Online: 5

Wszystko co potrzeba, aby Twój wyjazd był udany!

muzeum pergamonu (top10)

To zadziwiające, ale na słowo Pergamon wszyscy odpowiadają automatycznie: Berlin! Słynnego ołtarza trudno bowiem obecnie szukać wśród starożytnych ruin ponad miastem Bergama w Turcji. Jego fragmenty, przesyłane pod koniec XIX w. przez niemieckich archeologów, były mozolnie składane w Berlinie, niczym antyczne puzzle. Budynek muzeum został przebudowany specjalnie pod wymiary ołtarza, by możliwie jak najwierniej zaprezentować wspaniałości starożytnej architektury.

Bardziej uważni odwiedzający zorientują się, że poza Starożytnymi Zbiorami w gmachu znajdują się jeszcze dwie inne placówki: Muzeum Przedniej Azji oraz Muzeum Sztuki Islamskiej. W tym pierwszym największą uwagę przykuwa Brama Boginii Isztar i odtworzona droga procesyjna z Babilonu, w drugim warto dotrzeć do fasady pustynnego pałacu Mschatta oraz bogato zdobionych ścian Pokoju z Aleppo.

Ciekawostka: kto aktualnie nie może wybrać się do Muzeum Pergamonu, a chciałby obejrzeć z detalami wybrane dzieła sztuki, może to uczynić wirtualnie poprzez Projekt Google Art. Wystarczy kliknąć na ten link, by obejrzeć 59 eksponatów, w tym ołtarz pergamoński.

Porada Berlimix.net: kto jednak szykuje się, by osobiście obejrzeć te wspaniałości, powinien uzbroić się w cierpliwość. Jesienią 2014 roku część Muzeum Pergamonu (m.in. ołtarz) została zamknięta. Powodem są prace budowlane przy realizacji "Promenady Archeologicznej". Będzie to ścieżka łącząca zbiory Starego i Nowego Muzeum, Muzeum Pergamonu oraz Muzeum im. Bodego. Ponowne otwarcie zaplanowano na 2019/2020 rok.
 
Zobacz również:
Historia, ciekawostki, informacje praktyczne o Muzeum Pergamonu
Galeria zdjęć Wyspy Muzeów
 

Aktualizacja:  31.01.2017
Copyright © 2005-2017 by Viator Polonicus   |  Polityka Prywatności i Wyłączenie Odpowiedzialności
 
stat4u