Festiwal Świateł w Berlinie (Festival of Lights Berlin) 2018

Nocne Iluminacje
Festiwal Świateł to jedna z najbardziej widowiskowych imprez w stolicy Niemiec. Odbywa się zwykle w połowie października i trwa przez kilkanaście dni. Jeśli wieczory nie są jeszcze zbyt chłodne, spacer pośród pięknie podświetlonych drzew i zabytków Alei pod Lipami poprzez Bramę Brandenburską i na Plac Poczdamski, można zaliczyć do jednej z największych atrakcji Berlina w ciągu roku.

W 2013 roku powstało stowarzyszenie, grupujące tych artystów, firmy i sponsorów, którzy zdystansowali się do coraz bardziej komercyjnego wydania festiwalu. Zaczynające się wcześniej iluminacje pod hasłem „Berlin Leuchtet” mają przywrócić pierwotny charakter imprezy sprzed dziesięciu lat. Więcej informacji na dole strony.

Kolejna edycja: 5-14 października 2018

Co, gdzie, jak i dlaczego?
Festiwal Świateł odbędzie się już po raz trzynasty. Finansowany jest dzięki sponsorom i prywatnej inicjatywie. W zależności ile środków uda się zebrać, oświetlenie danego roku jest mniej lub bardziej imponujące i różnorodne. Żadna edycja nie pozostawiła jednak nikogo rozczarowanego. Przeważnie podświetlone jest kilkadziesiąt zabytków (w tym Brama Brandenburska, Wieża TV, Katedra Berlińska), ulice, place i mosty. Od początku do końca festiwalu obiekty podświetlane są codziennie od 19 do 24. To się może jednak różnić w pojedynczych przypadkach. Iluminowane fasady budynków są ogólnodostępne, bez żadnych opłat.

Imprezy towarzyszące
W drugi piątek, za jednym biletem można uczestniczyć w koncertach muzyki jazzowej, organizowanych przez przedstawicielstwa siedmiu landów przy ulicy In den Ministergärten (między Bramą Brandenburską a Placem Poczdamskim). Bilet w przedsprzedaży i online kosztowały w 2017 roku 20€ na miejscu przed imprezą 25€. W pięciu budynkach (i ich ogrodach) występuje kilkanaście grup i artystów. Start o godzinie 18.00. Więcej informacji tutaj, chociaż strona wydaje się być nie aktualizowana od 2015 roku.

Wszystko spod znaku Light (2018)
LightLiner, LightShip, Lightkutsche, LightLimo – oficjalni partnerzy festiwalu oferują zwiedzanie oświetlonego miasta na różne sposoby, busem, statkiem, limuzyną czy dorożką. Nawet popularny balon Hi-Flyer jako LightBaloon umożliwi chętnym obejrzenie panoramy miasta po zmierzchu z wysokości 150 metrów. Będzie można również wziąć udział w zwiedzaniu na sportowo, czyli lekkim truchtem przez miasto… jako LightSightRunner. Co roku dołączają kolejni partnerzy z nowymi pomysłami na light. Pełny spis imprez na oficjalnej stronie Festival Of Lights.
UWAGA: większość z podanych imprez wymaga wcześniejszej rezerwacji.
Poniżej wybrane z najciekawszych, lista jest uzupełniana:
Light Tour Guide – oprowadzanie z „podświetlonym” przewodnikiem od Katedry Berlińskiej do pomnika Holokaustu, codziennie od 18.00 do 19.00, cena: 15€, język angielski i niemiecki, 75 min.
Lightbiketaxi – popularne velotaxi, tym razem podświetlone, oferują trasy trwające godzinę (70€), półtorej godziny (105€) lub dwie godziny (130€). Język angielski i niemiecki. Inne na zapytanie.
Lightartship – rejs oświetlonym statkiem, piątki i soboty, 18.30 oraz 21.00, czwartki i niedziele 19.00 start i zakończenie: Stern und Kreisschiffahrt Jannowitzbrücke, 10179 Berlin, cena: 22 € (15€), język angielski i niemiecki, 2h
Lightsightrunning – zwiedzanie na sportowo, o godz. 19.15 w dni 9, 10, 11, 16, 17, 18 października,
start: Am Brandenburger Tor, Pariser Platz, 10117 Berlin (przed „Starbucks Coffee”) cena na miejscu 10€ (przedsprzedaż 8€), język niemiecki i angielski, 1,5h
LightKutsche – możliwość wynajęcia oświetlonej dorożki na nocny przejazd, max 6 osób naraz, start: spod Bramy Brandenburskiej, Pariser Platz, 10117 Berlin, od 19.00, cena: 95€ za 45 minut lub 150€ za 75 minut, konieczność rezerwacji, język niemiecki

Konkurs fotograficzny
Jak co roku uczestnicy festiwalu mogą wziąć udział w konkursie fotograficznym i przesłać dowolną ilość zdjęć. Zwycięskie zdjęcia z 2017 roku można obejrzeć na oficjalnej stronie festiwalu.

Berlin Leuchtet
W 2013 roku powstało stowarzyszenie Berlin Leuchtet (dosł. Berlin świeci), które wystąpiło z własną edycją podobnej imprezy, zaczynającej się tydzień wcześniej. Dla turysty nie ma większej różnicy, który zabytek przez którą organizację jest podświetlony. Więcej informacji na oficjalnej stronie stowarzyszenia. W 2018 roku Berlin Leuchtet odbędzie się w dniach 28 września do 14 października.

Strony internetowe:
Festival of Light
Berlin Leuchtet

Oficjalny trailer Festival of Lights

Film „Berlin leuchtet” 2014