Plac Aleksandra jest miejscem spotkań przez cały rok. Turyści, nocujący we wschodnich dzielnicach, często od niego zaczynają zwiedzanie miasta. Dlatego też nie należy się dziwić, że w przedświątecznym okresie jest tu sporo ludzi. Dogodne położenie przy jednym z największych węzłów komunikacyjnych Berlina zachęca przejezdnych do krótkiej przerwy na kolorowo oświetlonym placu. W piątkowe i sobotnie wieczory jest tu naprawdę tłoczno. Jest również nieznacznie drożej niż na innych jarmarkach.

Świąteczne akcenty

Największą uwagę zwraca jasno podświetlona i stylizowana na historyczną karuzela dla dzieci. Tuż obok stoi największa świąteczna piramida w Europie, której parter i pierwsze piętro jest jednocześnie barem. Lodowisko, tor do curlingu, gospoda Partyhaus vom Nikolaus i ponad 100 wystawców uatrakcyjnią czas wszystkim, którzy zdecydują się na docenienie zimowego oblicza zazwyczaj pustawego Placu Aleksandra.

A co na stoiskach?

Oferta handlarzy jest tylko częściowo świąteczna i tradycyjna. Są przeróżne egzotyczne wyroby z drewna, sporo biżuterii, berlińskie pamiątki i ubrania. Mimo to jest duża szansa na złapanie sympatycznego drobiazgu, jako dodatku do głównego prezentu. Osobiście tutaj zawsze wybieram drewniane kulki zapachowe (działają obłędnie). Lubię też landrynki o różnych smakach.

Uwagę zwraca ładny pawilon w kształcie tradycyjnego łuku z bogatą, ale dosyć drogą ofertą drewnianych wyrobów z Rudaw. Dziadki do orzechów, figurki palaczy, piramidy czy łuki na świeczki są kunsztownie wykonane i obok tradycyjnych pojawiają się też współczesne motywy. Podobnie jest w pobliskim pawilonie z bombkami z Lauscha. Zdobione brokatem kule i szyszki sąsiadują z elektrycznymi gitarami i samolotami.

Jedzenia na stoiskach pod dostatkiem, ale propozycje mało wyszukane.

By wspomnienia były wyjątkowe, na tym jarmarku można uzupełnić je o:

  • grzane wino i tradycyjną kiełbaskę w barze „Pod Piramidą”
  • wizytę w pawilonie z bombkami z Lauscha. Tradycja i kunszt, za które warto zapłacić nieco wyższą cenę

Terminy:

  • lodowisko i Partyhaus otwarte do 1 stycznia 2018

Moim zdaniem:
Gastronomia: **/***
Atrakcje dla dzieci: */***
Świąteczny asortyment: */***
Program na scenie: brak sceny
Uwaga na kieszonkowców!

Alexanderplatz, 10178 Berlin-Mitte
Otwarty: 26 listopada – 26 grudnia 2018
codz. 10.00-22.00, 24 grudnia 10.00-16.00