Długa Noc Muzeów w Berlinie 2018

Nocne eksploracje po muzeach – wszystko zaczęło się w Berlinie

Długa Noc Muzeów (Lange Nacht der Museen) to berliński „wynalazek”. Po raz pierwszy zorganizowano ją w 1997 roku, obejmując swym zasięgiem zaledwie 12 obiektów. Dzisiaj jest ich już ponad setka, a duża popularność sprawiła, że w Berlinie przez kilkanaście lat miały miejsce dwie edycje w roku. Od dwóch lat jest tylko jedna edycja tej imprezy – latem, w ostatnią sobotę sierpnia. Ideę „długich nocy” przejęły inne instytucje i wzorując się na muzealnej, organizowane są Długie Noce Kościołów, Synagog, Teatrów i Oper, Nauki itp. Pomysł ten podchwyciło później wiele miast w Europie, również w Polsce.

Kolejna edycja: 25 sierpnia 2018 (sobota)
Temat: w tym roku nie ma przewodniego tematu

Co, gdzie, jak i dlaczego?

Berlińska edycja Nocy Muzeów obejmuje około 80 placówek muzealnych i kulturalno-oświatowych. Są one dostępne dla zwiedzających od godziny 18.00 do 2.00 w nocy z soboty na niedzielę. Organizatorzy przygotowują dodatkowe atrakcje np. zwiedzanie obiektów zazwyczaj niedostępnych, koncerty, poczęstunki, warsztaty, odczyty itp.

W trakcie trwania imprezy obowiązuje jeden bilet wstępu, który dodatkowo uprawnia do korzystania ze środków komunikacji publicznej. Uruchomione są również linie kursujące po specjalnie wyznaczonych trasach.

Bilety 2018

Bilet kosztuje 18€ (normalny) i 12€ (ulgowy). Sprzedaż w punktach i online rusza 30 lipca. Do 13 sierpnia zakup biletów jest tańszy, odpowiednio 12€ i 10€. Do ulgi uprawnieni są uczniowie i studenci. Dla dzieci do 12 lat wstęp do muzeów jest bezpłatny. Za tą cenę można odwiedzić dowolnie wybrane muzea (biorące udział w akcji) w godzinach od 18.00 do 2.00 w nocy. Z komunikacji miejskiej można korzystać wcześniej, bo już od godziny 15.00 do 5.00 rano kolejnego dnia. Z biletem można również korzystać ze specjalnych linii, łączących poszczególne muzea. Bilet obowiązuje w strefie komunikacyjnej Berlin ABC.

Bilety dostępne są w kasach muzealnych, we wszystkich punktach obsługi klienta S-Bahn i BVG, w punktach informacji turystycznej oraz w automatach biletowych BVG i DB (z wyjątkiem ulgowych).

Nie ma problemu z zakupem biletu w kasie pierwszego odwiedzanego muzeum podczas trwania imprezy. W dzień imprezy będą też dostępne dwa punkty informacyjne z kasami, jeden na Lustgarten, drugi na Placu Poczdamskim.

Program (od 31 lipca 2018) i dalsze informacje podane są na oficjalnej stronie:
www.lange-nacht-der-museen.de

Więcej na podobny temat?