Dla tych, dla których Berlin jest tylko miastem przesiadkowym, krótki przewodnik, jak najlepiej dostać się środkami komunikacji miejskiej na berlińskie lotniska. Po zamknięciu historycznego lotniska Tempelhof (31.10.2008) podróżującym pozostały dwa: Tegel (TXL) i Schönefeld (SXF).

Port lotniczy Schönefeld

Na lotnisko Schönefeld najlepiej dojechać kolejką miejską (S-Bahn) nr S9 i S45 lub regionalnym pociągiem, najczęściej z symbolem Airport Express Schönefeld (RE7, RB14, RB22). Podróż S-Bahnem z z dworca głównego (Hauptbahnhof) trwa ok. 45 minut, z Ostbahnhof 35 minut (z przesiadką na Ostkreuz); pociągiem analogicznie 28 i 17 minut (RE7, RB14). Połączenie RB22 to linia ze stacji Friedrichstraße, przez Dworzec Główny (Hauptbahnhof), Zoologischer Garten, Wannsee, Griebnitzsee, Potsdam – w praktyce, wsiadając w Berlinie raczej nieopłacalna, gdyż jedzie się okrężną trasą przez Poczdam. Kolejki S-Bahn jeżdżą co 10-20 minut, pociągi regionalne co godzinę. Chcąc dotrzeć na lotnisko z Centralnego Dworca Autobusowego (ZOB) należy wsiąść na stacji Kaiserdamm do metra numer 2 (U-bahn, kierunek Pankow) i na stacji Zoologischer Garten przesiąść się na którykolwiek S-Bahn w kierunku Ostkreuz lub wspomniane wyżej pociągi (RE7, RB14). Łączny czas przejazdu wynosi około godziny.

Uwaga: po 10 grudnia 2017 roku będzie obowiązywać nowy rozkład jazdy. Przewiduje on bezpośrednie połączenie śródmieścia Berlina i lotniska Schönefeld. Pociągi linii numer 9 (S9) będą zatrzymywać się m.in. na stacjach Zoologischer Garten, Hauptbahnhof, Friedrichstraße, Akexanderplatz, Ostbahnhof. Tym samym skróci się czas przejazdu kolejką miejską. 

Pojedynczy bilet kosztuje 3,4 € (Einzelfahrschein ABC) i jest ważny przez dwie godziny (droga powrotna lub okrężna wykluczona). Bilety kupuje się w automatach na stacji U-Bahn lub S-Bahn, obsługa w języku polskim. Z stacji Flughafen Berlin-Schönefeld do terminali prowadzi 400-metrowy, zadaszony łącznik (5 minut drogi). Autobusy X7, 164 i 171 zatrzymują się tuż przed wejściem do hal. Są również linie nocne. O połączeniach w nocy, godzinach kursowania S-Bahn i pociągów regionalnych najlepiej zajrzeć tutaj.

Port Lotniczy Tegel

Lotnisko Tegel, które jest przeznaczone do zamknięcia, niestety nie ma połączeń          szynowych. Chcąc się dostać z centrum, najlepiej wybrać autobus oznaczony symbolem TXL. Zatrzymuje się on między innymi przy Placu Aleksandra oraz głównym dworcu kolejowym (Hauptbahnhof). Czas przejazdu od dworca na lotnisko – 20 minut (trzeba wziąć rezerwę czasową na korki i światła). Na to lotnisko docierają jedynie autobusy X9, 109, 128 i wspomniany TXL. Z dworca autobusowego ZOB najlepiej podjechać metrobusem nr 49 do Zoologischer Garten, a stamtąd autobusem X9 (około 40 minut razem). Cena pojedynczego biletu na strefę AB – 2,80 €.

Zobacz ile kosztują taksówki z centrum na lotniska.