Rozpalanie ognisk w okresie ustępującej zimy, to zwyczaj wywodzący się jeszcze z kultur pogańskich. Ogień miał przepędzić złe, ciemne duchy i zwiastować odrodzenie się natury. W niektórych rejonach przyjęło się palić słomiane kukły, symbolizujące czarownice lub zimę.

Osterfeuer, czyli wielkanocne ognisko to dzisiaj dość popularny zwyczaj w Niemczech. Rozpalane są najczęściej w Wielką Sobotę, ale są też regiony, gdzie czyni się to w samą Wielkanoc lub nawet Wielkanocny Poniedziałek (Sauerland). W części Bawarii przyjęło się palenie kukły Judasza Iskarioty, jako tego, który przyczynił się do śmierci Jezusa.

W Berlinie wielkanocne ogniska nie mają wymiaru religijnego. Są to raczej akcenty folklorystyczne, podobnie jak zające czy szukanie jajek. Zazwyczaj są to imprezy dla całej rodziny, gdzie dzieci mogą poszukać wspomnianych jajek (najczęściej czekoladowych), wziąć udział w kreatywnych zajęciach, a dorośli miło spędzić czas przy piwie, grillu czy ostatnim w sezonie grzanym winie. Ogniska nie są samowolką, a zorganizowanym przedsięwzięciem z udziałem straży pożarnej, która rozpala, pilnuje i gasi ogień.

Wybierając się zatem do Berlina na święta, warto spojrzeć na kilka propozycji wielkanocnych ognisk:

1. Spandau (Gatow). Duża impreza w zachodniej części miasta, w której co roku uczestniczy kilka tysięcy ludzi. Niedaleko brzegu Haweli.
31 marca, początek 15.00, ogień od 17.30, wstęp wolny.
Buchweildzeile, 14089 Berlin
Dojazd: bus X34, 134 (Gatow Kirche), 334 (Alt Gatow)

2. Treptow-Köpenick (Baumschulenweg). Späth’sche Baumschulen, na terenie którego również zostanie rozpalone wielkanocne ognisko, to nie jest zwykły sklep z roślinkami. To kultowa, berlińska instytucja dla miłośników ogrodów, ukwieconych balkonów, ziół i produktów bio. Z własną kawiarnią, ogrodem rzeźb, arboretum i orkiestrą na zamówienie. Na dodatek firma założona w 1720! roku jest najstarszą, działającą w Berlinie i już planuje huczne obchody 300. lat istnienia za dwa lata. Wielkanocne atrakcje to zazwyczaj otwarcie sezonu w Späth’sche Baumschulen. Już od 24 marca można wziąć udział w tradycyjnym zdobieniu jajek (warsztaty z udziałem artystek ze Spreewaldu, do tego wystawa muzeum w Sabrodt, udział bezpłatny, jedynie za kosztami materiałów), skosztować glögga w szwedzkim ogrodzie ziołowym i wielu innych potraw z ziołami w kawiarni (Dni Ziół, 24-25 marca).
31 marca po godzinie 16.00 zostanie rozpalone wielkie ognisko, przy którym dzieci będą mogły upiec sobie chleb. Opłaca się przyjść jednak znacznie wcześniej. Wstęp wolny.
24-31 marca – otwarcie sezonu w Späth’sche Baumschulen
Warsztaty zdobienia pisanek, 24-25, 30-31 marca, od 11 do 17; 26-29 marca, od 13 do 17
Dni Ziół, 24-25 marca, sb. 10-18, nd. 11-18
Wielkanocne Ognisko, 31 marca, od 16 do 21
Dojazd: bus 170, 265 (Baumschulenstr./Königsheideweg)
www.spaethsche-baumschulen.de

3. Britzer Garten (Neukölln, Britz). Tradycyjnie w Ogrodzie Britz, w sobotę 31 marca odbędzie się wielkanocne ognisko. Do tego muzyka na żywo (Velvet Cats), a wcześniej atrakcje dla dzieci.
Britzer Garten, Sangerhauser Weg 1, 12349 Berlin
31 marca, 18-21, wstęp 2€ (1€)
Dojazd: bus 181 (Windröschenweg)
www.gruen-berlin.de

4. Trabrennbahn Karlshorst (Lichtenberg, Karlshorst). Na terenie parku przyległego do toru wyścigów konnych w Karlshorst, we wschodniej części miasta również zapłonie ognisko, tym razem w wielkanocną niedzielę. Organizatorzy zapraszają na festyn już od 12, a na ognisko od 17.30.
Trabrennbahn Karlshorst, Treskowallee 129, 10318 Berlin
1 kwietnia, od 12, ognisko 17.30 do 19.30, wstęp wolny
Dojazd: S-bahn S3 (Karlshorst), tramwaj M17, 21, 27, 37 (Treskowallee/Ehrlichstr.)

5. Fennpfuhl (Lichtenberg). Ta impreza organizowana jest co roku przez komunalną spółkę mieszkaniową HOWOGE w niewielkim parku przy stawie Fennpfuhl. Jako, że przez kilka lat mieszkałam w pobliżu, chętnie wychodziłam na grilla, glühwein, ognisko i fajerwerki w wielkanocną sobotę (czasem oglądałam je już z tarasu bloku, bo zaczynały się o 21.50). Na miejscu jest scena z muzyką (raz trafiłam na enerdowską legendę, Dirka Michaelisa z przebojem „Als ich fortging”), wielkanocny jarmark, atrakcje dla dzieci, stoiska z gastronomią. Tuż przed 22 ogromny, jak na osiedlową imprezę pokaz fajerwerków, z płonącym zającem na końcu.
HOWOGE-Osterfeuer, Karl-Lade-Str., 10369 Berlin
31 marca, od 15 do 22 (ognisko po 16), wstęp wolny
Dojazd: tramwaj M8 (Anton-Saefkow-Platz, Roederplatz), M13, 16 (Roederplatz)