Online: 6

Wszystko co potrzeba, aby Twój wyjazd był udany!

Jak dojechać do Berlina samochodem

Ktoś mi raz powiedział, że nie ma co się obawiać wyjazdu z Berlina, ponieważ w którąkolwiek stronę się nie pojedzie, zawsze się dotrze do berlińskiej obwodnicy (Berliner Ring). W praktyce może to być nieco ryzykowne, a przede wszystkim czasochłonne rozwiązanie, zważywszy że Berliński Ring A10 ma 196 kilometrów. Nie należy go też mylić z miejskim, wewnętrznym ringiem A100 (po części w budowie), który do zjednoczenia Niemiec nosił ten numer.

Najlepsze rozwiązanie

W zależności od celu podróży, dobrze jest przemyśleć, czy warto jechać przez miasto, czy też lepiej skorzystać z obwodnicy. GPS niestety nie zawsze zaproponuje najdogodniejszą drogę, co wielokrotnie sprawdziłam sama. Mając wyznaczony punkt we wschodniej części miasta urządzenia nawigacyjne "chcą się trzymać" jak najdłużej autostrady A100, a potem wyrzucają kierowców w same centra południowych dzielnic, gdzie przejazd przez liczne światła trwa znacznie dłużej, niż gdyby wybrało się drogę np. przez Adlergestell. Patrz również wpis na blogu.

Z południowej lub środkowej Polski

Jadąc z południowej lub środkowej Polski (Świecko, Olszyna i niżej) autostradą A13 lub A12 do centrum Berlina najlepiej dojechać do Schönefelder Kreuz (krzyżówka A13/A113 z berlińskim ringiem A10). Łącznikiem A113 dociera się do obrzeży miasta i bez przeszkód wjeżdża na wewnętrzną autostradę A100. Tam pozostaje wybrać już tylko odpowiedni zjazd do śródmieścia. Można też skierować się na A117, który płynnie przy Dreieck Treptow przechodzi w najdłuższą ulicę Berlina - Adlergestell. Często tą drogą można szybciej dotrzeć do celów położonych po wschodniej stronie miasta.

"Setką" (A100) można wygodnie i szybko dotrzeć do zachodnich dzielnic Berlina (Zehlendorf, Wilmersdorf, Charlottenburg, Spandau), a także na tereny targowe (Messe/ICC), centralnego dworca autobusowego (ZOB) i lotniska Tegel (TXL, przeznaczone do zamknięcia).

Na lotnisko Schönefeld (SXF) z południowego i wschodniego kierunku dociera się stosunkowo łatwo ze A113 - droga jest dobrze oznakowana. Po wjechaniu do Berlina pozostaje pokonać kilka kilometrów, gdyż lotnisko usytuowane jest przy południowo-wschodniej granicy miasta.

Uwaga: lotniska Schönefeld i Tegel zostaną zamknięte (termin był kilkakrotnie przekładany, w tej chwili jest mowa o 2018 r. (dane: styczeń 2016). Jedynym lotniskiem w okolicy Berlina będzie port lotniczy Berlin Brandenburg (BER), usytuowany nieco dalej na południe od dzisiejszego lotniska Schönefeld.

Przez Kostrzyn

Podróżujący z Kostrzyna dotrą drogą krajową nr 1/5 do centrum Berlina (Plac Aleksandra), skąd znaki z nazwami dzielnic, pokierują ich do innych części miasta lub lotnisk.

Z północnej Polski

Jadąc z północnej Polski (Szczecin) autostradą A11 dociera się do Dreieck Schwanebeck, skąd można wjechać drogą numer 2 do wschodniej części miasta lub pozostać na Ringu i dojechać do odpowiedniego zjazdu.

Przybliżone odległości:
Świecko (granica) - Schönefelder Kreuz A10 - 72 km
Olszyna (granica) - Schönefelder Kreuz A10 - 127 km
Schönefelder Kreuz - Berlin/Alexanderplatz - 30 km
Schönefelder Kreuz - Messe/ICC/ZOB (przez A100) - 40 km
Kostrzyn - Berlin/Alexanderplatz - 94 km
Kostrzyn - Berlin/Zoo - 101 km
Kostrzyn - Lotnisko Tegel Berlin - 105 km
Kostrzyn - Lotnisko Schönefeld Berlin - 90 km
Szczecin - Berlin/Alexanderplatz - 142 km
Szczecin - Lotnisko Schönefeld Berlin (jadąc berlińskim ringiem) - 190 km
Szczecin - Lotnisko Tegel Berlin - 135 km
Poznań/Dworzec Główny PKP - Berlin/Reichstag - 290 km
Warszawa/Dworzec Centralny - Berlin/Reichstag - 600 km
Kraków/Dworzec Główny PKP - Berlin/Reichstag - 600 km
 
Orientacyjne punkty oraz proponowana trasa na mapie Google Berlina. 

Aktualizacja:  31.01.2017
Copyright © 2005-2017 by Viator Polonicus   |  Polityka Prywatności i Wyłączenie Odpowiedzialności
 
stat4u