Online: 6

Wszystko co potrzeba, aby Twój wyjazd był udany!

Główny Dworzec Kolejowy (Hauptbahnhof Berlin)

Główny dworzec kolejowy Berlina został otwarty w maju 2006 r. i jest największym tego typu (krzyżowa konstrukcja) w Europie. Położony jest w centrum miasta, w pobliżu Reichstagu (1 km) i dzielnicy rządowej. Zatrzymują się na nim pociągi dalekobieżne, regionalne, kolejka miejska S-Bahn oraz metro. Na rozkładach jazdy i biletach jest zwykle oznaczenie czy chodzi o perony dworca podziemnego (tief, nr 1-8, kursy północ-południe) czy o perony 11-14 znajdujące się na górnym poziomie (kierunek wschód-zachód). Przy peronach 15-16 zatrzymuje się kolejka miejska S-Bahn (S5, S7, S75).

Pociągi z Warszawy (Poznania) i Gdyni (BWE/BGE) a także regionalne z Frankfurtu/O i Cottbus zatrzymują się na górnym poziomie.

Na dworcu znajduje się informacja kolejowa i punkt obsługi klienta (Reisezentrum), informacja turystyczna, posterunek policji (Bundespolizei), punkt informacyjny S-Bahn, całodobowe apteki, przechowalnia bagażu i automatyczne szafki (4-6 € za 24h), wypożyczalnia rowerów (Call a Bike) i samochodów oraz mnóstwo sklepów i punktów gastronomicznych (Burger King, Pizza Hut, McDonald′s, Sushi Bar). Sklepy czynne są przez 7 dni w tygodniu od 8 do 22.

Dwa główne wyjścia znajdują się po przeciwległych stronach głównej hali, na południe w kierunku Reichstagu i Bramy Brandenburskiej jest wyjście na Waschingtonplatz, na północ - Europaplatz, gdzie znajdują się przystanki autobusowe. Postoje taksówek są z jednej i drugiej strony.

Z dworca dojedziemy bez problemu we wszystkie ciekawsze miejsca, natomiast pod Bramę Brandenburską i Reichstag można dojść pieszo w 10-15 min lub skorzystać z nowej linii metra U55.

Dworce kolejowe i perony są strzeżone za pomocą systemu kamer. Internet bezprzewodowy dostępny jest na terenie dworca oraz na peronach, skąd odchodzą dalekobieżne pociągi. Dla palaczy wydzielone są specjalne miejsca, oznaczone żółtym obramowaniem na ziemi i znakiem papierosa (najczęściej na krańcach peronów) , poza tym na terenie dworca obowiązuje zakaz palenia.

Hauptbahnhof Berlin
Europaplatz 1
10557 Berlin
Informacja kolejowa: +48 22 9436
Strona www: Hauptbahnhof Berlin
Zakupy na dworcu: www.einkaufsbahnhof.de
 

Pokaż Wysiadam na... w Berlinie na większej mapie

Aktualizacja:  31.01.2017
Copyright © 2005-2017 by Viator Polonicus   |  Polityka Prywatności i Wyłączenie Odpowiedzialności
 
stat4u