Online: 5

Wszystko co potrzeba, aby Twój wyjazd był udany!

plac poczdamski (top10)

Plac Poczdamski to najlepsze miejsce w Berlinie, by obejrzeć sobie nowoczesną architekturę z fantazyjnymi formami i śladami z przeszłości. Najbardziej zdumiewające są jednak porównania, jak Plac Poczdamski wyglądał w latach 20. ubiegłego wieku, następnie przedzielony murem, gdy po wojnie znalazł się na granicy trzech sektorów, oraz w zupełnie nowym wydaniu na przełomie tysiącleci.

Ponowna zabudowa placu była w latach 90. XX wieku jednym z największych śródmiejskich projektów w Europie, do realizacji którego zaproszono światowej rangi architektów. Na niewielkiej przestrzeni powstały cztery nowoczesne kompleksy złożone z biurowców, hoteli, apartamentów, lokali gastronomicznych i rozrywkowych. Jest co oglądać i zwiedzać, zarówno za dnia, jak i po zapadnięciu zmierzchu.

Ciekawostka: po upadku muru berlińskiego, w czerwcu 1990 roku na Placu Poczdamskim odbył się słynny koncert The Wall pod kierownictwem Rogera Watersa, w którym wzięli udział między innymi: Cyndi Lauper, Sinéad O'Connor, Joni Mitchell, Jerry Hall, Bryan Adams, Scorpions i Van Morrison. Ze względu na swoje położenie był to jedyny w historii koncert, którego scena stanęła jednocześnie w dwóch krajach. Liczbę przybyłych na to wydarzenie oszacowano na 300 tys. Fragmenty koncertu można obejrzeć, m.in. na YouTube.

Porada Berlimix.net: warto zajrzeć na forum Sony Center po zmierzchu, kiedy to efektowny dach w kształcie ściętego stożka mieni się różnymi kolorami, imitując zmieniające się pory doby, dzień i noc.
 
potsdamer platz

Aktualizacja:  31.01.2017
Copyright © 2005-2017 by Viator Polonicus   |  Polityka Prywatności i Wyłączenie Odpowiedzialności
 
stat4u