Online: 2

Wszystko co potrzeba, aby Twój wyjazd był udany!

Plac Aleksandra (Alexanderplatz)

Plac Aleksandra (Alexanderplatz)
Adres: Alexanderplatz, 10178 Berlin-Mitte

Dzisiejsze oblicze śródmieścia Berlina to przede wszystkim wynik powojennej odbudowy miasta, skorygowanej nowymi inwestycjami po zjednoczeniu Niemiec. Nie inaczej jest na Placu Aleksandra, gdzie zmiany te są szczególnie widoczne, jeśli tylko ma się do porównania przedwojenną widokówkę
Plac Aleksandra na początku XX wieku, po lewej w głębi wieża Ratusza Berlińskiego,
widać również wiadukt i halę dworca kolejowego, a po prawej stronie na placu statua Beroliny
- kobiecej alegorii miasta. Archiwum własne.
.

Jeszcze w XVII w. wokół placu, jako rozwidlenia dróg tuż za bramą miejską, rozpościerały się pola uprawne. Później handlowano tu wełną i bydłem (stąd zwyczajowa nazwa Ochsenplatz - Plac Wołowy), a miejsce to często wykorzystywano do ćwiczeń wojskowych. Dopiero wraz z budową linii kolei miejskiej w 1882 r. plac przeistoczył się w największy węzeł komunikacyjny wschodniej części Berlina. Przecinały się tu trasy tramwajowe, omnibusów, metra, kolei regionalnych i dalekobieżnych. W latach 20. ubiegłego wieku literacki pomnik temu miejscu wystawił Alfred Döblin ze swoją najsłynniejszą powieścią "Berlin Alexanderplatz".

Plac Aleksandra zawdzięcza swoją nazwę carowi Rosji, Aleksandrowi I, który gościł z wizytą w Berlinie w 1805 r. Plac był również jednym z punktów zapalnych podczas rewolucji w marcu 1848 r., kiedy doszło tutaj do krwawych walk na barykadach. W 1918/1919 r. z kolei do starć policji i robotników, a 4 listopada 1989 r. demonstrowało tu 500 tys. ludzi, domagając się nowych, demokratycznych wyborów w NRD.
Nieprzypadkowo wystawa "Pokojowa Rewolucja 1989/1990" była udostępniona do zwiedzania właśnie na Placu Aleksandra w latach 2009/2010.

Bombardowania w czasie II wojny światowej zamieniły Alex'a w pole gruzu. W latach 60-tych ubiegłego wieku wschodnioberliński magistrat próbował nadać temu miejscu nowy, stołeczny blask poprzez budowę kilku wieżowców (Dom Nauczyciela
Wzniesiony w latach 1962-64 Dom Nauczyciela (Haus des Lehrers) był miejscem kształcenia pedagogów.
, Dom Podróży
W Domu Podróży (Haus des Reisens, 1971) znajdowała się główna dyrekcja Niemieckich Biur Podróży (NRD) oraz biuro linii lotniczych Interflug.
czy Dom Elektrotechniki
W tym wielkim gmachu (Haus der Elektroindustrie) do 1990 roku znajdowało się enerdowskie Ministerstwo Elektrotechniki i Elektroniki. Obecnie zajmowany jest przez banki, towarzystwa ubezpieczeniowe, drobne punkty usługowe i sklepy.
).

Ruch samochodowy puszczono naokoło, a plac został zamieniony na deptak. Z czasów przedwojennych zachowały się jedynie (częściowo odbudowane) dwa ośmiopiętrowe biurowce Berolinahaus i Alexanderhaus (1928-31), wzniesione przez architekta Petera Behrensa w stylu "Nowej Rzeczywistości". W ich pobliżu, do 1944 r., stał ulubiony przez mieszkańców miasta posąg Beroliny, który ostatecznie został przetopiony na potrzeby wojenne. Dzisiaj można tu zobaczyć 10-metrowy Zegar Urania
Weltzeituhr, wskazujący czas we "wszystkich" stolicach na świecie. Na górze model Układu Słonecznego, który obraca się o 360° w ciągu jednej minuty.
, pokazujący aktualny czas w ponad 140 miastach na świecie (1969). Po północnej stronie wznosi się Hotel Park Inn
W bezwietrzne dni można często zobaczyć śmiałków skaczących z dachu hotelu (free base jumping).
(1967-70), najwyższy budynek w Berlinie (125 m).

W 1993 r. architekt Hans Kollhoff przedłożył nieaktualne już plany przebudowy placu i wzniesienia 12 wieżowców o wysokości powyżej 150 m. Wyburzone miałyby zostać socjalistyczne gmachy (również te uznane za zabytki) oraz Fontanna Przyjaźni (1969) pośrodku placu. W ramach tego planu została przebudowana fasada galerii handlowej "Kaufhof"
(2004-2006), która stylem nawiązuje do lat międzywojennych. Kolejne, niedawno wzniesione, dwa centra handlowe, "Alexa"
i "die mitte"
, tworzą mekkę dla fanów zakupowych szaleństw.

Dojazd
Pociąg: RE1, RE2, RE7, RB14 (Alexanderplatz)
S-Bahn: S5, S7, S75 (Alexanderplatz)
U-Bahn: U2, U5, U8 (Alexanderplatz)
Tramwaj: M4, M5, M6 (S+U Alexanderplatz) M2 (S+U Alexanderplatz/Memhardtstr.)
Bus: 100, 200, M48 (S+U Alexanderplatz), 248 (S+U Alexanderplatz/Grunerstr.)
 
Zobacz położenie Placu Aleksandra na mapie Google.
 
To może Cię również zainteresować:
Kalendarz większych imprez odbywających się na Placu Aleksandra
Galeria zdjęć Alexanderplatz
Zegar Czasu na Świecie (Weltzeituhr)
 
Krótki film, nakręcony przez Berlimix.net podczas Oktoberfest. Muzyka, muzyka, muzyka...

 
Spacer po Placu Aleksandra

Źródła:
Gernot Jochheim, Der Berliner Alexanderplatz, Ch. Links, Berlin 2006
Pysall Hans-Joachim, Das Alexanderhaus-Der Alexanderplatz, Jovis, Berlin 1998

Aktualizacja:  31.01.2017
Copyright © 2005-2017 by Viator Polonicus   |  Polityka Prywatności i Wyłączenie Odpowiedzialności
 
stat4u