocne ognisko. Do tego muzyka na żywo ( River Blues Band), a wcześniej atrakcje dla dzieci. To bardzo popularna miejscówka dla berlińczyków.
Britzer Garten, Sangerhauser Weg 1, 12349 Berlin
20 kwietnia, 18-21, wstęp 2€ (1€)
Dojazd: bus 181 (Windröschenweg)
www.gruen-berlin.de

Trabrennbahn Karlshorst (Lichtenberg, Karlshorst)

Na terenie parku przyległego do toru wyścigów konnych w Karlshorst również zapłonie ognisko. Tutaj zawze w wielkanocną niedzielę. Organizatorzy zapraszają na festyn, muzykę na żywo i szukanie jajek już od 12, a na ognisko od 17.30.
Trabrennbahn Karlshorst, Treskowallee 129, 10318 Berlin
21 kwietnia, od 12, ognisko 17.30 do 19.30, wstęp wolny
Dojazd: S-bahn S3 (Karlshorst), tramwaj M17, 21, 27, 37 (Treskowallee/Ehrlichstr.)

Fennpfuhl (Lichtenberg)

Ta impreza organizowana jest co roku przez komunalną spółkę mieszkaniową HOWOGE w niewielkim parku przy stawie Fennpfuhl. Jako, że przez kilka lat mieszkałam w pobliżu, chętnie wychodziłam na grilla, glühwein, ognisko i fajerwerki w wielkanocną sobotę (czasem oglądałam je już z tarasu bloku, bo zaczynały się o 21.50). Na miejscu jest scena z muzyką (raz trafiłam na enerdowską legendę, Dirka Michaelisa z przebojem „Als ich fortging”), wielkanocny jarmark, atrakcje dla dzieci, stoiska z gastronomią. Tuż przed 22 ogromny, jak na osiedlową imprezę, pokaz fajerwerków z płonącym zającem na końcu. Polecam.
HOWOGE-Osterfeuer, Karl-Lade-Str., 10369 Berlin
20 kwietnia, od 15 do 22 (ognisko po 16), wstęp wolny
Dojazd: tramwaj M8 (Anton-Saefkow-Platz, Roederplatz), M13, 16 (Roederplatz)

Więcej na podobny temat?