Online: 4

Wszystko co potrzeba, aby Twój wyjazd był udany!

Jak dojechać na berlińskie lotniska?

Informacje dotyczące dojazdu do Berlina i na lotniska Tegel oraz Schönefeld samochodem/autokarem znajdują się tutaj.

Dla tych, dla których Berlin jest tylko miastem tranzytowym, krótki przewodnik, jak najlepiej dostać się środkami miejskiej komunikacji na berlińskie lotniska. Po zamknięciu historycznego lotniska Tempelhof (31.10.2008) podróżującym pozostały dwa: Tegel (TXL) i Schönefeld (SXF).

Port lotniczy Schönefeld

Na lotnisko Schönefeld najlepiej dojechać kolejką miejską (S-Bahn) nr S9 i S45 lub regionalnym pociągiem, najczęściej z symbolem Airport Express Schönefeld (RE7, RB14, RB22). Podróż S-Bahnem z z dworca głównego (Hauptbahnhof) trwa ok. 45 minut, z Ostbahnhof 35 minut (z przesiadką na Ostkreuz); pociągiem analogicznie 28 i 17 minut (RE7, RB14). Połączenie RB22 to linia ze stacji Friedrichstraße, przez Dworzec Główny (Hauptbahnhof), Zoologischer Garten, Wannsee, Griebnitzsee, Potsdam - w praktyce, wsiadając w Berlinie raczej nieopłacalna, gdyż jedzie się okrężną trasą przez Poczdam. Kolejki S-Bahn jeżdżą co 10-20 minut, pociągi regionalne co godzinę. Chcąc dotrzeć na lotnisko z Centralnego Dworca Autobusowego (ZOB) należy wsiąść na stacji Kaiserdamm do metra numer 2 (U-bahn, kierunek Pankow) i na stacji Zoologischer Garten przesiąść się na którykolwiek S-Bahn w kierunku Ostkreuz lub wspomniane wyżej pociągi (RE7, RB14). Łączny czas przejazdu wynosi około godziny.

Pojedynczy bilet kosztuje 3,4 € (Einzelfahrschein ABC) i jest ważny przez dwie godziny (droga powrotna lub okrężna wykluczona). Bilety kupuje się w automatach na stacji U-bahn lub S-Bahn, obsługa w języku polskim. Z stacji Flughafen Berlin-Schönefeld do terminali prowadzi 500-metrowy, zadaszony łącznik (5 minut drogi). Autobusy X7, 164 i 171 zatrzymują się tuż przed wejściem do hal. Są również linie nocne. O połączeniach w nocy, godzinach kursowania S-Bahn i pociągów regionalnych najlepiej zajrzeć tutaj.

Port Lotniczy Tegel

Lotnisko Tegel, które jest przeznaczone do zamknięcia, niestety nie ma połączeń szynowych. Chcąc się tam dostać z centrum, najlepiej udać się autobusem, oznaczonym symbolem TXL. Zatrzymuje się on między innymi przy głównym dworcu kolejowym (Hauptbahnhof). Czas przejazdu od dworca na lotnisko - 20 minut (trzeba wziąć rezerwę czasową na korki i światła). Na to lotnisko docierają jedynie autobusy X9, 109, 128 i wspomniany TXL. Z dworca autobusowego ZOB najlepiej podjechać metrobusem nr 49 do Zoologischer Garten, a stamtąd autobusem X9 (około 40 minut razem). Cena pojedynczego biletu na strefę AB - 2,80 €.

Zobacz ile kosztują taksówki z centrum na lotniska.

Aktualizacja:  31.01.2017
Copyright © 2005-2017 by Viator Polonicus   |  Polityka Prywatności i Wyłączenie Odpowiedzialności
 
stat4u