Online: 5

Wszystko co potrzeba, aby Twój wyjazd był udany!

katedra berlińska (top10)

Koło Katedry Berlińskiej nie da się przejść obojętnie. Ta monumentalna budowla z ogromną kopułą (116 m) zwraca na siebie uwagę. Jej bogato zdobione fasady są dokonale wyeksponowane na plac Lustgarten oraz od strony Szprewy. Jest to największa świątynia w Berlinie, a rozmiary i przepych wnętrz tłumaczy dawna funkcja - kościoła rodziny panującej. Do dzisiaj w jej podziemiach można oglądać sarkofagi Hohenzollernów, których ilość czyni berlińską kryptę największym rodzinnym grobowcem w Europie.

Ciekawostki: od listopada 2012 roku katedrą "opiekuje się" architekt Charlotte Hopf, pierwsza kobieta na tym stanowisku w historii berlińskiej katedry (Dombaumeister, dosł. mistrz budowlany katedry). Pani Hopf w chwili objęcia tej funkcji liczyła sobie 34 lata, co czyni ją również najmłodszą pośród jej poprzedników. Jej plany to przede wszystkim zachowanie świetności zabytku, by mógł jak najdłużej służyć przyszłym pokoleniom.

Katedra Berlińska to zwyczajowa nazwa, ponieważ nie jest to siedziba ewangelickiego biskupa (tytułu biskupa zaczęto używać dopiero w 1933 roku). Funkcję katedry pełni Kościół Mariacki (Marienkirche). Biskup odprawia jednakże nabożeństwa w obu świątyniach oraz dodatkowo w Kościele Pamięci (Gedächtnisskirche) w zachodniej części Berlina.

Porada Berlimix.net: po zakupie biletu najlepiej wybrać następującą kolejność: kościół główny, kościół chrztów i ślubów, kopuła a po drodze loża dla dyplomatów i urzędników, widok z kopuły, zejście na dół i po drodze Muzeum Katedralne, krypta Hohenzollernów, sklep z pamiątkami i kawiarnia, wyjście.
 
Zobacz również:
Historia, ciekawostki, informacje na temat Katedry Berlińskiej
 
katedra berlinska

Aktualizacja:  31.01.2017
Copyright © 2005-2017 by Viator Polonicus   |  Polityka Prywatności i Wyłączenie Odpowiedzialności
 
stat4u