Berlin ma doskonale rozwiniętą sieć komunikacji miejskiej, co w połączeniu z wygodnym systemem sprzedaży biletów i atrakcyjnymi taryfami, zachęca do korzystania ze środków transportu publicznego. Dzięki współpracy BVG (Berliński Zakład Komunikacji) i Deutsche Bahn (Niemieckie Koleje), którym podlega kolej miejska (S-Bahn) zakupione bilety są ważne we wszystkich środkach publicznego transportu: kolei regionalnej, kolejce miejskiej, metrze, autobusach, tramwajach oraz na promach.

W wagonach S- i U-Bahn znajdują się schematy połączeń szynowych komunikacji miejskiej a na stacjach i zadaszonych przystankach: przejrzyste plany miasta wydane przez BVG.

Bilety nabywa się w punktach oznaczonych logiem BVG, w automatach rozmieszczonych na lotniskach, dworcach kolejowych i stacjach metra. Dodatkowo u kierowcy autobusu, obsługi promu oraz w automatach we wszystkich tramwajach i na niektórych promach.

Kolej regionalna (Deutsche Bahn RE i RB)

W Berlinie jest kilkanaście stacji kolejowych, na których zatrzymują się regionalne pociągi (RegionalExpress, skrót: RE, RegionalBahn, skrót: RB). To dobra alternatywa dla rozkładu jazdy kolejki miejskiej (S-Bahn), zwłaszcza jeśli chcemy pokonać większe odległości lub udać się do Poczdamu, Oranienburga czy na lotnisko Schönefeld.

Kolejka miejska (S-Bahn)

Skrót S-Bahn pochodzi od słowa Stadtbahn (kolejka miejska), ale czasem tłumaczy się również Schnellbahn (szybka kolej) lub Schnellstadtbahn (szybka kolejka miejska). S-Bahn podlega Niemieckim Kolejom (Deutsche Bahn) i w całych Niemczech ma jednakowy symbol: biała litera S na zielonym, okrągłym tle. W ten sposób oznaczone są stacje kolejki oraz punkty obsługi klientów. Berlińskie wagony S-Bahn są żółto-czerwone.

Stolica Niemiec ma 15 linii, którymi w szybki i wygodny sposób można dotrzeć do podmiejskich miejscowości, m.in. Poczdamu, Erkner, czy Schönefeld. Tzw. Ring (Pierścień) wokół śródmieścia obsługują dwie linie okrężne S41 i S42 – na stacjach ringu należy zwrócić uwagę, w którą stronę chce się jechać. Miejsca przecięcia Ringu z liniami północ-południe i wschód-zachód to skrzyżowania nazwane od głównych kierunków świata (Westkreuz, Südkreuz itd.). Warto wiedzieć, że na wszystkich stacjach trasy wschód-zachód od stacji Westkreuz do Ostkreuz zatrzymują się S-Bahny S3, S5, S7, S75, S9 (m.in. Zoologischer Garten, Hauptbahnhof, Friedrichstraße, Alexanderplatz, Ostbahnhof).

Z powodów technicznych przebieg tras i częstotliwość kursowania kolejki miejskiej czasem się zmienia. Aktualne informacje można uzyskać tutaj (niem.).

Metro (U-Bahn)

Pierwsza linia berlińskiego metra została otwarta w 1902 r. Dzisiaj jest ich 9, a planowane są kolejne, natomiast te istniejące są w rozbudowie. Przykładem może być otwarta w 2008 r. linia U55 (tzw. „linia kanclerska”) od głównego dworca kolejowego poprzez dzielnicę rządową do Bramy Brandenburskiej. Jest ona odosobnionym fragmentem istniejącej już linii U5, z którą uzyska połączenie w niedalekiej przyszłości.

Stacje U-Bahn (Untergrundbahn, kolejka podziemna) są oznaczone białą literą U na niebieskim tle. Tylko jedna linia (U7) przebiega całkowicie pod ziemią, jest ona również najdłuższą z berlińskich tras – 32 km.

W ciągu dnia, metro kursuje z częstotliwością 4-6 min., rano i wieczorem co 5-10 min. W nocy (pn.-pt.) pomiędzy 0:30 a 4:30 jest przerwa. Kursują wówczas autobusy oznaczone literą N i numerem linii metra (poza nr 4, co pół godziny). Zatrzymują się przy wszystkich planowych stacjach metra, oczywiście na powierzchni.

Autobusy (Bus, Metrobus)

Berlińska sieć połączeń autobusowych jest największa w Niemczech. BVG zarządza ponad 1300 pojazdami, które dziennie pokonują ok. 300 tys. kilometrów. Oznaczenia 153 linii autobusowych są dwu- lub trzycyfrowe. Standardowe linie mają trzycyfrowy numer bez litery i jeżdżą co 10-20 min. w ciągu dnia.

Litera M przed cyfrą (np. M85) oznacza metrobus. Niczym nie różni się od zwykłego autobusu, jednak ich trasy są dłuższe, często prowadzą przez kilka dzielnic. Początkowe i końcowe przystanki zlokalizowane są przy stacjach metra i S-bahn, a przebieg linii (łącznie 17) ma w założeniu uzupełniać ofertę pojazdów szynowych. Metrobusy jeżdżą przez całą dobę, w dzień co 10 min., w nocy co 30 min.

Autobusy kursujące nocą oznaczone są literą N. Łącznie jest 45 linii i są to trasy metra (np. po trasie U6 jeździ autobus N6 itp.) oraz metrobusów.

Litera X (np. X9) to oznaczenie linii ekspresowej. Jest ich 13, a autobusy takiej linii zatrzymują się jedynie na wybranych przystankach. Na planach BVG przystanki te są oznaczone literą X. Do skorzystania z nich uprawnia ważny bilet komunikacji miejskiej (nie ma specjalnych, ani podwójnych dopłat).

Linia dowożąca pasażerów na lotnisko Tegel (Dworzec Główny (Hauptbahnhof) – Tegel) ma oznaczenie TXL. By skorzystać z tego szybkiego połączenia wystarczy ważny bilet komunikacji miejskiej na strefę AB. Nie jest to ekspresowa linia w powyżej przedstawionym znaczeniu.

W Berlinie przyjęte jest, że wsiada się przednimi drzwiami i pokazuje kierowcy bilet/dokument uprawniający do przejazdu. Przed żądanym przystankiem naciska się przycisk STOP, gdyż jeśli nie będzie chętnych wsiadających autobus pojedzie dalej bez zatrzymywania się. Nazwa najbliższego przestanku podawana jest na tablicach świetlnych wewnątrz pojazdu, dodatkowo odczytywana przez lektorkę. Przy drzwiach należy uważać na oznaczenia żółtych stref na podłodze. Nie powinno się w nich przebywać, gdy kierowca chce zamknąć drzwi (fotokomórka). Jeśli ktoś stoi w tej strefie, kierowca przez mikrofon nawołuje do jej opuszczenia, oczywiście po niemiecku.

Tramwaj (Tram, Metrotram, Straßenbahn)

Berlin posiada najstarszą i jedną z największych sieci tramwajowych na świecie. Tutaj również w 1881 r. ulicami Lichterfelde przejechał pierwszy elektryczny tramwaj. Do 1967 roku zlikwidowano wszystkie linie w Berlinie Zachodnim. Dzisiaj tramwajami jeździ się głównie po wschodniej części miasta, jedynie dwie linie kończą swoją trasę w dzielnicy Wedding (dawnym sektorze francuskim) oraz jedną linię przedłużono do głównego dworca kolejowego w dawnej strefie granicznej.

Podobnie jak autobusy sieć jest podzielona na zwykłe tramwaje (13 linii) i metrotramwaje (9 linii z literą M przed numerem). W tramwajach znajdują się automaty z biletami (zakupiony bilet jest od razu ważny bez potrzeby kasowania, automaty przyjmują jedynie monety).

Prom (Fähre)

W Berlinie na bilety komunikacji miejskiej można również korzystać z oferty 5 linii promowych, oznaczonych białą literą F na niebieskim, okrągłym tle. Trzy z nich (F10, F11, F12) są całoroczne, pozostałe funkcjonują od kwietnia do października.

Największą popularnością cieszy się linia F10 z Wannsee do Alt Kladow, z której rocznie korzysta 150 tys. pasażerów. Rejs przez jezioro Großer Wannsee trwa około 15 min. Najstarszą linią, uruchomioną w 1896 r., jest trasa Wilhelmstrand – Baumschulenweg.