Lotnisko Schönefeld (SFX) było głównym portem Niemieckiej Republiki Demokratycznej. Obecnie trwają prace nad otwarciem nowego terminalu, położonego na południe od obecnego. W w porównaniu z lotniskami we Frankfurcie czy Paryżu po otwarciu będzie to jednak wciąż lotnisko drugiego rzędu. Berlin-Brandenburg Airport (BER) ma odprawiać pasażerów od 2021 roku (dane na grudzień 2017).

Schönefeld położony jest poza granicami Berlina, na południowy wschód od centrum, w odległości 22 km (licząc od Bramy Brandenburskiej). Ma cztery, połączone ze sobą, terminale (A-D). Większość samolotów odprawiana jest w terminalu A (na górnym poziomie). Terminal B służy pasażerom tanich linii lotniczych Easy Jet (a zatem m.in. w kierunku Irlandii i Wielkiej Brytanii). Niewielki terminal C przystosowany jest do odpraw, gdzie kontrola jest bardziej szczegółowa (np. w kierunku Izraela), natomiast pasażerowie Germanwings i SunExpress odprawiani są w terminalu D. Plan całego kompleksu można zobaczyć tutaj.

Przystanki autobusowe oraz postój taksówek znajduje się przed wejściem do terminalu A. Do stacji kolejki miejskiej S-Bahn oraz regionalnych kolei należy przejść ok. 400 metrów zadaszonym łącznikiem (zobacz plan). W tunelu stacji znajdują się automaty z biletami. Informacja BVG i automaty, a także punkt informacji turystycznej są również na parterze terminalu A (lepiej z nich skorzystać  zaoszczędzi Wam to mnóstwo czasu!   w tunelu stacji są często długie kolejki zdezorientowanych obcokrajowców).

Parkingi dla samochodów są płatne. Wyjątkiem jest parking nr 2 (P2) przed głównym budynkiem lotniska, gdzie można się zatrzymać do 5 minut bez opłat. Autobusy powinny kierować się na parking (P3), gdzie do 15 min. mogą stać bezpłatnie (godzina 3 €). Istnieje możliwość rezerwacji miejsca parkingowego. Przystanki autobusów liniowych (Polski Bus i inne), są w odległości kilkudziesięciu kroków od wyjścia z terminalu A i B.

Informacja lotniskowa: +49 30 60911150
Dane dla systemów nawigacyjnych:
Airport Schoenefeld
12529 Berlin, Mittelstraße / Am Seegraben / B96a
Strona www: www.berlin-airport.de

Mapa z zaznaczonymi lotniskami i dworcami w Berlinie