Online: 4

Wszystko co potrzeba, aby Twój wyjazd był udany!

Powierzchnia Berlina

Powierzchnia Berlina wynosi 892 km².
Długość granic wynosi 245 km.
Rozciągłość w kierunku wschód-zachód to 45 km,
a północ-południe 38 km.

Wykorzystanie powierzchni (2011):

zabudowania42%
lasy18%
drogi15%
tereny rekreacyjne12%
wody7%
tereny rolnicze4%
pozostałe2%


Ciekawostki

W XIII w. Berlin liczył sobie niecały kilometr kwadratowy powierzchni (0,7 km²). Oznacza to, że do dzisiejszych czasów powiększył swój obszar 1200-krotnie.

Rozwój terytorialny dzisiejszej stolicy Niemiec następował nie systematycznie, a bardziej w wyniku dołączania za jednym zamachem nowych obszarów o znacznej powierzchni. W 1709 roku pięć miast (Berlin, Cölln, Friedrichswerder, Dorotheenstadt, Friedrichstadt) zostało połączonych w jedną rezydencję królewską Berlin o łącznej powierzchni 6,2 km². W XIX wieku nastąpiło kolejne powiększenie terytorialne do 60km² przez przyłączenie przedmieść berlińskich. Ale największe znaczenie miała reforma administracyjna przeprowadzona w 1920 roku, kiedy do Berlina przyłączono 7 miast, 59 gmin wiejskich i 27 dóbr ziemskich. Powierzchnia wzrosła tym samym do 878 km². Po wojnie we wschodniej części wybudowano nowe osiedla bloków Marzahn (1979) i Hellersdorf (1986) oraz przyłączono część Ahrensfelde i Hönow. Tak Berlin doszedł do swojej obecnej powierzchni 892 km².

Przyłączenie siedmiu miast do Berlina w 1920 roku do dzisiaj ma swoje konsekwencje. Dzięki temu stolica Niemiec może zaprezentować różnorodne oblicza nie tylko turystom, ale także potencjalnym przyszłym mieszkańcom. Każda z dzielnic ma swój własny charakter, punkt ciężkości i społeczne uwarunkowania. Odmienność ta z kolei staje się często powodem wyboru mieszkania czy hotelu. Czego innego szuka bowiem turysta decydując się na nocleg w gwarnym Friedrichshain czy ten który wybiera idylliczne Wannsee.


przewodnik po berlinie powierzchnia

Köpenick, dawna osada słowiańska, a dzisiaj dzielnica Berlina, to jakby miasto w mieście z własnym ratuszem i centrum. Jeśli nie ma takiej potrzeby mieszkańcy całymi miesiącami mogą nie odwiedzać śródmieścia Berlina.

Aktualizacja:  31.01.2017
Copyright © 2005-2017 by Viator Polonicus   |  Polityka Prywatności i Wyłączenie Odpowiedzialności
 
stat4u