Wielkanocne jarmarki w Berlinie 2019

Zapraszają nie tylko w czasie świąt

Wielkanocno-wiosenne jarmarki na dobre wpisały się już w krajobraz miasta, choć ich tradycje są oczywiście znacznie, znacznie krótsze niż ich zimowych odpowiedników. Nie ma też ich tak wiele jak w grudniu, bo zaledwie dwa, do tego kilka imprez towarzyszących, które odbywają się w wielkanocny weekend. Ten, dla Niemców zaczyna się już w piątek (Karfreitag), który jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Warto zatem o tym pamiętać, gdy ma się w planie zakupy. Sklepy pozostaną zamknięte w Wielki Piątek, wielkanocną niedzielę i poniedziałek.

Otwarte będą za to wielkanocne jarmarki i to dłużej niż w same święta. Poniżej przedstawiam dwie propozycje w śródmieściu (na Placu Aleksandra i w zachodniej części miasta) oraz Festyn Kwitnących Drzew w Britz. Na wszystkie te imprezy wstęp jest wolny.

1. Jarmark Wielkanocny na Placu Aleksandra (Ostermarkt auf dem Alexanderplatz)

Okolicznościowe jarmarki na Placu Aleksandra obsługuje stale ta sama firma, więc układ stoisk i atrakcji jest niemal taki sam, niezależnie, czy to Weihnachtsmarkt, Oktoberfest czy właśnie Ostermarkt. Powtarzalność ma swoje zalety, bo co roku organizatorzy starają się uatrakcyjniać ofertę, a niwelować, to co się nie sprawdziło. Jeśli tylko świeci słońce, nawet przy niższych temperaturach, Plac Aleksandra w okresie wielkanocnym jest bardzo miłym i przyjemnym* miejscem na spędzenie godziny czy dwóch. Na stoiskach proponowane są świąteczne ozdoby (pisanki ze strusich jaj, figurki z siana, świąteczne rękodzieło, kulki zapachowe) obok stałych pozycji, jak ubrania czy pamiątki z Berlina. Są również wypieki i słodycze. Gastronomia tradycyjna z przewagą kiełbasek z grilla, pieczarek z patelni czy zapiekanek. Do picia można jeszcze znaleźć glühwein (grzane wino), ale króluje już raczej piwo.

Jarmark Wielkanocny na Placu Aleksandra, 2016 © Joanna Maria Czupryna, Przewodnik po Berlinie

Na jarmarku rozstawieni są też rękodzielnicy jak kowal, garncarz itp. Dla dzieci atrakcje się zmieniają, zazwyczaj są to trampoliny lub dmuchane kule na wodzie. Niezmienne jest za to wielkanocne mini-zoo z kozami, owcami i królikami. Niestety możliwość ich głaskania została już od zeszłego roku ograniczona. Tradycyjnie na Placu Aleksandra gości gospoda, tzw. Party-Haus, nad którego wejściem zawieszone są setki pisanek w kolorowych, wykonanych na szydełku osłonce. Jest również mała scena, a w świąteczne dni należy spodziewać się zająca z upominkami dla najmłodszych.

Mini-zoo na Jarmarku Wielkanocnym na Placu Aleksandra, 2016 © Joanna Maria Czupryna, Przewodnik po Berlinie

Jarmark Wielkanocny na Placu Aleksandra
19 kwietnia – 5 maja 2019

Dojazd
Pociąg: RE1, RE2, RE7, RB14 (Alexanderplatz)
S-Bahn: S5, S7, S75 (Alexanderplatz)
U-Bahn: U2, U5, U8 (Alexanderplatz)
Tramwaj: M4, M5, M6 (S+U Alexanderplatz) M2 (S+U Alexanderplatz/Memhardtstr.)
Bus: 100, 200, M48 (S+U Alexanderplatz), 248 (S+U Alexanderplatz/Grunerstr.)

2. 8. Jarmark Wielkanocny na Breitscheidplatz (7. Ostermarkt auf dem Breitscheidplatz)

Jarmark wokół Kościoła Pamięci Cesarza Wilhelma co roku przyciąga wzrok kolorowymi ozdobami. Są wśród nich ogromne, pomalowane przez dzieci pisanki, nieco kiczowate plastikowe zające i pełne barw kwietniki z krokusami i żonkilami. Stoiska, karuzela, gastronomia, jak to na jarmarku. Przyjemne miejsce, by usiąść na chwilę i coś przekąsić podczas zwiedzania. Warto przy tym zajrzeć do foyer pobliskiego Europa Center, gdzie zazwyczaj są kolejne dekoracji i atrakcje dla dzieci. W świąteczne dni na jarmarku można spotkać wielkiego zająca z upominkami i czekoladowymi jajkami.

Jedna z bram na Jarmarku Wielkanocnym na Breitscheidtplatz w Berlinie, 2016 © Joanna Maria Czupryna
Kolorowe pisanki na Jarmarku Wielkanocnym na Breitscheidtplatz w Berlinie, 2016 © Joanna Maria Czupryna

8. Jarmark Wielkanocny na Breitscheidplatz
12 – 28 kwietnia 2019
codz. 11-21, w pt., sb., nd. do 22

Dojazd
S-Bahn: S5, S7, S75 (Zoologischer Garten)
U-Bahn: U2, U9 (Zoologischer Garten)
Bus: M19, M29, M46, X9, X10, X34, 100, 109, 110, 145, 200, 204, 245 (S+U Zoologischer Garten)

3. 64. Britzer Baumblüte (64. Festyn Kwitnienia Drzew w Britz)

Britz to dzisiaj część berlińskiego okręgu Neukölln, który w granicach miasta znalazł się w 1920 roku. Jego początki, jako wsi i majątku rycerskiego sięgają jednak czasów średniowiecznych, zbliżonych datą do powstania samego Berlina (pierwsza połowa XIII wieku). Pozostałością po tym okresie jest między innymi kościół Britz z polnego kamienia (XIII wiek), oraz wspomniany majątek z pałacem. Jego budowle powstały jednakże nieco później w miejsce zniszczonych pożarem. Dlatego wyprawa na festyn, oddalony nieco od centrum, opłaca się ze względu na otaczające go zabytki i ciekawostki i może zająć nawet cały dzień.
Kwitnące drzewa w nazwie festynu to japońskie wiśnie posadzone wzdłuż Parchimer Allee, ale jeśli Wielkanoc przypada dość wcześnie, to raczej nie można ich jeszcze podziwiać w pełnej krasie. Festyn to głównie aleja obstawiona z obu stron ciężarówkami z gastronomią, grami loteryjnymi i karuzelami. Jest przyjemnie (i taniej niż w śródmieściu) i warto spędzić tu kilka chwil, jeśli jesteśmy z dziećmi lub w Berlinie „widzieliśmy już wszystko”.

Atutem miejsca jest pobliski majątek Britz, który uczyniłabym głównym celem wyprawy, a festyn niejako przy okazji. Można tu obejrzeć zwierzęta gospodarskie, maszyny rolnicze, powozy, kolorowe ptactwo. Tutaj znajduje się również Muzeum okręgu Neukölln (wstęp bezpłatny), oraz pałac Britz, ciekawie prezentujący kulturę mieszkania wyższych sfer na przełomie XIX i XX wieku (wstęp 3€/2€, wt-nd. 11-18). Niedaleko można też obejrzeć przykład modernistycznej architektury, osiedle Großsiedlung Britz ze słynnym budynkiem w kształcie podkowy (Hufeisensiedlung). Był to jeden z pierwszych projektów socjalnego budownictwa w Berlinie, powstały w latach międzywojennych wg projektu Bruna Tauta i Martina Wagnera. Od 2008 roku, wraz z kilkoma innymi osiedlami, znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Britzer Baumblüte Berlin, Joanna Maria Czupryna, przewodnik po Berlinie
Wielki Zając pozdrawia gości w Britz, 2016 © Joanna Maria Czupryna
Britzer Baumblüte Berlin, Joanna Maria Czupryna, Przewodnik po Berlinie
Festyn Kwitnienia Drzew w Britz, 2016 © Joanna Maria Czupryna
Gutshof Britz w Berlinie, Joanna Czupryna, Przewodnik po Berlinie
Zwierzęta w Majątku Britz, 2016 © Joanna Maria Czupryna

65. Festyn Kwitnienia Drzew w Britz
5 – 22 kwietnia 2019
codz. 14-22, niedziela i święta od 12

Dojazd
U-Bahn: U7 (Parchimer Allee)
Bus: M46 (Paster-Behrens-Str.)

* jak przy większości masowych imprez w dużych miastach należy zachować zwyczajową ostrożność, nie pozostawiać swoich rzeczy bez nadzoru, zamykać torby, itp.

Więcej na podobny temat?